این استارتاپ می‌تواند اسمارت‌فون‌های شما را از راه دور و با امواج رادیویی ۵G شارژ کند

0

بیش از یک دهه است که عباراتی مانند برق بی‌سیم و شارژ بی‌سیم را می‌شنویم و حتی انواع گچت‌ و دستگاه‌ مبتنی بر آن‌ها در بازار دیدیم ولی هنوز این فناوری‌ها به جریان اصلی بازار تبدیل نشدند.

اکنون، استارتاپی از دل انستیتوی فناوری کالیفرنیا متولد شده که مدعی است می‌تواند به شکلی ارزان، جمع‌وجور و کارآمد این فناوری‌ها را تجاری‌سازی کند.

استارتاپ Guru یک سیستم شارژ بی‌سیم اختراع کرده است که با استفاده از امواج رادیویی فرکانس بالا که به امواج میلی‌متری (mmWave) شناخته می‌شوند؛ می‌تواند یک گوشی هوشمند را شارژ کند. نکته کلیدی این جا است که امواج میلی‌متری همان طیف‌های فرکانسی هستند که در شبکه‌های ۵G مورد استفاده قرار گرفتند.

این استارتاپ که به تازگی سرمایه ۱۵ میلیون دلاری دریافت کرده و گفته می‌شود پشت صحنه ایده آن‌ها چند دانشمند ایرانی هستند؛ اولین شرکتی است که موفق شده توسط طول موج‌های میلی‌متری و از راه دور، به طور همزمان چندین دستگاه را شارژ کند. در این فناوری از امواج میلی‌متری در فرکانس‌های ۳۰ تا ۳۰۰ گیگاهرتز بهره گرفته شده است.

قرار است استارتاپ Guru هفته آینده در نمایشگاه CES 2020 سه مدل اولیه‌ای از این شارژرهای بی‌سیم را نمایش دهد.

این سه مدل نمونه اولیه شامل یک مدل شارژر بی‌سیم رومیزی است که از فاصله کمی می‌تواند به طور بی‌سیم دستگاه‌های الکترونیکی را شارژ کند. دستگاه دوم در اندازه بزرگ و اتاق مانند برای شارژهای سریع‌تر و قوی‌تر است. مدل مفهومی سوم هم یک ربات محرک است که می‌تواند تجهیزات اسباب‌بازی، اینترنت اشیا و هوشمند اطراف خود را شارژ کند.

در مدل شارژر اتاقی استارتاپ گورو، هر دستگاهی که از فناوری شارژ بی‌سیم آن‌ها پشتیبانی کند؛ بدون نیاز به پد شارژر یا هیچ سیم و اتصالی شروع به شارژ شدن می‌کند. در این حالت، فقط کافی است در محدوده اتاق شارژر قرار داشته باشند. در حقیقت، این شارژرها از کویل‌های القایی استفاده می‌کنند که متفاوت از امواج رادیویی هستند.

آینده‌ای که دیگر هیچ‌کس نگران شارژ گوشی نیست

همان‌طور که می‌دانیم، بهترین شارژرهای بی‌سیم یا فناوری‌های برق بی‌سیم از پدهای شارژر بی‌سیم بهره برده یا باید در فاصله‌ای بسیار کم با شارژر باشید. ایده استارتاپ گورو، شارژ ساده و راحت دستگاه‌های مردم بدون نیاز به کابل و پد و حضور در مکان فیزیکی خاصی است.

مدیر استارتاپ گورو به خبرنگاران گفته است آنچه کار آن‌ها را متفاوت می‌کند؛ استفاده از فناوری بسیار پیشرفته‌ای است که امکان می‌دهد انرژی را به صورت کنترل شده و از راه دور به طور موثر و امنی ارسال کنند.

در یک دهه اخیر، شرکت‌های فناوری زیادی به دنبال قدرت انتقال انرژی بی‌سیم بودند. چندین شرکت دستگاه‌های اولیه و نمونه‌ای خود را عرضه کردند و شرکت‌هایی مانند اپل دراین‌باره ثبت اختراع‌هایی دارند اما هرگز به یک راه‌کار و محصول جدی نرسیدیم.

آن چیزی که باعث می‌شود استارتاپ گورو را جدی بگیریم؛ استفاده از امواچ میلی‌متری است. این امواج از دقت بالایی برخوردار بوده و امکان شناسایی دستگاه‌های دارای شارژ پایین و ارسال فرکانس‌هایی رادیویی برای شارژ آن را می‌دهند.

اولین بار است که استارتاپ Guru از این فناوری استفاده می‌کند. فناوری که Smart RF Lensing نام دارد و توسط دانشمندی به نام علی حاجی امیری در موسسه CalTech دانشگاه پرینستون توسعه داده شده است. علی حاجی امیری و تیم‌اش روی فناوری ارسال کنترل شده امواج رادیویی فرکانس بالا کار کردند تا بتوانند حتی تعداد و جهت پرتوها را هم کنترل کنند.

مدیرعامل استارتاپ گورو می‌گوید: «ما آینده‌ای را می‌بینیم که دیگر هیچ فردی نگران شارژ دستگاه‌های خود نیست.»

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.