پیش از دادن گوشی موبایل به تعمیرکار، باید چه نکات امنیتی را رعایت کنیم؟

0

همیشه وقتی یک گوشی موبایل یا لپ‌تاپ خراب می‌شود؛ به طور همزمان دو چالش بروز می‌کند.

چالش نخست، گوشی موبایل یا لپ‌تاپ را به کدام تعمیرکار بدهم و چقدر زمان می‌برد که درست بشود و چه هزینه‌ای خواهد داشت؟

شاید تصور شود این بزرگ‌ترین مشکل یک گوشی خراب شده است ولی مشکل بزرگ‌تر یا چالش دوم که می‌تواند فاجعه‌بارتر باشد؛ حریم خصوصی، مسایل امنیتی و از دست رفتن اطلاعات شخصی یا کاری است که می‌توانند کل زندگی و موفقیت آینده‌مان را تحت تاثیر قرار دهند.

متاسفانه، بسیاری از مردم به این نکته دوم توجهی ندارند یا به طور سهل‌انگارانه از کنارش عبور می‌کنند و اگر شانس بیاورند و گوشی را به تعمیرکار مطمئن و امین و کاربلدی داده باشند؛ هیچ اتفاقی نمی‌افتد ولی اگر تعمیرکار مناسبی انتخاب نکرده باشند یا اینکه مشکل گوشی آن‌ها به گونه‌ای باشد که باید گوشی ریست فکتوری کامل شود و همه اطلاعات روی گوشی پاک شوند؛ آن‌جا است که دیگر آه کشیدن و پشیمان شدن فایده‌ای ندارد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

به همین دلیل، هم پیش از دادن گوشی تلفن همراه به تعمیرکار و هم پس از دریافت گوشی از تعمیر باید یک سری نکات امنیتی ضروری و بسیار مهم رعایت شوند. ۵ نکته‌ای که باید قبل از دادن گوشی به تعمیرکار، انجام دهیم؛ به شرح زیر هستند:

۱- از همه اطلاعات روی گوشی نسخه پشتیبان بگیرید

به محض اینکه مطمئن شدید باید گوشی موبایل خود را به یک تعمیرگاه موبایل ببرید؛ حتی اگر قرار است برای چند دقیقه پیش آن‌ها باشد؛ از تمام اطلاعات روی گوشی نسخه پشتیبان بگیرید.

مهم نیست گوشی شما چه مشکلی دارد؛ باید از همه اطلاعات خود یک نسخه پشتیبان تهدید کنید و بعد دستگاه را به تعمیرکار بدهید. شاید تصور کنید صفحه‌نمایش گوشی شما خراب شده و هیچ ربطی به نرم‌افزارها و سیستم‌عامل ندارد یا اینکه اطلاعات حساس شما روی کارت حافظه است و هیچ اتفاقی برای آن‌ها نمی‌افتد! همین تصورات می‌توانند شما را پس از دریافت گوشی پشیمان کنند.

این اطلاعات شامل شماره‌های تلفن یا کانتکت‌ها، پیامک‌ها، عکس‌ها، ویدیوها، اسناد و فایل‌ها، موسیقی‌ها و نرم‌افزارها می‌شود.

بهتر است گوشی را با کابل به لپ‌تاپ یا کامپیوتر وصل کنید و تک تک پوشه‌های مهم گوشی را برای اطلاعات خود بگردید. گاهی اوقات یک فایل در پوشه دانلود یا یک عکس اسکرین‌شات می‌تواند برای شما حیاتی باشد. پوشه‌هایی مانند پوشه فایل‌های بلوتوث شده را هم بگردید و از هر چیزی که تصور می‌کنید برایتان مهم و ضروری است یک نسخه پشتیبان روی دستگاه دیگری بگیرید.

برای پشتیبان گرفتن از شماره تماس‌ها، هم در اندروید و هم در iOS ابزارهای درونی هست تا یک فایل از آن‌ها تهیه کرده و از طریق مختلف برای دستگاه دیگری بفرستید.

در برخی نرم‌افزارها مانند واتساپ می‌توانید از تمام پیام‌ها و محتواهای خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا بعدا مورد استفاده قرار دهید و پیام‌های مهم شما پاک نشوند.

۲- رمزهای عبور و اطلاعات ورود به سایت‌ها و اپ‌ها را یادداشت کنید

دومین کاری که باید انجام دهید؛ رفتن سراغ تک‌تک اپ‌ها و یادداشت کردن رمزهای عبور و اطلاعات لاگین به آن‌ها است. وقتی چند سال با یک گوشی تلفن همراه کار می‌کنیم؛ قطعا ده‌ها اپلیکیشن یا وب سایت داریم که برای ورود به هریک از آن‌ها اطلاعاتی نیاز است و ما این اطلاعات را روی گوشی ذخیره کردیم و به خاطر نسپردیم.

به‌ویژه، برای اپلیکیشن‌ها و سایت‌هایی که در آن‌ها اکانت داریم مانند اینستاگرام، فیسبوک، توییتر، جی‌میل، دیجی‌کالا، اپلیکیشن‌های بانک‌ها و غیره باید اطلاعات ورودی هریک را یادداشت کرده و مطمئن شویم اگر هر اتفاقی برای گوشی ما بیفتد؛ در آینده مشکلی برای ورود به این سرویس‌ها نداریم!

۳- اطلاعات حساس شخصی را پاک کنید

یک مسئله پاک شدن اطلاعات حساس شما روی گوشی است و یک مسئله دیگر، لو رفتن اطلاعات یا سرقت چیزهایی است که روی گوشی دارید. هرچقدر به تعمیرکار موبایل اطمینان داشته باشید یا او را بشناسید؛ باز هم عقل حکم می‌کند اطلاعات مالی و بانکی، عکس‌های خانواده و فایل‌های مربوط به کار و پروژه‌های خود را از روی گوشی پاک کنید.

لو رفتن یک ایمیل یا اطلاعات ورود به اپلیکیشن‌های بانکی می‌تواند کل زندگی شما را نابود کند.

حتی اگر تعمیرکار گوشی شما پاک دست و مطمئن باشد؛ باز هم کمترین احتمال برای افتادن گوشی دست فرد دیگری را در نظر بگیرید. مثلا، گوشی نیاز به قطعه‌ای دارد و باید برای تعمیرکار دوم فرستاده شود!

۴- یک تعمیرکار مجرب و قابل اعتماد پیدا کنید

هرگز گوشی موبایل خود را بدون تحقیق و آگاهی کامل به یک تعمیرکار ندهید. دادن گوشی به طور اتفاقی به یک تعمیرکار، علاوه بر اینکه می‌تواند خطرات امنیتی برای شما داشته باشد؛ شاید مشکل و خرابی گوشی را بدتر کند.

ممکن است برخی قطعات گوشی شما را عوض کنند یا اطلاعات نادرستی به شما بدهند تا مجاب شوید یک قطعه مهم و گران‌قیمت گوشی را تعویض کنید یا اصلا قید گوشی را بزنید و به قیمتی بسیار نازل به خود تعمیرکار بفروشید.

تمیر گوشی موبایل یک کار کاملا تخصصی و ظریف است و بهتر است پیش از بردن دستگاه به تعمیرکار، کاملا درباره آن تحقیق کنید و مطمئن شوید می‌تواند گوشی شما را تعمیر کند.

۵- درج دقیق اطلاعات و مشخصات گوشی

علاوه بر اینکه شما باید کاملا با مشخصات، نرم‌افزار و سخت‌افزار گوشی خودتان آشنا باشید و بدانید چه مشکلی دارد؛ دقت کنید در رسیدی که از تعمیرکار دریافت می‌کنید؛ همه این مشخصات نیز درج شوند.

حتما باید مدل گوشی، شماره IMEI گوشی، لوازم جانبی که همراه گوشی هستند، وضعیت سالم بودن باتری و نمایشگر و نرم‌افزارها و غیره در رسید قید شود.

اطلاعات کامل و درستی به تعمیرکار بدهید و سعی کنید از او رسیدی مبنی بر تایید مشکل گوشی دریافت کنید تا بعدا منکر مشکل گفته شده نشود. بهتر است درباره هزینه تعمیر گوشی یا تعویض قطعه از همان ابتدا با تعمیرکار صحبت کنید تا بعدا یک هزینه سرسام‌آور روی دست شما نماند.

مدت زمان تعمیر گوشی را بپرسید و وضعیت‌های مختلف را با خود تعمیرکار بررسی کنید. هرگز گوشی را بدون رسید یا برگه تحویل گوشی در تعمیرگاه رها نکنید.

پس از گرفتن گوشی هم باید همه اطلاعات درج شده در رسید را با مشخصات گوشی چک کنید تا مطمئن شوید گوشی خودتان است و با موبایل دیگری جابه‌جا نشده است.

   

پستهای اخیر

فروش بالای مک با پردازنده M1 حسادت رقبا را برانگیخته است؛ بازار پی‌سی آتش زیر خاکستر است

مک در سالی به سر می‌برد که هر سازنده پی‌سی به آن حسادت می‌کند. به گزارش موسسه International Data Corp، محصول M1 اپل نسبت به مدت مشابه گذشته، با دو برابر ظرفیت فروش خود را آغاز کرده است. تیم کوک، مدیرعامل اپل در ماه آوریل گفت بیش از نیمی…

تصاویر جدیدی از سدان مفهومی جدید جتکو و ایران خودرو که «سمند جدید» نامیده می‌شود

مدت‌ها است شرکت جتکو با همکاری ایران خودرو مشغول طراحی و ساخت یک سدان جدید مفهومی است که «سمند جدید» نامیده می‌شود. ابتدا، یک سال پیش و در بازدید برخی نمایندگان مجلس از گروه صنعتی ایران خودرو، ماکت اولیه خودروی مفهومی جتکو به نمایش در…

یک نشانه دیگر ارائه ویندوز جدید: مایکروسافت ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ خاتمه می‌دهد

مایکروسافت تاریخ اتمام پشتیبانی از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ را مشخص کرد. بیش از ۱۰ سال از معرفی ویندوز ۱۰ می‌گذرد و اکنون مایکروسافت می‌گوید به طور رسمی ۱۴ اکتبر سال ۲۰۲۵ پشتیبانی از این سیستم‌عامل خاتمه پیدا می‌کند. مایکروسافت این تاریخ…

دار و دسته اپلیکیشن‌های «جکیل» و کلاهی که گاهی با نیت خوب یا بد سر اپل می‌گذارند!

ما در ایران به سبب تحریم‌ها به صورت ضمنی با اپلیکیشن‌های موسوم به «جکیل» آشنا هستیم! منظورم از «جکیل» دیگر چیست؟! توضیح خواهم داد. بگذارید از اینجا شروع کنم. به تازگی خیلی‌ها متوجه شدند که یک اپلیکیشن به نام Zoshy+ در اپ استور در بخش…

بالا آمدن سطح دریاها در دهه‌های آینده چه شهرهایی را از بین خواهد برد؟ شمال ایران دچار چه مشکلاتی…

بسیاری از شرایط تا زمانی که واقعا رخ ندهند، توسط ما جدی گرفته نمی‌شوند. تغییراتی اقلیمی از چیزی که ما تصور می‌کنیم، به ما نزدیک‌تر هستند و حتی در زمان زندگی خود ما، ممکن است مستقیما زندگی ما را تغییر بدهند. مثلا بر اساس تخمین‌هایی که در…

حالا دیگر مخاطب شما در فیس‌تایم می‌تواند هر آدمی باشد که یک مرورگر دارد، خواه در ویندوز و خواه در…

اپلیکیشن چت FaceTime اپل به لطف قابلیت‌های جدید سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey، از ویژگی‌های جدیدی مانند اشتراک صفحه با دوستان، مود پرتره لایو، نویز کنسلینگ بهتر و حتی نسخه وب برخوردار شده است. نسخه تحت وب فیس‌تایم مورد توجه…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.