بیش از ۳۰ درصد کاربران امریکای شمالی روزانه به وب تاریک سر می‌زنند

0

وب تاریک (Dark Web) مکانی مخوف است ولی نه برای کاربران اینترنتی امریکایی.

تحقیقات جدید سایت PreciseSecurity پیرامون کاربران وب تاریک در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد بیش از ۳۰ درصد شهروندان امریکای شمالی به طور مرتب در سال ۲۰۱۹ وارد وب تاریک شدند و روزانه از آن بازدید می‌کنند.

سال گذشته شاهد افزایش حضور کاربران عادی اینترنت در وب تاریک بودیم. یک علت بزرگ آن، مخفی نگه داشتن فعالیت‌های آنلاین از دولت و اپراتورهای موبایل یا اینترنت است.

وب تاریک مجموعه‌ای از وب‌سایت‌های پنهانی روی اینترنت است که با مرورگرهای وب معمولی قابل جست‌وجو نیستند. کاربران اینترنتی برای دسترسی به وب‌سایت‌های وب تاریک باید از ابزارهای خاصی استفاده کنند یا مرورگرها و تنظیمات مخصوصی داشته باشند. همین‌طور، با داشتن برخی مجوزها و دسترسی‌ها می‌توان وارد وب تاریک شد.

برخی از رسانه‌ها مانند BBC News روی وب تاریک هم یک وب‌سایت آیینه‌ای دارند.

بررسی‌های سایت PreciseSecurity نشان می‌دهد شهروندان امریکای شمالی در استفاده از وب تاریک پیشرو هستند. آن‌ها روزانه وارد وب تاریک شده و از آن استفاده می‌کنند. یافته‌های این شرکت نشان می‌دهد ۲۶ درصد از کاربران امریکای شمالی اعتراف کردند که روزانه وارد وب تاریک می‌شوند. ۷ درصد دیگر هم اعتراف کردند در طول هفته حداقل یک بار وارد وب تاریک شدند.

آمارهای دیگری از وب تاریک

اگرچه امریکای شمالی در استفاده از وب تاریک رتبه اول را دارا است ولی امریکای لاتین هم از این رفابت عقب نمانده است و در رتبه دوم قرار دارد. ۲۱ درصد کاربران اینترنتی امریکای لاتین اعتراف کردند هر روز به از وب تاریک استفاده می‌کنند. ۱۳ درصد این کاربران هم می‌گویند به طور هفتگی وارد وب تاریک می‌شوند.

اروپا با ۱۷ درصد استفاده روزانه و ۱۱ درصد استفاده هفتگی در جایگاه سوم پربازدیدترین کاربران وب تاریک قرار گرفته است.

نظرسنجی سال ۲۰۱۹ موسسه PreciseSecurity نشان می‌دهد ناشناس بودن در فعالیت‌های آنلاین رایج‌ترین دلیل برای دسترسی به وب تاریک است. تقریبا ۴۰ درصد پاسخ‌دهندگان می‌گویند در سال ۲۰۱۹ برای پنهان کردن فعالیت‌های اینترنتی خود وارد این فضای ترسناک شدند. ۲۶ درصد کاربران هم می‌گویند استفاده از VPN آسان‌تر است و به محتوای بیشتری دسترسی دارند.

۲۵ درصد کاربران امریکای شمالی از وب تاریک برای در امان ماندن از ردگیری‌های دولت‌های خارجی و ۳۸ درصد برای دور ماندن از سیاست‌های حریم خصوصی شرکت‌های اینترنتی وارد وب تاریک شدند.

در میان افرادی که اصلا از وب تاریک استفاده نمی‌کنند؛ نزدیک به ۵۰ درصد کاربران در سراسر جهان گفتند اصلا نمی‌دانند چطور باید وارد وب تاریک شوند و ۴۵ درصد هم گفتند دلیلی برای استفاده از این فضا ندارند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.