عکاسی به مدت ۲۰ سال هر روز از خودش سلفی گرفت و حالا شما می‌توانید روند تدریجی پا به سن گذاشتنش را در قالب یک ویدئوی جالب ببینید!

2

سال‌ها پیش از اینکه انتشار سلفی‌های روزانه یا ساخت ویدیوهای تایم‌لپس از سلفی‌های هر روز پرطرفدار شده باشد؛ عکاسی به نام «نوح کالینا» (Noah Kalina) در سال ۲۰۰۶ ویدیویی از سلفی‌های خود منتشر کرده بود.

این عکاس هیچ‌گاه متوقف نشده است و اکنون به مدت ۲۰ سال عکس سلفی روزانه از خود دارد. این عکس‌های سلفی را هم به صورت ویدیوی تایم لپس در یوتیوب و هم به صورت مجموعه تصاویر کوچک چیده شده کنار هم به ترتیب زمانی در اینستاگرام منتشر کرده است.

ویدیوی تایم لپس ۲۰ سال سلفی او نزدیک به ۸ دقیقه و ۱۷ ثانیه است. شما در عرض تنها ۸ دقیقه می‌بینید که چگونه چهره به تدریج پیر می‌شود.

وقتی ما هر روز خود را در آینه می‌بینیم، معمولا متوجه روند تدریجی، اما گریزناپذیر پیری نمی‌شویم. این ویدئو همه را به فکر می‌اندازد و به همه هشدار می‌دهد که پیری به تدیج بر اندام و چهره همه ما چیره می‌شود. پس چه بهتر که به فکر زیبایی پایدار درون و اندیشه‌مان باشیم.

ببینید:

تصاویر اینستاگرام او جذاب و جالب هستند.

اولین فیلم ۶ سال پس از اولین سلفی یعنی در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. فیلم دوم ۱۲ سال بعد (سال ۲۰۱۲) و اکنون فیلم سوم در ۲۰ سالگی منتشر شده است. همیشه هم این فیلم‌ها با بازدیدهای بسیار بالایی روبرو بوده و به نوعی ویرال شدند. فیلم سال ۲۰۰۶ او بیش از ۲۶ میلیون بار تا کنون دیده شده است. فیلم سال ۲۰۱۲ هم بازدیدی بیش از ۶ میلیون بار داشته است.

کالینا از تاریخ ۱۱ ژانویه سال ۲۰۰۰ شروع به عکاسی از چهره خود کرده است و اکنون ۷۲۶۳ عکس سلفی از خودش دارد. کالینا می‌خواهد همچنان این پروژه را ادامه دهد.

سوال اصلی اینجا است که این عکاس در سال ۲۰۰۰ چگونه ایده گرفتن عکس از چهره خودش به سبک سلفی‌های امروزی به ذهنش خطور کرده است و با چه دوربینی سلفی می‌گیرد؟ قطعا در زمان هنوز خبری از اسمارت‌فون‌های دارای دوربین جلو و مد سلفی نبوده است.

این عکاس سعی کرده در همه این ۷۲۶۳ سلفی در یک وضعیت چهره باشد ولی محیط پشت سر او تغییر می‌کند. کنار هم قرار دادن سلفی‌ها می‌تواند برای هر فردی بسیار احساسی و عاطفی باشد؛ چون سیر پیر شدن یک چهره در طول زمان را نشان می‌دهد و تغییراتی که گذر روزها و ماه‌ها بر چهره انسان می‌گذارند.

به نظر من شاید هر عضوی از چهره در این ۲۰ سال سلفی تغییر کرده باشد ولی چشمان مهربان او هرگز!

منبع

 
2 نظرات
 1. اباذرنفیسی می گوید

  سلام و ارادت ویژه جناب دکتر.
  من شاید هر ۷-۸ سالی یک کامنت نوشته باشم. ولی واقعا دست مریزاد بابت اینهمه پشتکار و صبوریتان در نگاه داشتند سایت یک پزشک.

  حس میکنم (و این تنها یک حسِ اثبات نشده است) بسیاری از عکسها، بخصوص در جوانی، یک عکس بوده که با فتوشاپ دستکاری شده! به نورِ منعکس شده در چشم ها دقت کنین. تقریبا همیشه در یک نقطه ی ثابت هستند و تقریبا با اندازه بزرگی یکسان. کمی عجیب نیست؟
  برخی عکسها هم به زمان عقب و جلو بر میگردند.
  بنظرم میرسه در این بازه زمانی و البته در زمانهای دیگر سنی، حدود ۵۵ تا ۷۰ درصد عکسها، تکراری و دستکاری شده باشند.
  شما استاد اینطور بررسی ها هستید. یک نگاهی انتقادی بهش بندازین.

  پی نوشت : البته این از ارزشِ ایده و اجرای ایشون و از تولید محتوا و به اشتراک گذاری شما هیچ چیزی کم نمیکنه. بخصوص از زحمت شما در تولید این محتوا

  1. اباذرنفیسی می گوید

   پی نوشت دوم : حتی الان مجدد که دقت کردم، اندازه بزرگی جمجمه هم روندی اشتباه داره. سینوسی هست. آیا این از لحاظ پزشکی امکان پذیره؟ یا خطای دید من هست؟

   پی نوشت سوم: یک پیشنهاد برای این آقا هم دارم. اگه یک شمارشگر هم کنار عکسها بود که روزها یا ماههای سپری شده را نمایش می‌داد جذابتر می‌شد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.