درخشش فلورسنت و نامرئی گل‌ها؛ پدیده‌ای علمی که با تکنیک‌های عکاسی پیچیده به تصویر کشیده شده است (گالری عکس)

0

گل‌ها آن‌طور که نشان می‌دهند؛ نیستند و درخشش‌های نامرئی و زرق‌ و برق‌داری دارند که از چشم ما پنهان هستند.

عکاس حرفه‌ای به نام گریک بُروز (Craig Burrows) تصاویری از گل‌ها و گلبرگ‌ها انداخته تا شما سفری به دنیای پنهان آن‌ها داشته باشید؛ انگار ناگهان به درون دنیای غریب فیلم آواتار جیمز کامرون پرتاب شدید.

گلبرگ‌های روشن و رنگی که بازتاب‌دهنده رنگ‌های با طیف‌های مختلف هستند. نقاط روشن روی شکوفه‌ها که انگار کرم‌های شب‌تاب هستند و این‌طور وانمود می‌کنند از جنس بلور و نور هستند.

باور این تصاویر سخت است. کاری که این عکاس انجام داده، یک سرگرمی و تفریح یا به تصویر کشیدن یک داستان نیست؛ بلکه یک کار کاملا علمی و فنی است.

برای گرفتن این تصاویر از تکنیکی به نام عکاسی UltraViolet-Induced Visible Fluorescence یا UVIVF استفاده شده است. در این روش از نور ماوراء بنفش استفاده می‌شود تا اجسام را وادار به شفافیت و بازتاب نورهای مهتابی کند. اصطلاحا می‌گویند اجسام فلورسنت می‌شوند.

بنابراین، نوری که در تصویرها مشاهده می‌شود؛ توسط خود اجسام بازتاب داده شده است و مصنوعی نیست. در طبیعت نمونه‌های زیادی از این پدیده داریم. برای مثال، گونه‌ای از کوسه‌های کوچک در تاریکی شاخک‌های درخشانی دارند؛ انگار یک لامپ بالای سرشان روشن است.

عکاسی علمی

این نوع عکاسی اصلا ساده نیست. «گریک بُروز» گل‌ها را روی یک پایه فلزی قرار داده و از یک کنترلر راه دور برای تاباندن ۱۰ الی ۲۰ ثانیه‌ای نور ماوراء بنفش استفاده می‌کند. در این مدت حتی نفس هم باید در سینه حبس شود چون کوچکترین حرکت و جابه‌جایی هوا می‌تواند منجر به افتادن گلبرگ‌ها شده یا تصویر تاریک شود و نتیجه لازم به دست نیاید.

ماهیت پیچیده عکاسی از گل‌ها برای نمایش درخشش آن‌ها در تاریکی باعث اهمیت کار این عکاس شده است.

برخی گل‌ها مانند گل آفتابگردان و مروارید تابش بیشتری دارند و در هنگام عکاسی بسیار شگفت‌انگیز هستند. گل خیار در هنگام فلورسنت رنگ‌هایی شبیه نارنجی یا آبی روشن از خود تابش می‌کند و بسیار درخشان است.

«گریک بُروز» گل‌های لازم برای عکاسی را از خیابان‌های اطراف محل سکونت خود جمع‌آوری می‌کند. ابتدا با یک نور ضعیف سعی می‌کند سوژه را بررسی و بهترین‌ها را برای عکاسی شکار می‌کند.

فقط گل‌ها نیستند که چنین خاصیتی فلورسنتی دارند. بسیاری از سنگ‌ها و مواد معدنی، مرجان‌های سخت و سخت‌پوستان هم در زیر نور ماوراء بنفش عملکردی شبیه به گل‌ها دارند و نورهای متفاوتی از خود ساطع می‌کنند.

هنوز به طور دقیق مشخص نشده است این پدیده چه فوایدی برایشان دارد. یک فرضیه این است که گل‌ها از تاریکی و محیط‌های UV برای گرده‌افشانی استفاده می‌کنند ولی عنوز ثابت نشده است.

در نهایت، این عکاس می‌گوید تکنیک عکاسی مادون قرمز و ماوراء بنفش می‌تواند رازهای زیادی را کشف کند در دل طبیعت پنهان شدند و بسیار مهم هستند. او می‌گوید: « این تصاویر به ما یادآوری می‌کنند هنوز به جست‌وجو و کنکاش در محیط اطراف خود مشغول باشیم و هر چیزی را به سادگی نادیده نگریم.»

تصاویر گل‌های درخشان «گریک بُروز» را در تاریکی مطلق مشاهده کنید:

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.