یک محاسبه‌گر جالب آنلاین که احتمال انتقال ویروس ایدز HIV به بدنتان را بعد از یک رابطه جنسی نشان می‌دهد

0

یکی از موارد همیشگی مراجعه به پزشکان، اشخاصی هستند که مضطرب و عمدتا بعد از یک رابطه جنسی محافظت‌نشده، یعنی بدون کاندوم، نگران هستند که ویروس ایدز یا HIV به بدنشان منتقل شده باشد.

نیک می‌دانید که تنها خطر این روابط محافظت‌نشده فقط HIV‌ نیست و باید نگران دیگر بیماری‌های منتقله از راه جنسی یعنی هپاتیت و سیفیلیس و سوزاک و تراخم و … هم بود. با این همه چیزی که مردم بیشتر نگرانش هستند ایدز است.

پزشکان آزمایشات را می‌نویسند، اما مسئله‌ای که وجود دارد این است گاهی یک آزمایش منفی قطعا نمی‌تواند بگوید که شخصی مبتلا نشده و دوم اینکه تا آزمایش بیاید، برخی‌ها نگران عدد خام احتمال ابتلا را از پزشک می‌خواهند.

در مورد آزمایش باید پست جدایی بنویسم. اما در این پست می‌خواهیم تمرکز کنیم که به صورت کلی احتمال ابتلا در شرایط گوناگون چقدر است.

چیزهای اثبات شده‌ای که وجود دارند اینها هستند:

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

-کاندوم احتمالا ابتلا را کم می‌کند.

-پذیرنده رابطه جنسی در خطر بالاتری برای ابتلا است.

-رابطه جنسی مقعدی یا آنال احتمال ابتلای بسیار بیشتری ایجاد می‌کند.

-اگر شخصی HIV مثبتی در حال مصرف دارو باشد و عیار ویروس در بدنش کمتر از ۲۰۰ کپی در میلی لیتر باشد، احتمال انتقال کم می‌شود.

-رابطه جنسی دهانی به جز موارد خیلی خاص مثلا زخمی بودن مخاط دهان، احتمال ابتلایی ندارد.

اما شما می‌توانید همه اینها را در محاسبه‌گر جالب سایت مرکز کنترل بیماری‌های امریکا ببینید. در این محاسبه‌گر اعداد بر اساس مطالعات معتبر همه‌گیرشناسی محاسبه شده‌اند.

شیوه کار با این محاسبه‌گر ساده است، اما توضیحاتی می‌خواهد:

۱-شما انتخاب می‌کنید که خودتان HIV ‌مثبت بوده‌اید و نگران انتقال ویروس به شریک جنسی‌تان هستید یا خودتان سالم بوده‌اید و بیم وارد شدن ویروس به بدنتان را دارید.

۲-شما انتخاب می‌کنید که آیا از کاندوم استفاده کرده‌اید یا خیر.

۳- شما انتخاب می‌کنید که آیا داروی ضد ویروسی برای درمان یا پیشگیری استفاده شده یا خیر.

۴-نوع رابطه را باید مشخص کنید: رابطه واژنی یا آنال.

۵- در پایین بهتر است گزینه نمایش عدد را فعال کنید تا احتمال ابتلای به ازای ابتلا در ده هزار بار نمایش داده شود.

مثال کسی که با زنی رابطه واژنی داشته و از کاندوم استفاده نکرده و زن مبتلا دارویی هم استفاده نمی‌کرده، به احتمال ۴ در ده هزار ویروسی می‌شود. اگر از کاندوم استفاده می‌شد، احتمال ابتلا یک چهارم می‌شد. (پس کاندوم فقط احتمال را خفیف می‌کند و به کل از بین نمی‌برد)

به عکس اگر مرد مبتلا باشد، زن به احتمال ۸ در ده هزار مبتلا می‌شود.

تذکر جدی: عددها فریبتان ندهد. احتمال ۸ در ده هزار، وقتی پای سلامتی‌تان در همه عمر است، احتمال کمی نیست و وقتی رابطه محافظت‌نشده تکرار شود، مسلما احتمال ابتلا خیلی بیشتر خواهد شد.

این محاسبه‌گر روی نقش رابطه جنسی محافظت‌شده و استفاده از دارو برای درمان تاکید می‌کند و یک بار دیگر نشان می‌دهد که آموزش درست و همچنین شناسایی موارد بیماری و درمان صحیح آنها، چه میزان می‌تواند خطر را کم کند.

   

پستهای اخیر

این آی‌فون ۱۱ پرو که لوگوی اپل بر روی آن بد چاپ شده بود با قیمت ۲۷۰۰ دلار به فروش رسید!

کلکسیونرهای تمبر، اسکناس یا سکه، علاقه بسیار زیادی به پیدا کردن و گردآوری نمونه‌هایی دارند که به صورت نادر، مشکلی در چاپ یا ضرب آنها وجود داشته است. ولی واقعا نادر است که چنین چیزی را در مورد گوشی‌های آی‌فون ببینیم. این هفته عکسی از…

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.