بیرون خانه اینترنت ندارید؟ چگونه صفحات وب را به صورت ساده ذخیره کنید تا هم خودتان و هم دیگر دوستانتان به آنها دسترسی داشته باشند

1

این روزها با مشکلاتی که برای اینترنت موبایل پیش آمده، همه دچار نوعی سردرگمی شده‌ایم. تعداد قابل توجهی از ما، داخل خانه اینترنت ثابت داریم، اما وقتی پا از خانه بیرون می‌گذاریم، به جز آنچه شبکه ملی اطلاعات نامیده می‌شود، چیز دیگری نداریم.

بدیهی است که این امر، موجب مشکلات فراوانی برای ما شده است:

-ساعات مرده‌مان را نمی‌توانیم با مرور شبکه‌های اجتماعی و صفحات وب پر کنیم و عبوس شده‌ایم و اصولا احساس محرومیت از چیزی، کاملا ناخوشایند است.

-بسیاری از شهروندان اصولا کارشان این است که صفحات متنوع وب را به عنوان منبع مورد استفاده قرار بدهند و بر اساس آنها مقاله و تحلیل بنویسند. افرادی مثل نویسندگان سایت‌ها، بلاگرها، بخش تولید محتوای شرکت‌ها، روزنامه‌نگاران

-بدیهی است که ایمیل‌های مهم را نمی‌توانیم چک کنیم و پاسخ بدهیم و به همین ترتیب تماس‌‌های مستقیم شبکه‌های اجتماعی هم از سوی ما بی‌پاسخ می‌مانند و به کلی منفک از رویدادهای دنیا می‌شویم.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

بخش کوچکی از این مشکل را می‌توانیم حل کنیم.

فرض کنید که چند مقاله خوب در اینترنت دیده‌اید و می‌خواهید سر کار آنها را بخوانید و یا اینکه این مقالات را تحویل دوست یا همکارتان بدهید تا او با مطالعه آنها، یک خروجی به شما بدهد.

با توجه به نبود اینترنت موبایل، تنها راه این است که صفحات وب را به نوعی ذخیره کنید.

برای این کار می‌توانید از شیوه معمول ذخیره صفحات وب توسط مرورگر استفاده کنید.

اما می‌دانید مشکل چیست؟

مرورگرهای دسکتاپ، صفحات وب را به صورت دو جزء ذخیره می‌کنند، یکی نسخه html صفحه و یکی هم پوشه‌ای که داخلش عکس‌ها و برخی المنت‌های صفحه و یا css آن ذخیره می‌شود.

حالا اگر این دو جزء را در گوشی ذخیره کنید و یا داخل فلش بریزید، دو مشکل پیش می‌آید، یکی اینکه یک نوع آشفتگی دیداری ایجاد می‌کند. مهم‌تر از اینکه خیلی وقت‌ها وقتی صفحه ذخیره شده را با مرورگر موبایل، مرورگر دسکتاپ دیگر و حتی دقیقا همان مرورگر دسکتاپ در سیستم دیگر باز می‌کنید، می‌بینید که صفحه یا به درستی باز نمی‌شود و یا اصلا ممکن است گاهی باز نشود.

خب، برای این مشکل قبلا خیلی راه‌حل‌های ساده‌ای ارائه داده‌اند:

۱-صفحه وب را به صورت pdf ذخیره کنید:

من چندان توصیه نمی‌کنم و راه حل خوبی نیست.

۲-از اپلیکیشن عالی pocket استفاده کنید.

مشکل این است که اپلیکیشن پاکت محدودیت‌هایی دارد و گاهی لازم است به تناسب کاربرد، نسخه پولی آن را بخرید و به علاوه کاربرد پاکت، دسترسی مجدد به مقالات و ممکن کردن خواندن آفلاین آنهاست. در حالی که کسانی که کار حرفه‌ای یا یک صفحه وب دارند و می‌خواهند آن را ترجمه کنند و بر اساس آن یک پست وبلاگی بنویسند، نیاز دارند که ترجیحا صفحه به صورت معمول در مرورگرشان باز شود، بتوانند جاهایی از آن را کپی پیست کنند، عکس‌هایش را آپلود کنند و …

۳-راه حل دیگر این است که بیاییم و از افزونه‌هایی استفاده کنیم که صفحات وب را به صورت تر و تمیزتری و در قالب تنها یک فایل واحد ذخیره می‌کنند.

من برای این کار، افزونه SingleFile را به شما پیشنهاد می‌کنم.

دانلود نسخه فایرفاکس این افزونه

دانلود نسخه کروم این افزونه

این افزونه امکانات بسیار حالی برای ذخیره‌سازی صفحات وب به شما می‌دهد. شما می‌توانید همان طور که گفته شد، هر صفح دلخواه را به صورت کامل در قالب یک فایل ذخیره کنید.

اما امکانات اضافی آن:

-شما می‌توانید برای صفحات وب حاشیه‌نویسی کنید. مثلا روی صفحه برای همکارتان بنویسید، تا اینجا را ترجمه کن! از این عکس استفاده کن، حتما! و بعد صفحه را به صورت کامل، همراه حاشیه‌نویسی‌تان ذخیره کنید.

-وقتی صفحات ذخیره شده را با مرورگرهای دیگر باز می‌کنید، مشکل خاصی در لودینگ صفحه ایجاد نمی‌شود و شما می‌توانید صفحه را در سیستم دیگر با مرورگر دیگر یا با مرورگرهای موبایل باز کنید.

-شما می‌توانید به راحتی انتخاب کنید که همه برگه‌ها یا تب‌های باز در مرورگر یا فقط آنهایی که انتخاب کرده‌اید، ذخیره شوند و مجبور نیستید، هر بار یک برگه را باز کنید و درخواست ذخیره شدن آن را بدهید.

بعد از ذخیره کردن صفحات می‌توانید آن را روی یک فضای ذخیره‌سازی داخلی آپلود کنید تا دوستان دورکارتان از آن استفاده کنند یا برای خودتان داخل فلش یا گوشی و تبلت بریزید.

می‌دانم که راه حلی از سر ناچاری است. اما من خودم شخصا زمانی را که به یاد دارم که اصلا اینترنت موبایلی نبود و با همین ذخیره کردن صفحات در گوشی سونی اریسکونم، در بیرون از خانه مطالب صفحات اینترنتی را می‌خواندم.

   

پستهای اخیر

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…
1 نظر
  1. عارف می گوید

    موردی که روز هاست ذهنم رو مشغول کرده و تبدیل به دغدغه شده و آرزو می کردم کاش بلاگ یا ویدیو بلاگی داشتم که در مورد این موضوع مفصل نظرم رو بیان کنم اینه که: «چرا, نباید از پیام رسان ها و بعضی از خدمات داخلی مثل روبیکا و سروش و… استفاده کنیم؟!»
    فکر می کنم این مساله بسیار مهمه و باید جدا بهش پرداخته شه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.