با این تمرین یک دقیقه‌ای، مشکل رخوت و تنگی نفس حاصل از کار مداوم با کامپیوتر را رفع کنید

0

این روزها کم نیستند افرادی که شبانه‌روز پشت لپ‌تاپ و کامپیوتر نشستند. بسیاری از کارها در عصر جدید با کامپیوتر است و کارمندان به ناچار باید ۸ الی ۱۰ ساعت روی صندلی و پشت میز کامپیوتر کار کنند.

افرادی که در خانه کار می‌کنند یا پروژه‌های دورکاری دارند؛ وضع به مراتب بدتری دارند چون تمام روزهای هفته و هر ساعت از شبانه‌روز باید پای لپ‌تاپ باشند. کافی است یک نویسنده، بازاریاب، سردبیر نشریه و سایت، مدیر سایت و مترجم باشید تا لپ‌تاپ هیچ‌گاه از شما جدا نشود.

در کنار همه عوارضی که نشستن پشت کامپیوتر برای افراد در طولانی مدت درست می‌کند؛ احتمال ابتلا به تنگی نفس هم می‌رود. این افراد پس از مدتی احساس می‌کنند اکسیژن کمتری وارد ریه‌های آن‌ها می‌شود یا تمایل دارند بیشتر نفس بکشند.

گاهی اوقات افرادی در سنین پایین دچار تنگی نفس می‌شوند. مثلا دهه سوم زندگی احساس تنگی نفس دارند ولی بدان توجهی نمی‌کنند و یک وضعیت نگران‌کننده برایشان نیست. این افراد ممکن است در هنگام خواب وضعیت تنگی نفس بدتری داشته باشند و دقیقا به استرس و اضطراب تنگی نفس در خواب مبتلا شوند.

اگر شما هم چنین ویژگی و حالتی را در خود احساس می‌کنید؛ بهتر است به یک متخصص بررسی ستون فقرات و شبکه عصبی مراجعه کنید. این متخصص‌ها با بررسی وضعیت پیاده‌روی، نشستن، ایستادن و اسکلت بدن می‌توانند تشخیص دهند چه بیماری دارید.

واقعیت این است که نشستن زیاد پای کامپیوتر باعث تغییر حالت بدن می‌شود. شانه‌ها افتاده‌تر و جمع‌تر می‌شوند به طوری‌که کوتاه‌تر به نظر می‌رسید. شاید باسن شما در یک جهت خاص تغییر فرم داده باشد و ماهیچه‌های بدنی شما همیسه در حالت فشرده باشند.

همه این تغییر حالت اسکلت بدن باعث سفت شدن عضلات و ماهیچه‌های شکمی شما می‌شوند که انقباض ریه‌ها را در پی دارند. به همین دلیل، در هر بار دم و بازدم، اکسیژن کمتری وارد ریه‌ها شده و به تدریج احساس تنگی نفس می‌کنید.

حتی اگر در روز فقط چند ساعت با کامپیوتر کار می‌کنید؛ احتمال ابتلا به تنگی نفس در سنین بالا را خواهید داشت. خانم‌هایی که زیاد کفش پاشنه بلند می‌پوشند نیز در خطر این مورد هستند.

تمرینی ساده برای تنفس بهتر

خوش‌بختانه، برای رفع این مشکل، راه‌کار چندان سختی پیش‌رو ندارید. باید مقداری بدن خود را کش بدهید و باعث باز شدن ریه‌ها شوید. تمرین یک دقیقه‌ای زیر به طور روزانه یک نسخه ورزشی بسیار موثر است:

در مقابل یک دیوار یا مانع نسبتا بلند ایستاده و بازوی راست خود را کشیده، کف دست راست خود را به دیوار بچسبانید. سپس، کف دست راست خود را به سمت بالا برده و بچرخانید تا روی به آسمان باشد. حالا، باید بدن خود را به طول کامل به سمت چپ بچرخانید.

در این موقعیت ده بار نفس عمیق بکشید. وضعیت بدن را تغییر داده و این بار با چسباندن کف دست چپ و چرخش بدن به سمت راست؛ ده بار نفس عمیق را تجربه کنید.

هرچه به دیوار نزدیک‌تر باشید؛ کشش بدن شما بیشتر می‌شود. ممکن است در دفعات نخست زیاد متوجه تغییرات تنفسی خود نشوید ولی تمرین و تکرار این ورزش یک دقیقه‌ای باعث می‌شود کم‌کم آن احساس تنگی نفس را نداشته باشید.

اگر احساس کردید به بدن و به ویژه ریه‌های شما یک فشار وارد شده است؛ می‌توانید چند روز استراحت کرده و دوباره شروع کنید. همین‌طور، کشش بدن خود را کمتر کنید تا به این تمرین عادت کند. حتی می‌توانید در صورت بهتر شدن حالتان، در طول روز چندین بار این تمرین را تکرار کنید.

شاید هیچ‌چیزی بدتر از این نباشد که احساس کنید به خوبی نفس نمی‌کشید و اکسیژن کافی به بدن‌تان نمی‌رسد. این تصویر می‌تواند از نظر روحی و روانی هم روی شما تاثیر بگذارد.

وقتی چاره‌ای برای دور شدن از کارهای کامپیوتری ندارید؛ بهتر است تمرین‌ها و ورزش‌های کوچک روزانه را وارد برنامه خود کنید تا هوای تازه بیشتری تنفس کنید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.