درخشش فلورسنت و نامرئی گل‌ها؛ پدیده‌ای علمی که با تکنیک‌های عکاسی پیچیده به تصویر کشیده شده است (گالری عکس)

0

گل‌ها آن‌طور که نشان می‌دهند؛ نیستند و درخشش‌های نامرئی و زرق‌ و برق‌داری دارند که از چشم ما پنهان هستند.

عکاس حرفه‌ای به نام گریک بُروز (Craig Burrows) تصاویری از گل‌ها و گلبرگ‌ها انداخته تا شما سفری به دنیای پنهان آن‌ها داشته باشید؛ انگار ناگهان به درون دنیای غریب فیلم آواتار جیمز کامرون پرتاب شدید.

گلبرگ‌های روشن و رنگی که بازتاب‌دهنده رنگ‌های با طیف‌های مختلف هستند. نقاط روشن روی شکوفه‌ها که انگار کرم‌های شب‌تاب هستند و این‌طور وانمود می‌کنند از جنس بلور و نور هستند.

باور این تصاویر سخت است. کاری که این عکاس انجام داده، یک سرگرمی و تفریح یا به تصویر کشیدن یک داستان نیست؛ بلکه یک کار کاملا علمی و فنی است.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

برای گرفتن این تصاویر از تکنیکی به نام عکاسی UltraViolet-Induced Visible Fluorescence یا UVIVF استفاده شده است. در این روش از نور ماوراء بنفش استفاده می‌شود تا اجسام را وادار به شفافیت و بازتاب نورهای مهتابی کند. اصطلاحا می‌گویند اجسام فلورسنت می‌شوند.

بنابراین، نوری که در تصویرها مشاهده می‌شود؛ توسط خود اجسام بازتاب داده شده است و مصنوعی نیست. در طبیعت نمونه‌های زیادی از این پدیده داریم. برای مثال، گونه‌ای از کوسه‌های کوچک در تاریکی شاخک‌های درخشانی دارند؛ انگار یک لامپ بالای سرشان روشن است.

عکاسی علمی

این نوع عکاسی اصلا ساده نیست. «گریک بُروز» گل‌ها را روی یک پایه فلزی قرار داده و از یک کنترلر راه دور برای تاباندن ۱۰ الی ۲۰ ثانیه‌ای نور ماوراء بنفش استفاده می‌کند. در این مدت حتی نفس هم باید در سینه حبس شود چون کوچکترین حرکت و جابه‌جایی هوا می‌تواند منجر به افتادن گلبرگ‌ها شده یا تصویر تاریک شود و نتیجه لازم به دست نیاید.

ماهیت پیچیده عکاسی از گل‌ها برای نمایش درخشش آن‌ها در تاریکی باعث اهمیت کار این عکاس شده است.

برخی گل‌ها مانند گل آفتابگردان و مروارید تابش بیشتری دارند و در هنگام عکاسی بسیار شگفت‌انگیز هستند. گل خیار در هنگام فلورسنت رنگ‌هایی شبیه نارنجی یا آبی روشن از خود تابش می‌کند و بسیار درخشان است.

«گریک بُروز» گل‌های لازم برای عکاسی را از خیابان‌های اطراف محل سکونت خود جمع‌آوری می‌کند. ابتدا با یک نور ضعیف سعی می‌کند سوژه را بررسی و بهترین‌ها را برای عکاسی شکار می‌کند.

فقط گل‌ها نیستند که چنین خاصیتی فلورسنتی دارند. بسیاری از سنگ‌ها و مواد معدنی، مرجان‌های سخت و سخت‌پوستان هم در زیر نور ماوراء بنفش عملکردی شبیه به گل‌ها دارند و نورهای متفاوتی از خود ساطع می‌کنند.

هنوز به طور دقیق مشخص نشده است این پدیده چه فوایدی برایشان دارد. یک فرضیه این است که گل‌ها از تاریکی و محیط‌های UV برای گرده‌افشانی استفاده می‌کنند ولی عنوز ثابت نشده است.

در نهایت، این عکاس می‌گوید تکنیک عکاسی مادون قرمز و ماوراء بنفش می‌تواند رازهای زیادی را کشف کند در دل طبیعت پنهان شدند و بسیار مهم هستند. او می‌گوید: « این تصاویر به ما یادآوری می‌کنند هنوز به جست‌وجو و کنکاش در محیط اطراف خود مشغول باشیم و هر چیزی را به سادگی نادیده نگریم.»

تصاویر گل‌های درخشان «گریک بُروز» را در تاریکی مطلق مشاهده کنید:

منبع

   

پستهای اخیر

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.