پیشنهاد تماشای دو فیلم از ریکاردو دارین: Koblic و Heroic Losers

0

بعد از دیدن فیلم عالی «راز چشمان آن‌ها» The Secret in Their Eyes ،عاشق بازی ریکاردو دارین آرژانتینی شدم. طوری که تصمیم گرفتم همه فیلم‌هایش را ببینم. به فاصله کوتاهی او بازیگر فیلم اصغر فرهادی هم شد: فیلم «همه می‌دانند».

اما به تازگی دو فیلم با بازی او  و با کارگردانی سباستین برونشتین توجهم را به خود جلب کرده که هر دو برای کسانی که این روزها به سبب بیشتر در خانه ماندن با کمبود فیلم مواجه شده‌اند، می‌تواند جالب باشد.

فیلم اول Koblic نام دارد و در سال ۲۰۱۶ ساخته شده است. داستان کلی این فیلم به سال‌های دیکتاتوری دولت نظامی آرژانتین برمی‌گردد، زمانی که یکی از اجرای عجیب و باورنکردنی وحشت‌آفرینی دولت حاکم پرت کردن معترضان دستگیر شده و شکنجه شده را از هواپیما به داخل دریا بود. در این میان یک خلبان از انجام دستورات سرپیچی می‌کند و به شهر کوچکی می‌گریزد.

پروازهای مرگ یک داستان و چیز تخیلی نیستند. تخمین زده می‌شود که بین سال‌ها ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۸ حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر با ۱۸۰ تا ۲۰۰ پرواز مرگ سر به نیست شده باشند. آنها به داخل اقیانوس، رودهای بزرگ و حتی کوه‌ها پرتاب شدند و این عده تنها جزو کوچکی از ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر آدم ناپدید شده در این سال‌های سیاه هستند.

داستان فیلم کوبلیک در چنین اتمسفری رخ می‌دهد. فیلم زیرنویس فارسی هم دارد. اما همینجا تذکر می‌دهم که صدا و تصویر نسخه‌هایی از این فیلم که در سایت‌های دانلود ایرانی قرار داده شده، سینک نیستند و شما باید اندکی زحمت بکشید و صدا و تصویر را با هم سینک بکنید که کار ساده‌ای است.

اما فیلم جدیدتر ریکاردو دارین، Heroic Losers نام دارد. داستان ریز این فیلم را هم لو نمی‌دهم و فقط به زمینه تاریخی این فیلم اشاره می‌کنم.

داستان این فیلم برمی‌گردد به طرح طرح اقتصادی کورالیتو در آرژانتین:

سال ۲۰۰۱، دومینگو کاوالو -وزیر اقتصاد وقت آرژانتین- محدودیت‌هایی را در مورد بیرون کشیدن پول از سپرده‌های بانکی را اعلام کرد. او قصد داشت تا از بیرون کشیده شدن سپرده‌های بانک مرکزی که در سال ۲۰۰۱ بیست و پنج درصد آن خارج شده بود جلوگیری کند. این طرح تلاش می‌کرد تا طی ۹۰ روز تا زمانیکه بدهی‌های آرژانتین پرداخت می‌شود بتواند بحران اقتصادی را مهار کند.همین طرح موجب شورش‌هایی در این سال در آرژانتین شد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.