تولید نهایی جت فراصوت و بی‌صدای X-59 ناسا آغاز شد؛ اولین پرواز در سال ۲۰۲۱

0

هواپیمای فوق پیشرفته و فراصوت لاکهید مارتین که به سفارش ناسا ساخته شده است؛ مجوز تولید نهایی و پرواز در سال ۲۰۲۱ را دریافت کرد.

پیش‌تر، در سایت یک پزشک درباره هواپیمای X-59 صحبت کردیم و برخی مشخصات و مختصات آن را گفتیم. حتی خبر صفحه‌نمایش ۴K خلبان این هواپیمای فراصوت و بی‌صدا را منتشر کردیم.

جت X-59 برای مصارف تجاری ولی با سرعتی بسیار زیاد طراحی شده است و از فناوری اختصاصی به نام QueSST سود می‌برد که باعث کاهش صدای آن در حین پرواز می‌شود.

جت‌های فراصوت صدای وحشتناکی تولید می‌کنند که غالبا برای ساکنین زمین آزاردهنده است و نمی‌توانند از بالای مراکز شلوغ و پرجمعیت شهری عبور کنند.

لاکهید مارتین با همکاری ناسا در این جت از فناوری اختصاصی استفاده کردند تا برای اولین بار در دنیا یک هواپیمای فراصوت بدون صدا بسازند.

نوک بلند و باریک بخشی از طراحی پیشرفته این هواپیما برای کاهش صدا است. گفته می‌شود صدای بستن درب ماشین بیشتر از صدای این هواپیما روی زمین است. وقتی این جت از بالای سر شما عبور می‌کند؛ صدایی با قدرت تنها ۷۵ پی‌ال دسی‌بل خواهید شنید.

جت X-59 ناسا می‌تواند در ارتفاع ۵۵ هزار پایی (۱۷ هزار متر) با سرعت ۹۴۰ مایل در ساعت (۱۵۱۲ کیلومتر بر ساعت) پرواز کند.

ناسا می‌گوید این جت تمام آزمایش‌های فنی و زیست محیطی ایالات متحده را با موفقیت پشت سر گذاشته است و اکنون برای تولید نهایی آماده می‌شود. پیش‌بینی شده است اولین پرواز تجاری این جت در سال ۲۰۲۱ رخ دهد.

ناسا و لاکهید مارتین انتظار دارند فناوری‌های فوق پیشرفته و آینده‌نگرانه این جت را در محصولات مشابه هم تکرار کنند و باعث تحول در صنعت هواپیماسازی و پروازهای فراصوت شوند.

جت X-59 اولین هواپیمای در مقیاس بزرگ ناسا پس از سه دهه است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.