ماهواره دارای GoPro، عکس سلفی جالبی از خودش بر فراز دیواره بزرگ گرفت

0

سد بزرگ مرجانی یا Great Barrier Reef به مجموعهٔ بسیار بزرگی از آبسنگ‌های مرجانی گفته می‌شود که در دریای مرجان در خاور استرالیا و در اقیانوس آرام قرار گرفته‌اند. دیواره بزرگ مرجانی، بزرگ‌ترین مجموعهٔ صخره‌های مرجانی در جهان و از جاذبه‌های گردشگری استرالیا است و یکی از نمادهای ایالت کوئینزلند به‌شمار می‌آید.

سد بزرگ مرجانی متشکل از بیش از ۲۹۰۰ صخرهٔ منفرد و ۹۰۰ جزیره است که بیش از ۲٬۳۰۰ کیلومتر \ و در مجموع فضایی بیش از ۳۴۴٬۴۰۰ کیلومتر مربع  را در بر می‌گیرند

وسعت این صخره به گونه‌ای است که از فضای بیرونی زمین هم قابل مشاهده است و همزمان، بزرگترین اکوسیستم یکپارچهٔ جهان است که ارگانیسم‌های زنده ساخته‌اند.

این مجموعه در سال ۱۹۸۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است.

اما به تازگی NanoAvionics یک ماهواره را با یک چوب سلفی متصل به GoPro به فضا فرستاده که اولین سلفی فضایی جهان را با کیفیت ۴K ارسال کرده.

در این کار جالب، یک GoPro Hero ۷ برای گرفتن تصاویر خیره‌کننده از ریزماهواره MP۴۲ این شرکت که در فاصله ۵۵۰ کیلومتری بر فراز دریای مرجانی استرالیا و دیواره مرجانی بزرگ پرواز می‌کرد، استفاده شد.

این عکس‌ها همچنین به شرکت لیتوانیایی کمک می‌کند تا عملکرد سیستم‌ها را روی خود ماهواره آزمایش و تأیید کند.

دسترسی به تصاویر و ویدئو‌های زنده ماهواره برای تأیید بصری درستی استقرار آنتن‌ها و تشخیص خطا مفید است. مقایسه تصاویر سلفی در طول زمان همچنین می‌تواند تشخیص سرنخ‌های بصری در مورد تخریب احتمالی قطعات ماهواره یا برخورد با شهاب‌سنگ‌ها ارائه کند.

نصب دوربین GoPro بر روی ماهواره، روش عملیاتی استاندارد برای یک ماموریت فضایی نیست، زیرا تشعشعات خورشیدی پتانسیل از بین بردن تجهیزات الکترونیکی ظریف را دارند.

با این حال، این شرکت قبلاً دوربین‌های GoPro را برای پرواز‌های استراتوسفری آزمایش کرده بود و فکر می‌کرد که ممکن است برای این مأموریت خاص پاسخگو باشند.

البته اتصال  GoPro به ماهواره کاری به سادگی چسباندن آن به ماهواره نبود. سخت‌افزارهایی باید حذف می‌شد تا نیاز‌های فضایی ماهواره را برآورده کند و سپس دوربین باید با کنترل‌کننده بار و نرم‌افزار ارتباط برقرار می‌کرد.

این شرکت می‌گوید: «عکس‌ها و ویدیو‌های ماهواره‌هایی که در دور سیاره ما می‌چرخند می‌توانند توجه بیشتری را به خود جلب کنند و به افراد و سازمان‌های بیشتری کمک کنند تا مزایای اجتماعی، اقتصادی، آموزشی و زیست‌محیطی را که ماهواره‌ها ارائه می‌کنند، درک کنند. »

همچنین می‌تواند الهام‌بخش افراد بیشتری باشد تا در صنعت فضایی که به سرعت در حال رشد است مشغول به کار شوند. »

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.