معرفی کتاب: پلیس حافظه، نوشته یوکو اوگاوا

0

هفت سال پیش کتابی خواندنی از یوکو اوگاوا به نام خدمتکار و پروفسور را به شما معرفی کردم که خوشبختانه مورد پسند خیلی‌ها قرار گرفت.

امشب می‌خواهم کتابی خواندنی‌تر از اوگاوا را به شما معرفی کنم، کتابی به نام «پلیس حافظه» که به تازگی با ترجمه کیهان بهمنی توسط نشر آموت منتشر شده است.

این کتاب در سال ۱۹۹۴ توسط نویسنده منتشر شده بود، اما ترجمه انگلیسی آن تازه در سال ۲۰۱۹ در دسترس مخاطب انگلیسی‌زبان قرار گرفت و کتاب به نوعی احیا شد.

این رمان ملهم از نوشته‌های جورج اورول در ۱۹۸۴ و نیز تا حدی کافکا است. مضمون کلی این کتاب نظارتی است که بر توده‌ها اعمال می‌شود.

شما به صورت استعاری به جزیره‌ای می‌روید که در آن نیروی ناشناسی مردم را وادار می‌کند که چیزهای خاصی را فراموش کنند: کلاه‌ها، عطرها، پرندگان و روبان‌ها را. در این رمان هماهنگ با فراموش شدن این چیزها از خاطرات، آنها از دنیای واقعی هم حذف می‌شوند.

پلیس در همه جا حاضر جزیره، به صورت مداوم خاطره این اشیا را از ذهن‌ها می‌زداید… اما …

از کتاب بسیار تجلیل شده و نشریه تایم آن را یادآور ۱۹۸۴ اورول ، ۴۵۱ درجه فارنهایت بردبری و صد سال تنهایی مارکز می‌داند. نیویورک تایمز آن را حتی با رمان‌های ساموئل بکت و کوبو آبه مقایسه می‌کند.

همین مختصر کفایت می‌کند که عاشقان داستان‌های دستوپیایی فرصت را از دست ندهند و این کتاب را هم به گنجینه مطالعاتی خود بیفزایند.

موضوع قلب واقعیت، اخبار و دیتاهای کاذب، نظارت به اصطلاح نرم دولت‌ها بر اندیشه‌ها و هنر، موضوعی کاملا به‌روز است، شما در پلیس حافظه اوگاوا می‌توانید این معضل را با بیانی شاعرانه و در قالب استعاره و در جاهایی رئالیسم جادویی بخوانید.

کتاب پلیس حافظه، نوشته یوکو اوگاوا

کتاب «پلیس حافظه»
نویسنده: یوکو اوگاوا
ترجمه: کیهان بهمنی
نشر آموت
۳۴۴ صفحه
قیمت: ۵۱ هزار تومان


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.