چگونه در چند دقیقه یک بوت درایو ویندوز ۱۰ بسازیم

0

هر کاربری که از سیستم ویندوزی استفاده می‌کند؛ نیاز به یک بوت درایو ویندوز ۱۰ دارد تا در موقع لزوم، هنگ کردن ویندوز و بالا نیامدن یا بروز مشکلات دیگر سریعا برای رفع و تعمیر آن اقدام کند.

گاهی اوقات شنیدن یک نام و ابزار ترسناک است و تصور می‌کنیم یک کار فنی بسیار سخت و پیشرفته است ولی ساختن یک بوت درایو برای ویندوز ۱۰ یکی از ساده‌ترین کارهایی است که یک کاربر ویندوزی می‌تواند انجام دهد.

این بوت درایو به شما کمک می‌کند در صورت خرابی ویندوز، آن را بالا آورده و لود کنید تا از فایل‌ها و اطلاعات خود پشتیبان‌گیری کنید؛ امکان تعمیر و بازسازی فایل‌های خراب شده ویندوز را می‌دهد و حتی می‌توانید ویندوز را از ابتدا نصب کنید.

برای ساختن بوت درایو ویندوز ۱۰ به امکانات و ابزارهای زیادی نیاز ندارید. یک حافظه فلش USB با ظرفیت ۸ گیگابایت، رایانه شخصی مجهز به ویندوز ۱۰ و حدودا ۳۰ دقیقه تمام چیزی است که باید هزینه کنید.

نکته مهمی که باید گفت؛ امکان ساختن بوت درایو ویندوز ۱۰ با استفاده از یک سیستم مک است ولی این کار به سادگی سیستم ویندوزی نیست و یک سری مراحل فنی به همراه آشنایی با دستورات خط فرمان ترمینال مک دارد. پس، توصیه نمی‌کنیم با سیستم مک یک بوت درایو ویندوز ۱۰ بسازید.

ساخت بوت درایو با ابزار Media Creation Tool مایکروسافت

مایکروسافت یک ابزار اختصاصی برای دانلود فایل‌های ایمیج‌ها یا ISO ویندوز ۱۰ و ساختن یک درایو بوت USB دارد. به سادگی، مراحل زیر را دنبال کنید تا شما هم یک بوت درایو اختصاصی داشته باشید:

۱- در سیستم ویندوزی و مرورگر وب وارد این صفحه شده و روی گزینه Download tool now بزنید.

۲- هنگامی که دانلود فایل مورد نظر تمام شد؛ روی این فایل که نامی مشابه MediaCreationToolxxxx دارد؛ دو بار کلیک کنید تا شروع به اجرا شود. چهار شماره آخر نام این فایل نشان‌دهنده نسخه ویندوز ۱۰ هستند:

 

۳- پس از اینکه موافقت‌نامه مایکروسافت را تایید کردید؛ گزینه Create installation media (USB flash drive, DVD, or ISO file) for another PC را انتخاب و روی Next بزنید:

۴- از شما زبان پیش‌فرض، ویرایش ویندوز ۱۰ و نوع معماری نسخه ویندوز ۱۰ را سوال می‌کند. می‌توانید با تیک زدن گزینه Use the recommended options for this PC بهترین انتخاب‌های متناسب با سیستم ویندوزی فعلی خود را تایید کنید. اگر شما مطمئن نیستید که سیستم شما مبتنی بر معماری ۳۲ یا ۶۴ بیتی است؛ هر دو را انتخاب کنید:

۵- یک بار روی Next بزنید و در صفحه ظاهر شده گزینه USB flash drive را انتخاب و دوباره Next کنید. در این مرحله باید حافظه فلش USB را به کامپیوتر وصل کرده و دوباره Next بزنید تا فرآیند ساخت بوت درایو ویندوز ۱۰ آغاز شود:

۶- اگر تعداد زیادی درایو USB متصل به کامپیوتر داشته باشید؛ باید حافظه فلش USB که برای بوت درایو مد نظر داشتید را انتخاب و Next کنید. برای اینکه سردرگم نشوید؛ بهتر است برای چند دقیقه درایوهای USB دیگر را از کامپیوتر جدا کنید.

در نهایت، منتظر بمانید تا فرآیند ساخت بوت درایو ویندوز ۱۰ به پایان برسد. این پروسه حدودا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و اصلا نیازی به حضور و مراقبت شما ندارد. می‌توانید بروید و نهار یا شام بخورید؛ پیاده‌روی کنید و به کارهای دیگر خود برسید.

پس از اتمام پروسه، باید روی گزینه Finish زده و درایو USB را از کامپیوتر جدا کنید. حالا، هر زمان نیاز به نصب مجدد ویندوز ۱۰ یا تعمیر و بوت آن داشتید؛ درایو USB را به کامپیوتر زده و سیستم را ریستارت کنید.

دقت کنید گزینه بوت از روی درایو USB باید در بایوس و سیستم بوت کامپیوتر شما انتخاب و تعریف شده باشد. اگر دیدید با روشن کردن یا ریستارت سیستم هیچ گزینه‌ای برای نصب و تعمیر ویندوز ۱۰ ظاهر نشد؛ باید با زدن کلیدهای F2 یا Esc یا کلیدهای مشابه (بستگی به کامپیوتر شما دارد) وارد بایوس و قسمت بوت (bootmenu) شده؛ تنظیمات بوت را طوری تغییر دهید که بوت از روی درایو USB در اولویت قرار بگیرد.

یکی از کاربردهای بوت درایو ویندوز ۱۰، ارتقای یک سیستم ویندوز ۷ به ویندوز ۱۰ است.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.