ناسا تصویری از خورشید منتشر کرد که شبیه عکس‌های کدو تنبل جشن‌های هالووین است!

0

همیشه تصاویری که ناسا و دیگر دانشمندان از فضا و اجرام آن می‌گیرند؛ شگفت‌انگیز بودند. گاهی اوقات در میان این تصاویر، چیزهایی مشاهده می‌شود که باورکردنی نیست و بیشتر مصنوعی به نظر می‌رسد چون همانند آن را در زمین دیدیم.

اخیرا، اکانت شبکه اجتماعی ناسا تصویری از خورشید را منتشر کرده است که حسابی خبرساز شد. علاوه بر اینکه این تصویر یک گوی آتشین غول‌پیکر را نشان می‌دهد؛ بیشتر شبیه به عکس‌هایی است که در جشن‌های هالووین شاهدشان بودیم.

این عکس در ماموریت Solar Dynamics Observatory ناسا در تاریخ ۸ اکتبر سال ۲۰۱۴ از خورشید گرفته شده است. این عکس از نظر علمی بسیار ارزشمند است و واکنش‌های خورشیدی در یک ناحیه از این سیاره بزرگ را نشان می‌دهد ولی در عالم فانتزی شبیه به عکس‌های جشن‌های هالووین معروف jack-o’-lantern با دو چشم و دندان‌های برنده وحشتناک است.

ناسا در زیر این عکس می‌گوید: «حتی این ستاره نیز هالووین ما را جشن می‌گیرد. ما این عکس را در سال ۲۰۱۴ از بخشی از خورشید گرفتیم و به نظرمان آمد شبیه jack-o’-lantern است.»

عکس‌های رازآلود عالم دیگر

SDO یک ماموریت ناسا بود که در سال ۲۰۱۰ کلید خورد و به عنوان بخشی از پروژه Living With A Star می‌خواست چگونگی تاثیرگذاری سیستم‌های خورشیدی بر زمین، زندگی انسان‌ها و کره خاکی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد تا درک علمی بهتری از آن به دست آید.

ناسا توضیح داده است که بخش‌هایی از خورشید درخشان‌تر و پرنورتر هستند چون فعالیت‌های رادیواکتیوی بیشتری داشته و سطح نور و انرژی بیشتری از خود ساطح می‌کنند. این نواحی دارای میدان‌های مغناطیسی بسیار قدرتمند و شدیدی هستند در جو خورشید وجود دارند.

عکس فوق ترکیبی از دو طول موج ماوراء بنفش ۱۷۱ و ۱۹۳ آنگستروم است. این طول موج‌ها به رنگ طلایی و زرد هستند که در ترکیب با هم یک جلوه از کدو تنبل هالووین را به دست می‌دهند.

اولین بار نیست که ناسا تصاویری از فضا منتشر می‌کند که انسان را به یاد اشیایی در دنیای خودمان می‌اندازد. در سال ۲۰۱۴، دوربین‌های مدار بسته MGS و MOC تپه‌ای روی کره مریخ را عکس‌برداری کردند که شبیه به علامت قلب بود.

در ژانویه همین سال نیز LORRI تصویری از آلتیما ثولی (Ultima Thule)، یکی از جسام فرانپتونی در کمربند کویپر منتشر کرد که بیشتر شبیه به یک آدم برفی است. البته، بعد، تصاویر واضح بیشتری از آلتیما ثولی منتشر شد.

این تصاویر به همان اندازه که باعث شادی و سوژه خنده مردم می‌شوند؛ از رازها و شگفتی‌های عالم بالای سر ما خبر داده و دانشمندان را به تحیر و تحقیق وا می‌دارند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.