روزنوشت: این داستان – دنیای فست‌فودی دیواره!

2

یک فست فودی با دکوراسیون خاص در سعادت‌آباد، انگار بهانه‌ای شده برای برون‌ریزی همه دردها و بغض‌های ما از سرمایه‌داری، تهی کردن واژه‌ها از مفهومشان، ابتذال و استهزای فرودستان بی‌پناه.

بله! این حق شما و صاحب رستوران و کافی‌شاپ و فست‌فود است که در محیطهای با دکوراسیونهای بدیع بخورید و بنوشید و شاد باشید و نه اینکه فقط این مورد خاص برای سوژه‌زا و دغدغه‌آور شده باشد. اما…

اما، چه کنم که خودم مدتی است رغبتم برای حضور در رستوران‌های لوکس و خوردن مصرفانه را از دست داده‌ام. از یک سو وقتی رنج مردم را می‌بینم، اشتهایم از بین می‌رود و از سوی دیگر وقتی طبقه گاهی نوکیسه و بی‌خیال را مشغول وقت‌گذرانی می‌بینم، خونم به جوش می‌آید.

و این دکوراسیون زندان‌مانند این فست فودی، چقدر برخورنده است. سلفی‌های شاد با دلبرکان خود بگیرید و ندانید در همان لحظه هزاران نفر که قربانی جهل تحمیلی و فقر هستند در زندان‌های غیرلاکچری به سر می‌برند و صدها نفر هم تنها به خاطر درخواست نان!

در دنیای عجیب ما، مفاهیم و واژه‌ها معنی خود را از دست داده‌اند: آزادی- دموکراسی- عدالت- گفتمان و …

و حالا محبس و زندانی هم دارند به صورت دیگری تعریف می‌شوند. انگار که رسپتورهای اغنیا، به جای اتصال به بخش رنج و شعور، مراکز لذت مغزشان را تحریک می‌کنند.

این عکس‌ها را به خاطر بسپارید، چه کسی می‌داند، شاید دهه‌ها بعد عکس زینتی مقالات اجتماعی‌ای شدند که به موضوع تفاوت طبقاتی و ابتذال در ایران دهه ۹۰ می‌پردازند.

در مقابل رنج مردم، بی‌تفاوت نباشیم.
پیشنهاد من: یلدای خانگی کم‌هزینه و اختصاص اسراف‌های روتین به دست کم یک خانواده.

پوزش که صفحه‌ام ، مدتی است خاکستری شده!

 
2 نظرات
  1. ناشناس می گوید

    کدام سرمایه داری؟! کلماتی مثل سرمایه داری و نئولیبرالیسم تبدیل به فحش هایی برای فرهنگ طبقه ی متوسط شده اند، فحش هایی برای هر زمان و هر مکان و هر موضوع. مدت هاست که حس می کنم یک پزشک چپ می زند، به هر حال یک پزشک پاتقی است برای فرهنگ طبقه ی متوسط و جز این انتظاری نیست، فرهنگی سطحی و خودتاییدگر و در عین حال متاسفانه اثرگذار در تمام دوران ها.

  2. محسن برجی می گوید

    عجب روایتی شده روایت این روزها. این مدلی‌اش را ندیده بودیم!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.