لغو مجوز هواوی توسط گوگل؛ آیا گوشی‌های غول چینی باید با به‌روزرسانی‌های اندروید خداحافظی کنند؟

0

مجوز عمومی موقت هواوی برای تجارت محدود با برخی شرکت‌ها و اپراتورهای روستایی ایالات متحده در تاریخ ۱۳ آگوست به پایان رسید.

هدف اصلی این مجوز، همکاری شرکت‌های مخابراتی کوچک و روستایی با هواوی برای درک بهتر زیرساخت هواوی استفاده شده در تجهیزات ارتباطی‌شان بود. اما این مجوز اهمیت بیشتری برای کاربران داشت چون به گوگل اجازه می‌داد هنوز به‌روزرسانی‌های امنیتی و نرم‌افزاری اندروید را برای دستگاه‌های قدیمی هواوی ارائه دهد.

گوگل از مارس ۲۰۱۹ خدمات و اپلیکیشن‌های خود روی دستگاه‌های اندرویدی را متوقف کرده بود ولی هنوز این دستگاه‌ها به‌روزرسانی‌های اندروید را دریافت می‌کردند.

اکنون، با پایان یافتن مجوز فعالیت موقت هواوی در ایالات متحده، به نظر می‌رسد گوگل هم تمایلی به تمدید مجوز دریافت به‌روزرسانی‌های اندروید برای هواوی نداشته باشد و دولت ایالات متحده نیز این اجازه را به گوگل داده است.

اما همه گوشی‌های اندرویدی هواوی شامل این ممنوعیت نمی‌شوند و فقط گوشی‌هایی در معرض خطر هستند که مبتنی بر Google Mobile Services یا GMS عرضه شدند.

از جمله می‌توان به گوشی‌های پرچم‌دار هواوی P30 سال گذشته اشاره کرد که دیگر ممکن است به‌روزرسانی‌های امنیتی و سیستم‌عاملی آن‌ها متوقف شود.

در صورتی که گوگل مجوز اندروید هواوی را تمدید نکند؛ علاوه بر متوقف شدن به‌روزرسانی‌های اندروید، به‌روزرسانی‌های نرم‌افزارها و سرویس‌های گوگل نیز متوقف شده و برنامه‌های این شرکت روی گوشی‌های هواوی دیگر قادر به ارتقا به نسخه جدید نیستند.

کاربران هواوی در کما

هواوی از ماه می ۲۰۱۹، نسخه‌ای آزاد و منبع باز از اندروید را روی گوشی‌های خود نصب می‌کند و به جای پلی‌استور، اپ‌گالری خودش را توسعه داده و به جای سرویس‌های گوگل، سیستم HMS را عرضه کرد.

این گوشی‌ها، به‌روزرسانی‌های اندروید را مستقیما از خود هواوی دریافت می‌کنند و وابسته به گوگل نیستند. بنابراین، گوشی‌های عرضه شده در یک سال اخیر نباید نگرانی از بابت به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و سیستم‌عاملی داشته باشند.

سخنگوی هواوی در واشنگتن می‌گوید این شرکت به طور دقیق همه تحولات را زیر نظر دارد و با نظارت بر اوضاع، مشغول ارزیابی تاثیرات احتمالی در آینده است.

اما گوگل هنوز درباره آینده به‌روزرسانی‌های اندروید روی گوشی‌های هواوی اظهارنظر نکرده است. سخنگوی گوگل فقط به نشریه The Post گفته مجوز فعلی هواوی موقت بوده که طی آن به این شرکت اجازه داده می‌شد از به‌روزرسانی‌های اندروید گوگل و به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری دیگر استفاده کند. بدون این مجوز، به‌روزرسانی‌ها متوقف خواهد شد.

نتیجه اینکه افرادی که صاحب گوشی‌های هواوی با سرویس‌های گوگل هستند؛ باید تا اطلاع‌رسانی شفاف هواوی، گوگل و وزارت بازرگانی ایالات متحده در انتظار به سر ببرند.

هر روز عرصه برای هواوی در ایالات متحده تنگ‌تر می‌شود. دولت این کشور در آخرین اقدام خود بر ضد هواوی، دسترسی آن به خرده‌فروشی‌های جهانی را قطع کرده است.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.