شگفت‌انگیزترین تصاویری که از مناظر زمین در فضا گرفته شده و نامزد عکس برتر ناسا بودند

0

پس از ۵ مرحله انتخاب و داوری عکس‌های گرفته شده از زمین در فضا، مرکز Earth Observatory ناسا عکس برنده نهایی در مسابقه عکاسی Tournament Earth را معرفی کرد.

اصولا این مسابقه فقط یک چالش عکاسی نیست و بیشتر چالشی علمی محسوب می‌شود. تصور کنید از هزاران مایل دورتر از کره زمین باید عکس‌هایی با رزولوشن و کیفیت بالا از جزئیات این سیاره بگیرید.

در فضا تنظیم رنگ‌ها مطرح است و اینکه غبارها و گازهای موجود در اطراف کره زمین و همین‌طور سیارات دیگر مزاحم عکاسی نشوند. نیاز به دوربین‌های عکاسی خاصی است که در دست مردم عادی یافت نمی‌شوند و تکنیک‌های عکاسی که فقط فضانوردان می‌دانند و تجربه می‌کنند.

ده‌ها عکس در مسابقه Tournament Earth شرکت کردند و طی چند مرحله داوری، عکس سرگئی آندرفوئت از دانشگاه فلوریدای جنوبی برنده نهایی شد. عکسی که اعماق اقیانوس را با همه جزئیات و پست بلندی‌هایش نشان می‌دهد.

این عکس بیشتر شبیه به یک نقاشی در عصر جدید است و انگار از یک تابلو در موزه ربوده شده است ولی عکس گرفته شده توسط ماهواره Landsat 7 از اقیانوس باهاما است.

یک تصویر ماهواره‌ای از ماسه‌ها و جلبک‌های دریایی، نقشی پیچیده و رنگارنگ که جزر و مدهای کف اقیانوس نقاشی کردند و بادهای شنی وسیع آن را پیچیده‌تر کردند.

بیشتر اوقات تصور ما از کف اقیانوس‌ها نادرست است. در کف اقیانوس‌ها انواع حفره‌های عمیق و دهانه‌های آتش‌فشانی قرار دارد. ابدا مسطح نیست و به طور مداوم بر اثر جزر و مدها شکل تازه‌ای به خود می‌گیرد.

این تصور در سال ۲۰۰۱ گرفته شده و بیش از ۶۶ درصد رای‌دهندگان، آن را بهترین عکس پرتره زمین در فضا انتخاب کردند.

عکس‌های برتر مسابقه عکاسی Tournament Earth

عکس منتخب دوم، طوفان شکل گرفته از آتش‌فشان Raikoke Volcano را نشان می‌دهد:

تصویر دیگر ثبت شده که خارق‌العاده است؛ لحظه شکار عبور ماه بین زمین و فضاپیما است:

همین‌طور تصویری از سیاره زحل و بیش از ۱۶۵ حلقه یخی و گردوغباری شکل گرفته به دور آن (به موقعیت و اندازه کره زمین دقت کنید):

دیگر عکس‌های برتر مسابقه عکاسی ناسا هم در زیر آورده شده‌اند:

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.