غول زنگ‌خورده از آب بیرون کشیده شد: پایان ماموریت مرکزداده زیر آبی مایکروسافت با موفقیت‌های چشم‌گیر

0

مایکروسافت اوایل تابستان امسال، اولین مرکزداده زیرآبی خود در جزایر اورکنی اسکاتلند را بیرون کشید و به ماموریت‌اش پایان داد.

این مرکزداده پس از شست‌وشو و پاک‌سازی بدنه‌ای، به آزمایشگاه‌های این شرکت منتقل شد تا دوام، پایداری، مقاومت و عملکرد آن در شرایط محیطی زیر دریا بررسی و ارزیابی شود.

مایکروسافت چند سال پیش و تحت پروژه‌ای به نام «Project Natick» این دیتاسنتر را به اعماق دریا فرستاد.

آب یک ماده خنک‌کننده بسیار خوب برای سیستم‌های سرمایشی مراکزداده است. عمده هزینه‌های یک مرکزداده را هم انرژی و سیستم سرمایشی شکل می‌دهند.

مایکروسافت ایده مراکزداده زیرآبی را با هدف دستیابی به انرژی تجدیدپذیر رایگان و کاهش هزینه‌های سرمایشی سرورها و تجهیزات شبکه دنبال کرد و تا کنون چندین مرکزداده زیرآبی آزمایشی در کف دریاها و اقیانوس‌ها قرار داده است.

بررسی‌های انجام شده روی دیتاسنتر مستقر در آب‌های جزیره اورکنی اسکاتلند نشان می‌دهد؛ نه تنها از نظر کارایی و عملکرد بسیار خوب بوده است؛ بلکه سرورهای درون این دیتاسنتر تا ۸ برابر مطمئن‌تر از سرورهای خشکی هستند.

مهندسان مایکروسافت به دنبال جواب این پرسش هستند که چه چیزی باعث شده قابلیت اطمینان این سرورها از نظر قطعی، خرابی، نوسانات برق و الکتریکی، آپ‌تایم و دان‌تایم بهتر از نمونه‌های مستقر روی زمین و محیط‌های غیر آبی باشد.

بهترین ایده برای شهرهای ساحلی و کوچک

بازدهی انرژی مرکزداده زیرآبی مایکروسافت به مراتب بیشتر از مراکزداده خشکی، به‌ویژه مناطق ضعیف از نظر جغرافیایی و آب‌وهوای محیطی بوده است. این دیتاسنتر ۱۰۰ درصد از انرژی‌های تجدیدپذیر شامل باد و خورشید استفاده کرده و باز هم کارایی بهتر از نمونه‌های زمینی داشته است.

مایکروسافت می‌گوید تجربه به دست آمده در پروژه Natick نشان می‌دهد مراکزداده قابل حمل و انطعاف‌پذیر می‌تواند در سراسر جهان و مناطق ساحلی نصب و به کار گرفته شوند.

مراکزداده ماژولار روشی برای افزایش دسترسی‌ها به قدرت محاسباتی و شبکه با کمترین هزینه و مصرف انرژی است. این مراکزداده کوچک که عموما شامل چندین سرور هستند؛ می‌توانند برای نیازهای محلی مشتریان را تامین کنند و دیگری نیازی به مراکزداده سنتی و متمرکز در شهرهای بزرگ نباشد.

به هر حال، پروژه Natick و مرکزداده زیرآبی مایکروسافت با نتایج درخشان و چشم‌گیری همراه بوده است. در گام بعدی، مایکروسافت در پی افزایش کارایی و قدرت این مرکزداده و پیوند دادن آن به مراکزداده زمینی تا مراکزداده زیرآبی دیگر برای ترکیب قدرت محاسباتی است.

گفتنی است ایران هم کشوری است که در شمال و جنوب از سواحل و دریاهای پهناوری سود می‌برد و ایده مراکزداده زیرآبی می‌تواند یک روش برای توزیع قدرت شبکه ارتباطی میان شهرهای کوچک ساحلی و مهم‌تر از آن روشی برای کاهش هزینه‌های عملیاتی باشد.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.