بازی شبیه‌سازی شیوع بیماری عفونی واگیردار از اپ‌استور چین حذف شد

0

بازی Plague Inc که در ماه ژانویه جزو بالاترین دانلودهای پولی اپلیکیشن‌های iOS در چین بود؛ از روی اپ‌استور چین حذف شد.

این بازی شیوع یک ویروس کشنده همه‌گیر را شبیه‌سازی می‌کرد و ارتباط موضوعی آن با شیوع ویروس کرونا در چین باعث شده بود در ماه‌های اخیر مورد توجه ویژه کاربران چینی iOS قرار گیرد و بالاترین دانلودها را به خود اختصاص دهد.

اکنون، این بازی با دستور اداره فضای مجازی چین و به خاطر محتوای غیرقانونی از اپ‌استور چین حذف شده است. Plague Ndemic Creations شرکت توسعه‌دهنده این بازی از حذف ناگهانی بازی Plague Inc از ۲۷ فوریه خبر داده است و اکید دارد این وضعیت کاملا از دسترس و کنترل آن‌ها خارج است.

اداره فضای مجازی چین توضیح نداده است چرا این بازی غیرقانونی تشخیص داده و از اپ‌استور حذف شده است. دقیقا مشخص نیست محتوای غیرقانونی تشخیص داده شده در این بازی چیست ولی تا حدود قابل تشخیص است.

آموزشی یا مخرب؟

در بازی Plague Inc، کاربران باید نقش یک بیماری عفونی را برعهده گرفته و سعی کنند با سرعت زیادی تمام جهان را آلوده و زندگی انسان‌ها را پایان دهند. گیم‌پلی این بازی شامل گزینه‌هایی مانند نحوه تکامل ویروس، درصد کشندگی، افزایش سرعت شیوع بیماری و گسترش آن به سراسر جهان است.

طبیعی است که در وضعیت کنونی و با شیوع ویروس کرونا و اپیدمی شدن آن، حساسیت‌ها نسبت به این بازی افزایش پیدا کند و مقامات چینی آن را خطرناک و دارای محتوای غیرقانونی تشخیص دهند. جالب است که این بازی نزدیک به ۸ سال پیش عرضه جهانی شده است ولی در ماه‌های اخیر بیشترین فروش و دانلود را پیدا کرد.

توسعه‌دهنده‌های Plague Inc مدعی هستند در این بازی آموزش‌های مفید و کاربردی به کاربر درباره شیوع یک بیماری عفونی داده می‌شود و این آموزش‌ها بارها توسط نهادها و مراجع قانونی و بین‌المللی مورد تایید قرار گرفتند. از جمله اینکه با سازمان بهداشت جهانی (WHO) ارتباط و همکاری خوبی دارند تا بهترین راه‌حل برای مبارزه و کنترل با ویروس COVID-19 را به کاربران آموزش دهند.

توسعه‌دهنده‌های Plague Inc تاکید کردند این فقط یک بازی است نه مدل علمی و با نحوه شیوع کرونا ویروس کاملا متفاوت است و هیچ ارتباطی میان این دو نیست.

شرکت Ndemic Creations به کاربران گفته است چند روزی منتظر باشند تا آن‌ها مکاتبات و گفت‌وگوهای خود با اداره فضای مجازی چین را برای بازگشت Plague Inc به اپ‌استور چین به سرانجام برسانند.

در ماه‌های اخیر فیلم‌ها، بازی‌ها و رمان‌هایی که موضوعی در حوزه بیماری‌های عفونی و شیوع ویروس در سراسر جهان دارند و به گونه‌ای کرونا ویروس را یادآوری می‌کنند؛ مورد توجه مردم قرار گرفته و با استقبال زیادی روبرو شدند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.