چرا تو دادن عمدی شکم برای لاغر جلوه دادن خود، برای سلامتی بد است؟

0

ستون فقرات محور بدن ما است و حتی از وضعیت ثابت برخی از اندام‌های داخلی‌مان حمایت می‌کند. اما برخی از شرایط و حتی کشش غیر ضروری ماهیچه‌ها در طول روز می‌توانند باعث عدم تعادل عضلات شکم شود.

با گذشت زمان، این امر می‌تواند منجر به وضعیتی به نام “سندرم ساعت شنی” شود – که یک تغییر مضر در ساختار دیواره شکم است که ممکن است باعث ایجاد چین‌های واضح قابل مشاهده در وسط شکم شود. گذشته از این، اگر این اگر این مشکل درمان نشود، می‌تواند بر اندام‌های داخلی و سایر قسمت‌های بدن نیز تأثیر بگذارد.

چهار دلیل اصلی برای سندرم ساعت شنی وجود دارد. همه آن‌ها منجر به عدم تعادل در عملکرد عضلات شکم می‌شود.

اولین مورد به دلیل برخی از شرایط مادرزادی (مانند گاستروشزی یا امفالوسل) است که باعث می‌شود عضلات شکم به طور نادرست رشد کنند و منجر به عدم تعادل عضلانی شود.

وضعیت بدنی نامناسب دلیل دیگری است. این امر باعث می‌شود که ستون فقرات از انحنای معمولی و s شکل خود دور شود و در نتیجه تغییرات مضری در کشش و عملکرد عضلات شکم ایجاد می‌شود که منجر به عدم تعادل می‌شود.

درد شکمی (شامل درد معده، کبد یا کیسه صفرا) همچنین می‌تواند باعث شود که فرد به صورت ارادی یا غیرارادی عضلات شکم خود را به منظور کاهش یا اجتناب از درد منقبض کند.

اما یکی دیگر از دلایل شگفت‌انگیز سندرم ساعت شنی ممکن است مشکلات مربوط به تصویر بدن یا خودانگاره ما از بدن باشد. این مشکل در حال افزایش است. این افراد از فرم بدن خود راضی نیستند و احساس ناامنی کنند یا می‌خواهند شکمی صاف داشته باشند، برای رسیدن به این ظاهر، عضلات شکم خود را مرتب تو می‌دهند.

انقباض مرتب عضله راست شکم (که معمولاً به آن ماهیچه‌های شش تکه می‌گویند)، چربی به سمت پایین‌تر شکم فشرده می‌کنند. این امر باعث ایجاد چین در شکم با گذشت زمان می‌شود د و ناف به سمت بالا کشیده می‌شود.

صرف نظر از علت – خواه ارادی یا غیرارادی – تو دادن شکم، فشار بیشتری بر کمر و گردن وارد می‌کند. ا

فشردگی شکم همچنین فضای موجود برای قرارگیری اندام‌های شکمی را کاهش می‌دهد. اگر شکم را مانند یک لوله خمیر دندان در نظر بگیرید، فشار دادن آن در وسط باعث ایجاد فشار در بالا و پایین می‌شود. فشار در بالا بر تنفس تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود دیافراگم (عضله اصلی که در کشیدن هوا به داخل دخیل است) نتواند آنقدر پایین بکشد.

فشار در قسمت پایین، نیروی بیشتری را بر روی عضلات کف لگن وارد می‌کند، زیرا حجم حفره شکم هنگام مکیدن شکم کاهش می‌یابد. در کنار این، فشارهای  بیشتری روی مفاصل ستون فقرات و لگن وارد می‌شود.

اگرچه تحقیقات محدودی در مورد تأثیر خود سندرم ساعت شنی بر ظرفیت تنفس وجود دارد، اما تحقیقات در مورد تسمه شکم (که در آن کل شکم یا فقط بخشی از آن برای کمک به بهبودی پس از آسیب عضلانی یا بعد از جراحی بسته می‌شود) وحود دارند که نشاندهنده کاهش 34 درصدی ظرفیت تنفسی است و حدود 27 تا 40 درصدی ظرفیت کل ریه کاهش می‌یابد.

مشخص نیست که آیا این کار منجر به تغییرات طولانی مدت در ظرفیت تنفسی می‌شود یا خیر. اما در کوتاه مدت، این ممکن است ورزش را سخت‌تر کند و همچنین ممکن است به دلیل کاهش اکسیژن وارد جریان خون، زودتر احساس خستگی کنید.

تو دادن شکم می‌تواند فشاری را روی کف لگن وارد کند که بر عملکرد مثانه، رحم و رکتوم تأثیر می‌گذارد و  باعث نشت ادرار یا مدفوع و همچنین افتادگی رحم می‌شود. در افرادی که قبلاً مشکلاتی با اختلال عملکرد کف لگن دارند (مانند بی اختیاری ادرار یا مدفوع)، تو دادن شکم ممکن است وضعیت را بدتر کند.

خوشبختانه سندرم ساعت شنی برگشت‌پذیر است. درمان عدم تعادل عضلانی از طریق تمریناتی که تمام عضلات مرکزی بدن را تقویت می‌کند کمک خواهد کرد.

تمریناتی مانند پلانک یا بریج تنها چند نمونه هستند. به طور مشابه، فعالیت‌هایی مانند یوگا یا پیلاتس نیز احتمالاً در بهبود وضعیت عضلات مفید هستند.

سندرم ساعت شنی احتمالاً چیزی است که در یک دوره طولانی – هفته‌ها تو دادن – ایجاد می‌شود. بنابراین تو دادن گهگاهی عضلات معده به احتمال زیاد مشکلی ایجاد نمی‌کند.

منبع: The Conversation


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

اگر ابرقهرمانان‌ها و شرورهای فیلم‌ها و کامیک‌ها در دوره ویکتوریا می‌زیستند!

عصر ویکتوریا دوره‌ای از تاریخ بریتانیا بود که از سال 1837 تا 1901 همزمان با سلطنت ملکه ویکتوریا بریتانیا ادامه یافت. این دوره، دوره تغییرات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قابل توجهی بود که نه تنها بریتانیا، بلکه سایر نقاط جهان را عمیقاً…

مهم نیست این تابستان چقدر گرم است، برهنه نخوابید! مشکلات سلامتی بی‌لباس خوابیدن

بر اساس تحقیقات یک شرکت فروش تشک آنلاین به نام Casper حدود ۲۸.۵ درصد از آمریکایی‌های گفته‌اند که هر شب، هفتگی، ماهانه یا هر چند وقت یکبار برهنه می‌خوابند. اما ۷۱.۵ درصد دیگر گفتند که همیشه با لباس می‌خوابند.واضح است که برهنه خوابیدن…

وقتی هم عاشق کارت باشی و هم خلاق، نتیجه‌اش می‌شود این عکس‌هایی که می‌بینید

تا حالا عاشق شده‌اید؟ همه چیز دنیا را زیبا می‌بینید، احساس گرما و سرمای زیاد در تابستان یا زمستان نمی‌کنید و مشتقل از زمان، در زمان سیر می‌کنید.حالا اگر این عشق به کارتان باشد و از خلاقیت بهره خوبی برده باشید، نتایج کارتان زیبا می‌شود.…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5