نقد – تحلیل – داستان کلی فیلم اتاق پسر The Son’s Room

0

کارگردان: مورتی

بازیگران: مورتی، لورا مورانته، جاسمینه‌ترینکا، جوزپه سانفلیچه، رناتو اسکارپا، روبرتو نوبیل و پائولو د ویتا

سال ساخت: ۲۰۰۱

نمره: ۷.۳ در imdb

شهر زیبای آنکونا در ساحل آدریاتیک، ایتالیا. «جووانی» (مورتی) روانکاو موفقی است که با همسرش، «پائولا» (مورانته) و دو فرزند نوجوانش، «ایرنه» (ترینکا) و «آندر‌ها» (سانفلیچه) زندگی خوشبختی دارد. تا اینکه «آندره آ در اثر یک حادثه در جریان غواصی می‌میرد. حالا زندگی خانواده برهم میریزد و ارتباط همه اعضا با یکدیگر دچار مشکل می‌شود.

جووانی» که احساس گناه می‌کند، دیگر نمی‌تواند جوابگوی بیمارانش باشد؛ «پائولا» دیگر نمی‌تواند به سر کارش در گالری خود برود و ایرنه» به شدت به ورزش می‌پردازد…

موج موفقیت فیلم‌سازی بازیگران سینمای ایتالیا (از جمله روبرتو بنینی، مائوریتسیو نیکتی، …) به نظر می‌رسد که فروکش کرده است. و در این بین ظاهرا تنها مورتی توانسته، با گرما و صمیمیت، به کارش ادامه دهد.

مورتی بازیگر، کارگردان، فیلم نامه‌نویس، تهیه‌کننده و حتی سینمادار (سالن نمایش کوچکی در ژم دارد که فیلم‌های مستقل بین المللی را به نمایش می‌گذارد) است. ظاهر غیر متعارفی به عنوان کمدین دارد (خوش چهره و ریشو است! ). هم علاقه‌مند سیاست (چپ گرا است و هم شیفته ورزش (بازیکن حرفه‌ای واترپلو بوده).

در تمام فیلم‌هایش پیش از هر چیز به ارتباط زندگی‌های خصوصی و عمومی پردازد. از جمله در اتاق پسر که نخستین اثر دراماتیک او از هر نظر، بهترین فیلمش به شمار می‌آید. فیلمی که می‌توانست صرفا ملودرامی احساساتی باشد و حالا در دست‌های مورتی (به خصوص در قیاس با فیلم‌های جریان اصلی سینمای هالیوود) بسیار ملموس به نظر می‌آید و تصویری واقعی از زندگی معاصر خانواده‌های ایتالیایی به دست می‌دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.