سال آینده ابررایانه ایرانی سیمرغ با قدرتی صد برابر رونمایی می‌شود

0

سال آینده، ابررایانه ایرانی سیمرغ با قدرتی صد برابر نمونه‌های قبلی رونمایی می‌شود.

این خبری است که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در توییتی رسانه‌ای کرد. وزیر ارتباطات می‌گوید این ابررایانه برای حمایت از کسب‌وکارها با هدف توسعه هوش مصنوعی به مردم خدمت خواهد کرد.

وزیر ارتباطات بدون اشاره به مرکز سازنده این ابررایانه یا جزئیات دیگری از آن، در توییت خود فقط اشاره می‌کند سازندگان ابررایانه سیمرغ جوانانی خلاق هستند که می‌خواهند آینده روشنی برای ایران رقم بزنند.

ابررایانه سیمرغ، اولین ابررایانه ساخت داخل کشور نیست. طی سال‌های گذشته، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف و چند مرکز علمی دیگر اقدام به ساخت ابررایانه‌هایی کردند و اکنون در حال استفاده هستند ولی این ابررایانه‌ها کاربردها و قدرت پردازشی محدودی داشته و با قدرتمندترین ابررایانه‌های ساخته شده در جهان فاصله زیادی داشتند.

اکنون، وزیر ارتباطات می‌گوید ابررایانه ایرانی سیمرغ قدرتی صد برابر نمونه‌های قبلی خواهد داشت که نویدبخش ساخت ابررایانه‌ای با مختصات پردازشی به‌روزتری است.

جنگ قدرت ساخت ابررایانه

ساخت ابررایانه توسط کشورها یک امر رایج و مرسوم است. امریکا و چین دو ابرقدرت فعلی جهان از نظر ساخت ابررایانه هستند و یک جنگ قدرت سرد در این زمینه به راه انداختند.

ابررایانه‌ها در دنیای امروز کاربردهای بسیار موثر و حساسی دارند. پیش‌بینی آب‌وهوا، تحقیقات علمی، مصارف نظامی، حل معماهای پیچیده طبیعی و ریاضی برخی از کاربردهای ابررایانه‌ها هستند.

بسیاری از کشورها سعی می‌کنند فناوری‌های ساخت ابررایانه‌ها را بومی کنند. مثلا، چین به تدریج در تلاش است از صفر تا صد ساخت یک ابررایانه را در داخل خاک کشورش و توسط شرکت‌های فناوری متعلق به خودش انجام دهد تا هیچ قطعه و بخشی از ابررایانه‌ها حتی پردازنده‌ها وابسته به شرکت‌ها و کشورهای دیگر نباشد.

چین برای ساخت پردازنده‌های ابررایانه‌ها، سرمایه‌گذاری بسیار عظیمی کرده و به ده‌ها شرکت تحقیقاتی، بودجه‌هایی چند صد میلیون دلاری می‌پردازد تا فناوری‌های ساخت تراشه‌های محاسباتی قدرتمندتر از نمونه‌های فعلی را توسعه دهند.

البته، ابررایانه‌ها جزو پیچیده‌ترین سیستم‌های محاسباتی بشر تا کنون هستند و ساخت یا توسعه آن‌ها به سادگی امکان‌پذیر نیست و هزینه‌های ساخت بسیار بالایی هم دارند.

ای کاش وزیر جوان ارتباطات ایران اشاره‌هایی هم به قدرت و ظرفیت ابررایانه سیمرغ می‌کردند تا جامعه ایران با هیجان بیشتری منتظر رونمایی از آن بودند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.