موزه بریتانیا نزدیک به دو میلیون عکس نایاب و تاریخی را آنلاین در دسترس عموم قرار داد

0

در اوایل هفته جاری موزه بریتانیا نزدیک به ۲ میلیون عکس با وضوح بالا و قدیمی را برای استفاده عمومی منتشر کرد. کاربران اینترنتی تحت مجوز Creative Commons BY-NC-SA 4.0 می‌توانند این تصاویر با ارزش و نایاب را دانلود کنند.

موزه British Museum طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد به سختی کار کردند تا این به‌روزرسانی در دسترس همه مردم قرار بگیرد. این حرکت بخشی از یک جنبش گسترده‌تر برای دستیابی به مجموعه‌های آنلاین است.

این مجموعه شامل عکس‌های بازسازی شده‌ای در همه حوزه‌ها است. از تصاویر آثار باستانی نمادین مانند سنگ‌های چند هزار ساله تا نقاشی‌های بزرگ‌ترین هنرمندان تاریخ، ده‌ها هزار عکس اولیه، آلبومی و چاپ شده در میان ۲ میلیون عکس آنلاین موزه بریتانیا یافت می‌شود.

این مجموعه گران‌قیمت، طی سال‌های طولانی توسط موزه بریتانیا جمع‌آوری و بعد به نسخه‌های دیجیتالی تبدیل شدند تا به جای بازدید توسط افراد خاصی، میلیون‌ها نفر کاربر اینترنتی به صورت ساده‌تری به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

اگر دنبال یک عکس یا موضوع خاصی هستید؛ خوش‌بختانه ابزار جست‌وجوی سایت موزه بسیار قوی است و به شما امکان می‌دهد براساس اشخاص یا سازمان‌ها، اشیاء، مکان‌ها یا موزه‌ها اقدام به فیلترسازی نتایج کنید.

وقتی یک تصویر را پیدا کردید؛ برای مصارف غیر تجاری باید روی کلید Use This Image در سمت راست پایین صفحه کلیک کنید تا عکس روی سیستم شما دانلود شود. برای دسترسی به این مجموعه و جست‌وجو در میان عکس‌ها باید وارد این صفحه موزه شوید.

اگر تمایل دارید عکس‌های نایاب بیشتری را جست‌وجو کنید یا دنبال عکسی هستید که در موزه بریتانیا یافت نشد؛ می‌توانید وارد سایت موسسه smithsonian شوید که در فوریه امسال بیش از ۲.۸ میلیون عکس را آزاد کرد.

موزه پاریس هم در اقدامی مشابه اقدام به انتشار مجموعه‌هایی از تصاویر قدیمی جمع‌آوری شده به صورت آنلاین کرد. چندین موزه دیگر هم اقدام‌های مشابهی انجام دادند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.