پیشنهاد تماشای فیلمی تازه از ریکاردو دارین: آرژانتین ‍۱۹۸۵

0

فیلم “آرژانتین، ۱۹۸۵” مانند یک قطعه عتیقه است که جلا داده شده و زنده شده باشد. این فیلم یک قطعه قابل توجه از تاریخ را به یک درام پرشور دادگاهی تبدیل می کند و آن را با طنز عجیب و غریب ترکیب می‌کند. این فیلم در مورد محاکمه یونتاها Juntas متمرکز است، یک پرونده مهم در آرژانتین که در آن یک دادگاه غیرنظامی رهبران نظامی سابق را به دلیل جنایات وحشیانه‌شان در کشور تحت یک دیکتاتوری دست راستی بود محاکمه کرد.

کارگردان، سانتیاگو میتره، دادستان اصلی پرونده، خولیو استراسرا، که در روزهای اولیه دموکراسی پرمخاطره در آرژانتین را در قالب یک قهرمان تصور میٰ‌کند.

نقش او را مشهورترین هنرپیشه فعلی آرژانتین برای ما و شاید برای خودشان هم (ریکاردو دارین) بازی میٰ‌کند. مردی که شوخ‌طبعی و عزم کاری و وفاداری و همچنین بی‌اعتمادی به دیگران را با هم دارد.

او را در صحنه‌های خانه مهربان می‌بینیم و در عین حال حضور همسر و دو فرزندش به ما یادآوری می‌کند که چه پرونده خطرناکی را قبول کرده است. خانواده او تهدید به مرگ می‌شوند و استراسرا باید از آنها مراقبت کند.

فیلم با صبر و حوصله با مونتاژهای خوب برای خلاصه کردن ماه‌ها از جزئیات تاریخی، لایه‌بندی لحظات کوتاه، فیلم‌های آرشیوی بازسازی‌شده (که با دوربین‌های پنوماتیک و لنزهای آن دوره گرفته شده) و پوشش تلویزیونی اصلی برای ترسیم شخصیت دادستان استفاده می‌کند.

با تلاش کارگردان فیلم – میتره- داستان‌های ظاهرا فرعی برجسته می‌شوند.. به عنوان مثال، روایت ناراحت کننده یک زن از زایمان در حالی که در زندان است، او به تدریج مجموعه ای از شهادت‌ها  را گردآوری می‌کند. (بیش از ۸۰۰ شاهد در دادگاه واقعی شهادت دادند.)

و به این ترتیب بود که شکل‌گیری تدریجی حافظه جمعی در پیکره یک دادگاه از خیال به وقاعیت تبدیل می‌شود و ثابت می‌کند که هیچ چیز در تاریخ فراموش نمی‌شود تا اینکه به سکانس‌های پایانی می‌رسیم. (صحنه پایانی واقعی را ببینید)

سینما داستان این دادستان خوب را به ما یادآوری میٰ‌کند و تاج قهرمانی بر سرش می‌نهد، اما قهرمانان این داستان محدود به یک نفر نیستند.

آرژانتین، ۱۹۸۵

رتبه R برای هیجانات سیاسی. به زبان اسپانیایی

مدت زمان: ۲ ساعت ۲۰ دقیقه

نویسنده: سانتیاگو میتره، ماریانو لیناس

کارگردان: سانتیاگو میتره

ستارگان: ریکاردو دارین، پیتر لانزانی، جینا ماسترونیکولا

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.