مینی‌سریال هشت قسمتی محبوب Modern Love را چرا باید دید؟

0

ما ایرانی‌ها طیف خاصی از سریال‌ها را بیشتر از بقیه می‌پسندیم. سریال‌های جنابی یا معمایی معمولا برای بسیار ملموس‌ترند تا سریال‌هایی که منعکس کننده روابط شهروندان غربی در دنیای کنونی هستند.

اصولا وقتی شب‌هنگام خسته و کوفته به خانه برمی‌گردیم و می‌خواهیم فیلم و سریالی انتخاب کنیم، کمتر پیش می‌آید که ریسک کنیم و خارج از ژانرهای آشنا و امتحان‌پس داده، فیلم‌ها و سریال‌های دیگر انتخاب کنیم.

سریال‌های اجتماعی ریسک بالایی برای تلف کردن وقت دارند. گاهی بعد از نیم ساعت متوجه می‌شویم که این سریال و فیلم با طبع ما سازگار نیست و در پی یافتن چیزی دیگر برمی‌آییم.

اما امروز می‌خواهم به شما مینی‌سریالی را معرفی کنیم که گرچه در حوزه سریال‌های اجتماعی و رومنس‌های بین فردی است، اما تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخته و لحظاتی توام با شادی یا اندوه برای خیلی‌ها به ارمغان آورده است.

ستون‌های اجتماعی حاوی داستان‌های عشاق و ناکامی‌های عشقی دهه‌هاست که با سبک‌های متفاوت در نشریات ایران، به خصوص نشریات عامه‌پسند، منتشر می‌شوند.

معمولا در بیشتر آنها ادعا می‌شود که متکی بر زندگی و تجربه واقعی یک خواننده هستند یا اصلا عین نامه ارسالی یک شخص است. اما معمولا این ستون‌ها حاصل تجربه و قلم، نویسنده بخش اجتماعی نشریات مختلف هستند و این نویسندگان آمیزه‌ای از تجربه شخصی و شنیده‌ها و تخیل خود به هم می‌بافند تا آنها را بنویسند. معمولا تعداد اندکی از نوشته‌های این ستون‌ها، نشان از ذوق و قریحه بالای نویسندگان آنها دارد و سطح آنها معمولا زیاد بالا نیست. اما هر چه باشد، آنها دریچه‌ای هستند به برخی از امور عشقی و میان‌فردی رایج و ساری در جامعه.

در مینی‌سریال ۸ قسمتی Modern Love ساخته آمازون، ستون هفتگی نشریه نیویورک تایمز، منبع اقتباس تلویزیونی قرار گرفته و جان کارنی بر این اساس فیلمنامه را نوشته و کارگردانی کرده است.

هنرپیشه شاخص این سریال آن هاتاوی است، اما سریال از انبوهی از چهره‌های خوب تلویزیونی خوب دیگر هم بهره می‌برد. سریال رخدادهای واقعی را تخیل ترکیب کرده است و معجونی از کنش‌های اجتماعی و عشقی متفاوت ایجاد کرده است.

به جهت جلوگیری از لو رفتن داستان و اسپویل متاسفانه نمی‌توانم مثال‌های شاخصی از سریال را برایتان بیان کنم.

سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی را در نظر بگیرید، آیا آنها واقعا بازتاب‌دهنده شکست‌ها و ناکامی‌ها و آشنایی‌ها و فراق‌های عشقی در سطح جامعه هستند؟! آنها یک چهارچوب رسمی مجاز را با لعاب‌های مختلف تکرار می‌کنند.

اما ما در سریال Modern Love شاهد پیچیدگی‌های جامعه واقعی هستیم. آشنایی‌ها و به هیجان آمدن‌ها و تکست‌زدن‌ها و دریغ‌ها و بیم‌ها در این سریال در شهر مدرن نیویورک به تصویر کشیده شده‌اند که این روزها البته چندان بی‌شباهت از شهرهای بزرگ ایران هم نیست.

در مجموع اگر یک سریال خوب در ژانر درام و عشقی به صورت اپیزودیک دوست دارید، سریال Modern Love انتخاب خوبی است. اما اگر دوست‌دار ژانر تریلر هستید یا سریالی با داستان‌های به‌هم‌پویسته و غیراپیزودیک دوست دارید، باید دنبال سریال‌های دیگر باشید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.