ناسا به تازگی از تایم لپس ۱۲ ساله کل گستره آسمان رونمایی کرد

0

ناسا همچنان با تصاویر باشکوهی که از فضا منتشر می‌کند، ما را گشفت‌زده می‌کند و حتی با توجه به استاندارد‌های بالای آژانس، یک تایم لپس ۱۲ ساله از کل آسمان شب یک دستاورد چشمگیر است.

این تصاویر در طی سال‌ها توسط تلسکوپ فضایی NEOWISE (کاوشگر فروسرخ میدان گسترده‌ اشیای نزدیک به زمین) گرفته شده است، که در ابتدا در سال ۲۰۰۹ با نام WISE برای مطالعه جهان خارج از منظومه شمسی به فضا پرتاب شد.

البته از آن زمان برای ردیابی اجرام نزدیک به زمین از جمله سیارک‌ها و دنباله دار‌ها تغییر کاربری داده و نام آن تغییر کرده است.

داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط NEOWISE به دانشمندان بینش ارزشمندی درباره نحوه حرکت و تغییر اجرام آسمانی در طول زمان می‌دهد،  چه ستاره‌هایی که منفجر می‌شوند یا سرگردان در آسمان شب هستند یا سیاه‌چاله‌هایی که گازها را می‌بلعند.

امی ماینزر، ستاره‌شناس از دانشگاه آریزونا که محقق اصلی NEOWISE است، می‌گوید: «اگر به بیرون بروید و به آسمان شب نگاه کنید، ممکن است به نظر برسد که هیچ چیز تغییر نمی‌کند، اما اینطور نیست.

خوانش‌های گرفته شده توسط NEOWISE مکان صد‌ها میلیون جسم و میزان نور مادون قرمز را نشان می‌دهد. سپس می‌توان این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کرد تا بفهمد یک شی در حال انجام چه کاری هستند.

کل داده‌های آسمان هر شش ماه جمع‌آوری می‌شود (زمانی که طول می‌کشد تا تلسکوپ نیمی از مسیر دور خورشید را بپیماید)، و ستاره‌شناسان اکنون ۱۸ مورد از این نقشه‌ها را برای شکل‌دهی تایم لپس جمع‌آوری کرده‌اند.

این نقشه‌ها به‌ویژه برای مطالعه کوتوله‌های قهوه‌ای مفید بوده‌اند – اجرامی که جرمی ندارند تا جرقه‌ای برای همجوشی لازم برای تبدیل شدن به ستاره‌ای درخشان داشته باشند. به نظر می‌رسد آن‌هایی که به زمین نزدیک‌تر هستند، سریع‌تر از اجسام دورتر در آسمان می‌چرخند و به NEOWISE امکان می‌دهد آن‌ها را راحت‌تر تشخیص دهد.

در حال حاضر حدود ۲۶۰ کوتوله قهوه‌ای توسط تلسکوپ شناسایی شده است و به کمک بررسی‌های آن، ما حدود دو برابر تعداد کوتوله‌های Y را می‌شناسیم – سردترین کوتوله‌های قهوه‌ای که مورد توجه اخترشناسان هستند و سرنخ‌هایی در مورد کارایی تولید ستاره و زمان‌بندی آن ارائه می‌کنند.

پیتر آیزنهارت، ستاره‌شناس، از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در این باره می‌گوید: «ما هرگز پیش‌بینی نمی‌کردیم که فضاپیما به این مدت طولانی کار کند و فکر نمی‌کنم بتوانیم دانشی با این حجم از داده‌ها انجام دهیم، به چنگ آوریم.

ما همچنین در مورد چگونگی شکل‌گیری ستاره‌ها از طریق اسکن آسمان تلسکوپ بیشتر می‌آموزیم: پیش ستاره‌ها قبل از تبدیل شدن به ستاره به عنوان اجرام سوسوزن  می‌شوند و دانشمندان اکنون تقریباً ۱۰۰۰ مورد از آن‌ها را دنبال می‌کنند تا ببینند چگونه رشد می‌کنند.

داده‌های NEOWISE را می‌توان برای شناسایی انفجار‌های نور فروسرخ از ابر‌های ماده در اطراف سیاه‌چاله‌ها استفاده کرد و به ما اجازه می‌دهد این اجرام را در فاصله‌ای دورتر ببینیم.

کار هنوز به پایان نرسیده است و NEOWISE به سفر نقشه‌برداری خود ادامه می‌دهد، با دو نقشه آسمان دیگر که در مارس ۲۰۲۳ قرار است.

وب سایت پروژه NEOWISE

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.