اپل چگونه می‌خواهد با صفحه‌نمایش رول شونده شیشه‌ای آیفون دنیای فناوری را دگرگون کند

0

هر سال مدیران اپل در مراسم رونمایی از آیفون‌های جدید، مدعی می‌شوند چند ویژگی «انقلابی» جدید عرضه کردند و پیشرفت‌های بزرگی در ساخت گوشی‌های جدید صورت گرفته است. گاهی اوقات این تغییرات «انقلابی» در طراحی و گاهی اوقات در نحوه استفاده از آیفون هستند.

اخیرا، دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده (USPTO) مدعی شده است ثبت اختراع جدیدی از شرکت اپل دریافت کرده است که یک دستگاه شبیه به آیفون با صفحه‌نمایشی رول شونده است.

در این ثبت اختراع، گوشی آیفون شبیه به یک توپ دایره‌ای است که صفحه‌نمایش به دور آن پیچیده شده است. تمام اجزای سخت‌افزاری آیفون در مرکز قرار گرفته و اطراف آن‌ها یک نمایشگر شیشه‌ای کاملا رول شونده دیده می‌شود.

اپل در توضیحات این ثبت اختراع گفته است که نمایشگر این دستگاه «continuous loop» است که با نرم‌افزار تقویت می‌شود و می‌تواند تشخیص دهد کاربر در چه جهتی می‌خواهد از گوشی استفاده کند. در توضیحات این پتنت گفته شده که از جنس شیشه ساخته شده است.

در سال‌های اخیر، شرکت‌های فناوری به شدت دنبال ایده‌ها و طراحی‌هایی برای دستگاه‌های همراه خمیده و رول شونده بودند. هر شرکت چندین ثبت اختراع در این زمینه دارد که برخی‌ها مانند گلکسی فولد به محصول نهایی تبدیل شده و برخی فقط در حد ایده باقی ماندند.

اپل هم جزو شرکت‌هایی است که قطعا دارد روی گوشی و ساعت هوشمند خمیده کار می‌کند ولی این پروژه خود را بسیار محرمانه و اسرارآمیز پیش برده است تا هیچ خبر و عکسی به بیرون از شرکت درز نکند. اپل بیشتر از اینکه به فکر ارائه یک فناوری و طراحی متفاوت باشد؛ می‌خواهد روی دنیای فناوری تاثیرگذار بوده و تجربه کاربری مردم را عوض کند.

تجربه کاربری متفاوت با آیفون جدید اپل

اگر صحبت‌های مطرح شده درباره ثبت اختراع جدید اپل برای آیفون درست باشد؛ ما باید منتظر یک محصول سراسر انقلابی باشیم که می‌تواند باز کل صنعت فناوری را دگرگون کند.

تصور کنید چنین آیفونی وارد بازار شود. گوشی دایره‌ای و سراسر شیشه‌ای که نسبت به تشخیص چهره کاربر، کاربری‌های متفاوتی پیدا خواهد کرد. در این صورت، توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزار باید دست به کار شوند و در طراحی اپلیکیشن‌ها تجدیدنظر کنند. چون اپ‌ها باید به روشی جدید با صفحه‌نمایش گوشی ارتباط و تعامل برقرار کنند.

قطعا در این فضا نیاز به توسعه نرم‌افزارهایی داریم که تجربه کاربری کاملا متفاوتی نسبت به امروز نشان می‌دهند. همین‌طور، در سخت‌افزار گوشی‌ها هم باید تغییراتی صورت گیرد و شاهد طرح‌های مشابهی خواهیم بود.

اگرچه هنوز هیچ عکس مشخصی از ثبت اختراع جدید اپل به بیرون درز نکرده است و دقیقا نمی‌دانیم آیفون خمیده اپل چه طراحی دارد یا اصلا چنین دستگاهی ساخته می‌شود؛ باید اعتراف کرد اپل دوست دارد چنین گوشی بسازد تا دیگران توانایی انجام آن را نداشته باشند.

اپل متفاوت فکر می‌کند و این تفاوت در اندیشیدن گاهی به تجربه کاربری متفاوت می‌انجامد. دقیقا شبیه به آیفونی که از صفحه‌نمایش رول شونده شیشه‌ای استفاده کند. تیم کوک چندی پیش گفته بود آیفون ۱۲ بزرگ‌ترین طراحی متفاوت آیفون در چند سال اخیر خواهد بود.

هنوز معلوم نیست واقعا اپل چنین آیفونی می‌سازد یا خیر ولی کاربران دوست دارند گوشی خمیده و انعطاف‌پذیری متفاوتی نسبت به مدل‌های گلکسی فولد سامسونگ یا میت ایکس هواوی به دست بگیرند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.