ایلان ماسک فناوری پایش فعالیت مغز با استفاده از ابزارهای کاشته شده در مغز خوک را به نمایش گذاشت

0

شاید بدانید که یکی از شرکت‌هایی که توسط ایلان ماسک تاسیس شده، شرکت نورالینک Neuralink است.

چند سال از افتتاح این شرکت می‌گذرد و در این چند سال، بارها خبرهای جنجالی از تلاش و هدف این شرکت برای ممکن کردن ارتباط مستقیم انسان با وسایل رایانشی منتشر شده است.

روز جمعه یکی از دستاوردهای اولیه نورالینک توسط ایلان کاسک رونمایی شد.

ایلان ماسک در ویدئوی معرفی گفت که هدف از این معرفی و نمایش، جذب سرمایه نیست، بلکه هدف استخدام و پیدا کردن کارکنان و مغزهای جدید برای شرکت است تا در نهایت محصول نورالینک، چیزی قابل دسترس و تهیه برای همه و قابل اعتماد شود.

ماسک گفت که قسمت اعظم انسان‌های نوعی بیماری عصبی با گذشت زمان پیدا می‌کنند که می‌تواند کاهش حافظه، اضطراب، آسیب مغزی، افسردگی و سایر بیماری‌های باشد. هیچ کدام از این بیماری‌ها به آسانی و با یک شیوه درمانی قابل اعتماد نیستند.

نورالینک در این چند ساله موفق شده که تراشه کاشتنی در مغز برای پایش فعالیت‌های مغز را توسعه بدهد. این وسیله حالا کوچک‌تر شده و قسمتی از وسیله که روی پوست سر می‌ماند هم انقدر کوچک شده که زیر مو پنهان می‌شود.

سپس ۳ خوک به نمایش گذاشته شد که ظاهرا شبیه هم بودند و قابل افتراق از همه نبودند. روی اولی هیچ کاری انجام نشده بود، دومی تراشه کاشته شده در مغز داشت و سومی هم قبلا تراشه داشت، اما تراشه‌اش به سلامت برداشته شده بود.

هدف این بود که نشان داده شود که کاشت ابزارهای پایش فعالیت عصبی، می‌تواند کاملا ساده باشد و فرد تحت اینگونه مراقبت، هیچ تفاوت بیرونی با اشخاص دیگر ندارد.

ابزار پایش فعالیت‌های مغز می‌تواند تمام طول روز شارژ داشته باشد و در طول شب شارژ شود.

هدف در نهایت این است که علاوه بر مطالعات پزشکی، شخص بتواند با ابزار کاشته شده در مغز با بلوتوث کم‌انرژی به ابزارهای رایانشی از جمله گوشی هوشمند خود متصل شود. خودروی هوشمندش مانند برند تسلا را با فکر روشن کند، باز با جریان فکر، ویدئو گیم بازی کند.

هدف‌های رویاگونه آینده این است که بتوان روزی خاطرات را ذخیره کرد و دوباره بازیابی کرد. آه! یاد یک قسمت سریال آینه سیاه یا بلک میرر می‌افتیم!

و باز هم یک جلوه علمی تخیلی دیگر، اینکه بتوانید کل خاطرات و اندیشه خود را در یک کالبد روباتیک بارگزاری کنید. (جاودانگی دیجیتال!) این دفعه یاد سریال Altered Carbon افتادم!

اما از این رؤیاها که دست برداریم، فعلا بهتر است که نورالینک روی درمان وضعیت‌های مانند فلج‌های پاها و فلج چهار اندام در بیماران دچار آسیب نخاع متمرکز شود!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.