نخستین مدل سه‌بعدی بسیار دقیق سیستم هدایت عصبی قلب

0

قلب برای خودش یک سیستم هدایت عصبی پیچیده دارد.

در قلب یک گره موسوم به گره سینوسی دهلیزی به طول حدود یک تا دو سانتیمتر وجود دارد که پیام‌های الکتریکی که منجر به انقباض عضله قلب می‌شوند از آنجا شروع می‌شوند. این گره در قسمت فوقانی دهلیز راست قرار دارد.

سیگنال‌های الکتریکی سپس از این گره وارد بافت دهلیز و از آنجا به یک گره دیگر موسوم به گره دهلیز بطنی می‌شوند. این گره سیگنال‌ها را از دهلیز به طبن‌ها می‌رساند و یک ماند یا وقفه کوچک طبیعی ایجاد می‌کند تا تاخیری بین انقباض دهلیز و طبن ایجاد شود.

سپس سگینال‌ها از طریق فیبرهای پورکنژ در بطن‌ها توزیع می‌شوند.

مغز و سیستم عصبی خودکار ما روی این سیستم عصبی درون قلب تاثیر می‌گذارند و می‌توانند ضربان قلب را کند یا تند کنند. 

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

به شبکه عصبی داخل قلب، سیستم عصبی درون‌قلبی یا ICN هم گفته می‌شود.


به تازگی نتایج یک پژوهش و کار علمی جالب که توسط پژوهشگران دانشگاه توماس جفرسون صورت گرفته در نشریه معتبر cell چاپ شده است. در این پژوهش نقشه سه‌بعدی دقیق ICN به شیوه جالبی بازسازی شده است. این پژوهش روی قلب موش صورت گرفته است.

برای ایجاد نقشه سه‌بعدی دقیق محققان از دو تکنیک به صورت موازی استفاده کردند. یکی از این روش‌ها اسکن میکروسکوپی با مقطع لبه چاقو نام دارد که با آن 750 هزار برش بسیار نازک از قلب با دقت بسیار اسکن شدند. تکنیک دوم تشریح میکروسکوپی با کمک لیزر نام دارد. در این روش می‌توان یک سلول عصبی یا نورون واحد را بررسی کرد و حتی از  نظر تظاهر ژنی در آن، دقیق شد. به عبارتی نقشه به دست آمده، هم یک نقشه اناتومیک و هم یک نقشه مولکولی از سیستم عصبی درون‌قلبی است.

حاصل کار بسیار شکوهمند شده و قطعا در فهم بهتر عملکرد قلب و بیماری‌هایش در آینده نزدیک به پزشکان و پژوهشگران کمک خواهد کرد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.