بازسازی چهره مرد ۸ هزار ساله‌ چشم‌آبی و موقهوه‌ای

حدود ۸ هزار سال پیش، جمجمه یک مرد اسکاندیناویایی که حدود ۵۰ سال سن داشت، روی یک تیرک چوبی برافراشته شد و هزاران سال بعد در سوئد در جایی به نام Motala در سال ۲۰۱۲ کشف شد.

حالا بعد از گذشت این همه سال یک هنرمند و دانشمند پزشکی قانونی به نام اسکار نیلسون، از روی بقایایی این جمجمه توانسته، صورت این مرد را بازسازی کند.

جمجه این مرد، همراه جمجمه ۸ انسان بالغ دیگر و یک شیرخوار در خاک رسوبی منطقه کشف پیدا شده بود.

این کشف مهم بود، چون نخستین بار که دانشمندان می‌دیدند که سر انسان‌هایی متعلق به دوره نوسنگی که شکارچی-گردآورنده بودند، جدا شده و بقایای تیرک‌های چوبی در داخل جمجمه نشان می‌داد که سر آنها مدت‌ها بر تیرک‌های چوبی برافراشته شده بود.

تا آن زمان انسان‌ها به تمامیت پیکرها احترام می‌گذاشتند و عادت وحشیانه جدا کردن سر از تن، بعدها در بین انسان‌ها پیدا شد.

نیلسون جمجمه مرد ۸ هزار ساله را اسکن کرد و قالب سه‌بعدی پلاستیکی آن را ساخت. بعد با استفاده از شواهد ژنتیک این مرد که نام مستعار لوددیگ را بر او نهاده بود، چشمان آبی و موهای قهوه‌ای و پوست نسبتا روشن را برایش متصور شد.

اما بزرگ‌ترین چالش بازسازی آرواره زیرین این مرد که از بین رفته بود. متاسفانه در دیگر پیکرهای دیگر کشف شده از عهد نوسنگی استخوان آرواره به خوبی محفوظ نمانده بود و نیلسون با حدس و گمان این قسمت از جمجمه و صورت را برایش ساخت.

دست آخر، ردایی از چرم خرس وحشی بر روی بالاتنه لودویگ انداخت تا همه چیز طبیعی‌تر به نظر برسد.

در مورد آرایش موهای لودویگ هم نیلسون مدتی تلاش کرد و متوجه شد که او موهای تنکی در جلوی سر و یک موی دم اسبی بسته شده در قسمت پشت دارد.

علت مرگ لودویگ به درستی مشخص نیست. روی سقف جمجمعه او آثار یک زخم یک اینچی مشاهده شد. اما در این قسمت شواهد بهبود پیدا شد. به صورت مشابهی روی سر مردان و زنان پیدا شده در محل کشف، آثار آسیب و تروماهای مشهود بود. اما مشخص بود که از این افراد مدتی نگهداری شده تا زخم‌هایشان بهبود پیدا بکنند و به زندگی برگردند.

اما راز بزرگ این است که علت جدا شدن سر و استخوان آرواره زیرین چیست؟ آیا اینها توسط انسان‌های دیگر جدا شده بودند یا فرایند تجزیه منجر به آن شده است.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.