تایم لپس با وضوح بالا از خورشید در یک دوره ۲۰ روزه

2

مدارگرد خورشیدی اخیراً به نزدیکی خورشید پرواز کرد تا نزدیک‌ترین نما از آن را طی ۲۰ روز از ۲۰ سپتامبر تا ۱۰ اکتبر نشان دهد.

آژانس فضایی اروپا (ESA) مأموریت مدارگرد خورشیدی را اجرا می‌کند و این سازمان تایم لپس باورنکردنی را منتشر کرده که با تصویرگر فرابنفش افراطی با وضوح بالا (EUI) فضاپیما گرفته شد.

دانشمندان رنگ‌ها را در تایم لپس تقویت کردند زیرا چشم انسان نمی‌تواند طول موج فرابنفش شناسایی شده توسط دستگاه را ببیند.

همانطور که خورشید در گیف زیر می‌چرخد، می‌بینیم که چقدر فعال است. دمای اتمسفر تاج آن به ۱ میلیون درجه سانتیگراد می‌رسد.

انسان‌ها در حال حاضر برای ارائه ارتباطات و ناوبری به ماهواره‌ها متکی هستند. به همین خاطر است که ESA اشاره کرده که درک بیشتر در مورد خورشید و وضعیت آن به شرکت‌ها کمک می‌کند تا ماهواره‌های خود را در اطراف زمین به طور ایمن نگه دارند.

بینندگان نکته‌بین ممکن است متوجه شوند که تصویر در انتها پرش دارد. این به این دلیل است که EUI گاهی اوقات نمی‌تواند داده‌ها را به زمین بازگرداند.

بسته به جایی که مدارگرد خورشیدی در امتداد مدار خود قرار دارد، ممکن است روز‌ها یا هفته‌ها طول بکشد تا داده‌هایی که ثبت می‌کند به زمین منتقل شوند.

مدارگرد خورشیدی گذر‌های منظم نزدیک خورشید را که در مدار عطارد قرار دارند انجام می‌دهد. این کاوشگر به اندازه کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا نزدیک به خورشید نیست، اما دوربین‌هایی با وضوح بالا حمل می‌کند که  نمی‌توانند در دمای بالاتری که پارکر به آن سفر می‌کند دوام بیاورند.

مدارگرد خورشیدی همچنین با استفاده از گرانش سیاره زهره، به تدریج مدار خود را به خارج از صفحه دایره البروجی که سیارات در آن می‌چرخند، تغییر می‌دهد. این مانور‌ها در نهایت این امکان را می‌دهد که قطب‌های خورشید را با جزئیات مشاهده کند، کاری که هیچ فضاپیمایی تاکنون انجام نداده است. دانشمندان بر این باورند که نواحی قطبی سرنخ‌هایی در مورد چگونگی تولید میدان مغناطیسی ستاره در خود دارند که به نوبه خود چرخه ۱۱ ساله فعالیت و بیش و کم شدن تولید لکه‌های خورشیدی، شراره‌های خورشیدی و فوران‌ها را توجیه می‌کند.

 
2 نظرات
  1. ابراهیم می گوید

    دوازده سال طول می کشد تا خورشید یک دور به دور خودش بچرخد. این فیلم این گمان اشتباه را در بیننده ایجاد می کند که خورشید نسبتا سریع درحال چرخ به دور خود است. در حالی که این چرخ حاصل چرخش تصویر بردار است.

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      خیر حرکت وضعی خورشید حدود ۲۵ روز است. دوم اینکه در ویدئو اشاره شده که تایم لپس است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.