چرا فشار خون بالا خطرناک است و چگونه درمان می شود؟

0

فشار خون یکی از فاکتورهای مهم سلامتی بدن انسان است. اگر میزان این فشار کم یا زیاد شود، بدن دچار بیماری یا نقص می گردد. در این نوشته، با درمان فشار خون بیشتر آشنا می شویم…

فشار خون چیست؟

قلب با هر تپش خود خون را به سرتاسر بدن پمپاژ کرده تا عضلات بتوانند انرژی و اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کنند. قلب برای انجام این کار خون را به درون شبکه ای از عروق خونی به نام شریان می فرستد. خون هنگام حرکت خود درون شریان ها به دیواره آن ها فشار وارد کرده که قدرت این فشار را فشار خون می نامند.

فشار خون چگونه ایجاد میشود؟

فشار خون همگام با تپش قلب و رانده شدن خون به درون شریان ها بالا رفته و همزمان با استراحت قلب پایین می آید. بنابراین، با هر بار تپش قلب، فشار خون تا سطحی (بیشینه) بالا رفته و سپس تا سطحی (کمینه) پایین می آید.

اعداد فشار خون نشان دهنده چیست؟

در هنگام سنجش فشار خون نتیجه به صورت دو عدد بیان می شود که همان سطوح بیشترین و کمترین هستند. این اعداد به صورت یک عدد بر روی عدد دیگر خوانده می شوند. برای مثال ۱۱۰/۸۰ mmHg به صورت ۱۱۰ بر ۸۰ میلی متر جیوه خوانده می شود.

عدد اول فشار سیستولیک نام داشته و بیشترین مقداری است که فشار خون در هنگام انقباض قلب به آن می رسد. عدد دوم فشار دیاستولیک نام داشته و کمترین مقداری است که فشار خون در هنگام استراحت قلب به آن می رسد.

چرا فشار خون مهم است؟

علت اهمیت فشار خون این است که هر چه مقدار آن بالا تر باشد، خطر ابتلا به مشکلات سلامتی نیز بیشتر است. در صورتی که فشار خون فردی بالا باشد، فشاری اضافی بر شریان ها و قلب او وارد می شود. این فشار با گذشت زمان می تواند سبب سفتی، ضعیف شدن و کاهش انعطاف پذیری شریان ها می شود.

در این وضعیت، عروق تنگ تر شده و احتمال گرفتگی آن ها بیشتر می شود. گرفتگی کامل یک شریان می تواند به حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری کلیوی یا زوال عقل (دمانس) منجر شود. با ضعیف شدن شریان ها فشار خون بالا می تواند به ندرت سبب پارگی شریان نیز شود.

فشار خون بالا چیست؟

در صورتی که فشار خون به مدت چندین هفته به صورت مداوم برابر یا بیشتر از ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه باشد ابتلا به فشار خون بالا تشخیص داده می شود. در صورت ابتلا به دیابت یا مشکلات کلیوی امکان دارد اعداد پایین تر از این مقدار نیز در نظر گرفته شوند.

فشار خون پایین چیست؟

فشار خون پایین به فشاری گفته می شود که کمتر از ۶۰/۹۰ میلی متر جیوه باشد.

فشار خون طبیعی چند است؟

عدد فشار خون معمولا بین ۹۰ تا ۲۵۰ برای فشار سیستولیک (عدد بیشتر) و ۶۰ تا ۱۴۰ برای فشار دیاستولیک (عدد کمتر) در نوسان است. از آنجایی که با بالا رفتن فشار خون خطر بروز حمله قلبی و سکته مغزی افزایش می یابد، بهترین کار این است که افراد حتی در صورت عدم ابتلا، تلاش کنند تا فشار خون خود را کاهش دهند.

برای مثال، احتمال ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی در فرد دارای فشار خون ۸۵/۱۳۵ نسبت به فرد دارای فشار خون ۷۵/۱۱۵ دو برابر است. بنابراین، هر چه بتوان فشار خون را بیشتر کاهش داد بهتر است.

علت فشار خون بالا

علت فشار خون بالا یا هایپرتانسیون اغلب ناشناخته است. در بسیاری از موارد، این وضعیت ناشی از یک بیماری زمینه ای است. پزشکان فشار خون بالای ناشی از یک بیماری یا مشکل زمینه ای را فشار خون اولیه می نامند. فشار خون ناشی از مشکل یا بیماری زمینه ای دیگر فشار خون ثانویه نام دارد. فشار خون اولیه می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود که موارد زیر از جمله آن ها می باشند:

حجم پلاسمای خون

فعالیت هورمونی در افرادی که حجم و فشار خون خود را به کمک دارو کنترل می کنند

عوامل محیطی همچون استرس یا ورزش نکردن

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه عوامل مشخصی داشته و عارضه ای از یک بیماری دیگر می باشد.

درمان فشار خون بالا

بسیاری از افراد از تصور مصرف دارو هراس داشته و در ارتباط با اثرات طولانی مدت آن نگران هستند. متاسفانه، امکان درمان افراد مبتلا به فشار خون بالا (اولیه) وجود ندارد. موثر ترین راه کاهش فشار خون تغییر در سبک زندگی و مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک است.

داروی فشار خون بالا

درمان فشار خون بالا امروزه بسیار موفقیت آمیز بوده و طیف وسیعی از دارو ها برای انتخاب وجود دارند. این دارو های فشار خون به صورت گسترده آزمایش شده، ایمن بوده، عوارضی نداشته یا عوارض آن ها اندک است. از جمله تغییرات مناسب در سبک زندگی می توان موارد زیر را نام برد:

ورزش جسمانی منظم

کاهش استرس

مصرف دارو

داشتن رژیم غذایی مناسب

کاهش مصرف نمک

مصرف بیشتر میوه و سبزیجات

مصرف کمتر چربی

حفظ وزن مناسب

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق ( (https://wikipressure.com/

   

پستهای اخیر

۴ دماسنج برای اندازه‌گیری دما و رطوبت محیط با آیفون

اگر شما نیاز به اندازه‌گیری و نظارت بر دمای خانه و محل کار دارید؛ مثلا برای گیاهان خاص یا حیوانات خانگی که باید در دمای خاصی نگهداری کنند؛ می‌توانید از راه‌کارهای مبتنی بر آیفون استفاده کنید که البته رایگان هم نیست. برای بررسی دقیق دمای…

دنیایی که وراج‌ها و فک‌زنی را دوست دارد! این مرد برنامه‌ریزی کرده که سال‌ها تک و تنها لایواستریم کند…

در دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم که متن و مفهوم در حال از دست معنی خود است و در عوض جنجال و ساعت‌های حرف زدن و گرفتن وقت مخاطب، ارزش پیدا می‌کند. برخی‌ها هنوز نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند، برخی هم به سرعت از تغییر سلیقه و گرایش‌های…

چرا از بهترین اپلیکیشن اندروید و iOS برای ایجاد عادت‌های روزانه بهتر و پیگری وضعیت سلامتی استفاده…

اگر در اندروید و iOS دنبال یک اپلیکیشن انگیزشی روزانه و ردگیری عادت‌ها یا خودمراقبتی بگردید؛ احتمالا هیجان‌انگیزتر از اپلیکیشن Fabulous نخواهید یافت. بهترین اپلیکیشن سال گوگل پلی در دسته Health & Fitness، برنده جایزه بهترین طراحی…

درگذشت بنیان‌گذار ادوبی، خالق PDF و بسیاری از نرم‌افزارهای مهم دنیای فناوری

چارلز گسچه (Charles Geschke) بنیان‌گذار شرکت ادوبی و فردی که در خلق فرمت PDF کمک‌های زیادی کرده بود؛ در سن ۸۱ سالگی، روز ۲۷ فروردین ماه درگذشت. مدیرعامل شرکت ادوبی در یک نامه به کارمندان این شرکت؛ درگذشت «چارلز گسچه» را ضایعه بزرگی برای…

بهترین و بدترین محصولات اپل از نظر قابلیت تعمیرپذیری (جدول رتبه‌بندی آیفون‌ها و مک‌بوک‌ها)

اکنون می‌توانید امتیازهای قابلیت تعمیر گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها اپل را به طور رسمی در سایت این شرکت مشاهده کنید. هرچند هنوز هم دارای ابهاماتی هستند و چون خود اپل گزارش داده، چندان قابل اعتماد نیستند و مرموز به نظر می‌رسند. قانون جدید دولت…

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.