در قرنطینه خانگی باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

0

این روزها کرونا میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را به قرنطینه اجباری یا اختیاری برده است. مهم نیست در چه کشور و شهری زندگی می‌کنید؛ چون احتمالا دیر یا زود باید تن به یک قرنطینه خانگی بدهید.

ماندن در خانه ابتدا ساده و راحت به نظر می‌رسد ولی پس از چند روز می‌فهمید سخت‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شد. تمام جهان شما به چند ده متر خلاصه می‌شود و احتمالا حریم خصوصی خود را کاملا از دست رفته می‌بینید.

دیدن دوستان و خانواده غیرممکن است و روال عادی زندگی کاملا مختل شده به نظر می‌رسد. شایعات و استرس‌های اطرافیان و فضای مجازی هم به این وضعیت دامن زده و بیشتر در انزوا فرو می‌روید.

باید در خانه بمانید و بیرون نروید. کار تعطیل، مدرسه و دانشگاه تعطیل، سرگرمی‌ها و تفریح‌ها تعطیل، ورزش و فعالیت‌های بدنی تعطیل و دیگر نمی‌توانید برای خرید بیرون بروید. جز در موارد بسیار ضروری نباید از خانه به بیرون قدم بگذارید؛ آن هم با دستکش و ماسک و رعایت ده‌ها نکته بهداشتی و سلامتی که باعث افزایش استرس شما می‌شوند.

اگر در خانه یک کودک خردسال یا پیرمرد و پیرزن داشته باشید؛ وضعیت دو چندان سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود و رسما وارد یک چالش بزرگ شده‌اید. محیط خانه کوچک‌تر و تنگ‌تر می‌شود و باید با چندین نفر دیگر مشترکی زندگی کنید.

کسی نمی‌داند چقدر باید در قرنطینه خوداختیاری بمانید. یک ماه و شاید بیشتر باید محیط خانه و در کنار خانواده زندگی عادی را دنبال و نکات بهداشتی و توصیه‌های گفته شده را در بالاترین سطح خود رعایت کنید.

رویکرد افراد پیرامون قرنطینه متفاوت است. برخی قرنطینه را یک فرصت عالی برای خوابیدن و تماشای تلویزیون می‌بینند و اصولا خودشان پیش دستی کرده و برای فرار از ویروس کرونا و آلوده نشدن ماندن در خانه را انتخاب کردند ولی برخی افراد قرنطینه را یک زندان تلقی می‌کنند و عصبانی هستند.

اما در قرنطینه باید چه نکاتی بهداشتی و سلامتی را رعایت کنیم؟

اصول اولیه

اگر مریض، سرماخورده و دارای بیماری‌های تنفسی و عفونی هستید؛ داستان قرنطینه شما با افراد سالم متفاوت خواهد بود. باید خودتان را از دیگران جدا کنید و در صورت امکان به تنهایی زندگی کنید تا هم امنیت سلامت شما تامین شود و هم سلامت دیگران به خطر نیفتد.

به توصیه سازمان بهداشت جهانی نباید به حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه دست بزنید و ارتباطات خود را با آن‌ها قطع و به کمترین حد ممکن برسانید. البته، هنوز مشخص نیست ویروس کرونا از انسان به حیوان یا برعکس قابل انتقال است یا خیر!

بهتر است هر شخص برای خودش یک اتاق یا محدوده اختصاصی داشته باشد و همه افراد خانواده در همه اتاق‌ها و مکان‌ها رفت‌وآمد نداشته باشند. موسسه C.D.C امریکا حتی توصیه می‌کند از دستشویی و حمام اختصاصی استفاده شود.

در گام بعدی، بهتر است دور از همدیگر نشسته و فاصله مطمئن را رعایت کنید. مثلا، وقتی در حال تماشای تلویزیون یا خوردن نهار و شام هستید؛ بهتر است با فاصله نشسته باشید.

آیا در خانه هم باید ماسک و دستکش بزنید؟ اگر فرد مریض و مشکوک به کرونا دارید؛ حتما استفاده از ماسک و دستکش در خانه ضروری است. حتی باید از تماس با سطوح و وسایلی که مشترک استفاده می‌شود نیز خودداری کنید.

برای عطسه و سرفه حتما از دستمال کاغذی استفاده کنید و پس از مصرف آن‌ها را در یک سطل آشغال دارای درب بریزید و بعد دستان خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشورید. شستن دستان حتی اگر بیمار نیستید و عطسه یا سرفه نکردید نیز بارها در طی روز توصیه می‌شود.

لمس نکردن دهان، چشم، گوش و بینی هم از دیگر توصیه‌هایی است که برای پیشگیری با کرونا گفته شده است.

ظرف‌ها، لیوان‌ها، قاشق و چنگال، حوله و ملافه خود را از دیگر اعضای خانواده جدا کنید. یعنی باید هر فردی وسایل شخصی خود را داشته و از وسایل دیگران استفاده نکند. تا حد امکان وسایل اشتراکی را نیز مجزا کنید. ابدا وسایل خود را با حیوانات استفاده نکنید و بعد از هر استفاده حتما با آب و صابون بشویید.

رومیزی‌ها، میزهای نهارخوری و کامپیوتر و تلفن، وسایل دستشویی و حمام، تلفن‌ها، صفحه‌کلید، تبلت، اوپن آشپزخانه و هر سطحی که مرتبا در خانه با آن در تماس هستید را باید ضدعفونی کرده و با مواد شوینده خانگی تمیز کنید.

مرتبا سطوحی که امکان آلودگی آن‌ها بالا است را ضدعفونی کنید. مثلا شیرهای سرویس‌های بهداشتی، درها و دستگیرها، سطح جاکفشی، کلیدها و سوییچ‌ها و هر شی دیگری که روزانه استفاده می‌کنید و مخصوصا در بیرون رفتن از خانه همراه دارید را باید ضدعفونی کنید. گوشی موبایل خود را فراموش نکرده و حتما روزانه براساس دستورات گفته شده پاک کنید.

بیشتر از گذشته مواظب سلامتی خود باشید و در صورت بروژ علایمی که در ارتباط با کرونا گفته شده است؛ حتما به پزشک مراجعه کنید. تمام اعضای خانواده باید سلامتی خود و دیگران را رصد و مراقبت کنند.

برای خریدهای ضروری فقط از خانه خارج شوید و آن هم نه گروهی و تمام اعضای خانواده. بهتر است خریدهای شما کاملا برنامه‌ریزی شده و با کمترین مراجعه‌ها صورت گیرد. سعی کنید خریدهای خود را از فروشگاه‌های بزرگ و یک‌جا انجام دهید.

از بردن افراد سالمند و مریض به بیرون از خانه خودداری کنید و بیشتر از گذشته مراقب آن‌ها باشید. زنان باردار هم باید اصول بهداشتی را بیشتر از افراد عادی رعایت کرده و اگرچه هنوز هیچ گزارشی در ارتباط با خطرات کرونا برای آن‌ها منتشر نشده است ولی به طور طبیعی در معرض خطر هستند.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، ۷۰ الی ۸۰ درصد انتقال ویروس کرونا در چین درون خانه‌ها اتفاق افتاده است. چین به ناچار هزاران بخش ایزوله و تخت‌های خواب برای افراد تنها در سالن‌های ورزشی، ورزشگاه‌ها و محیط‌های بزرگ تدارک دیده است تا در معرض آلوده شدن توسط خانواده نباشند.

پرسش‌های بدون پاسخ

باز هم فارغ از اینکه در چه نقطه‌ای از این جهان زندگی می‌کنید؛ در قرنطینه خانگی با دردسرها و مشکلات یا پرسش‌هایی بدون پاسخ روبرو هستید.

مثلا، مشخص نیست این خود قرنطینه‌ای چند روز یا چند هفته طول می‌کشد. برای چه مدت نیاز به مواد غذایی داریم و در هر خرید باید چند روز قرنطینه را در نظر بگیریم؟ به چه مواد یا وسایل دیگر برای قرنطینه نیاز داریم؟

سرنوشت مدارس و دانشگاه‌ها چه می‌شود و کارمندان چند روز باید دورکاری کنند؟ آیا دولت‌ها حقوق و مزایایی برای کسب‌وکارهای زیان‌دیده از این وضعیت در نظر گرفتند؟

در ایران شاهد برخی فعالیت‌ها و اقدامات در این زمینه بودیم. مثلا تاریخ دفترچه بیمه تامین اجتماعی به طور خودکار تا پایان فروردین ۹۹ تمدید شد یا ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان به کاربران ثابت هدیه داده شد تا سرگرمی‌های آنلاین بیشتری در خانه‌ها داشته باشند.

همین‌طور، گفته شده است برخی عوارض و مالیات‌ها گرفته نمی‌شود یا سررسید آن‌ها به تعویق خواهد افتاد.

اگر شما در این خود قرنطینه‌ای سردرگم و با سوالات مبهم زیادی روبرو هستید؛ این وضعیت برای دیگران هم هست و نه تنها در ایران، بلکه مردم سراسر کشورها چنین وضعیتی دارند و هیچ بدبختی یا شوربختی دامن شما را نگرفته است.

پیشنهاد می‌کنیم با نوآوری، خلاقیت و همکاری این دوره خودقرنطینه‌ای را به فرصتی تکرارنشدنی تبدیل کنید؛ به‌ویژه اینکه داریم به روزهای تعطیلی عید نوروز و بهار نیز نزدیک می‌شویم و احتمالا یک قرنطینه طولانی مدت را در پیش داریم.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

شوخی با درونگراها (نرنجید! خودم یک درونگرا هستم)

در مورد درونگراها بسیار مطلب نوشته‌ام. یک زمانی درونگرایی در جامعه خیلی تابو بود و هنوز هم مقداری است.خود من به عنوان یک درونگرا زمانی از درونگرایی خود شرمنده بودم. اما بعدا متوجه شدم که درونگرایی یک ویژگی شخصی است. درونگراهایی یک طیف…

مجموعه دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده را با هم مرور کنیم

هر چقدر عکس‌های تاریخی را با هم مرور کنیم، کم است. همان طور که قبلا هم نوشته بودم احتمالا بیشتر این عکس‌ها اگر در دوره خود در نشریه‌ای منتشر می‌شدند، خیلی عادی به نظر می‌رسیدند، اما حالا بعد از گذشت دهه‌ها یا حدود یک قرن، برای ما عجیب و…

تخیل: تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی از زمین بازدید می‌کرد و در اینستاگرام پست به سبک…

ما نمی‌دانیم که هیچ وقت بیگانگانی که می‌گویند اینقدر وجودشان محتمل است، از زمین بازدید خواهند کرد یا آیا آشکارا رخ خواهند نمود یا نه.فعلا در حد داستان‌های علمی تخیلی به قضیه نگاه می‌کنیم.اما تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی…

جورج اسپنسر میلت: مرگ دردناک به خاطر فرار از بوسیده شدن!

جورج اسپنسر میلت یک پسر 15 ساله که در ساختمان متروپولیتن لایف نیویورک در سال 1909 کار دفتری می‌کرد. در پانزدهمین سالگرد تولدش، همکاران زنش او را مسخره کردند و تظاهر کردند که در نظر دارند که برای هر سال زندگییک بار او ببوسند. میلت به شوخی از…

مجموعه‌ای از عکس‌های تاریخی که برخی از آنها کمتر دیده شده‌اند و ما را به اندیشه در مورد تاریخ…

عکس‌های تاریخی خلاصه عجیب یک دوران هستند. همه چیز از کیفیت عکس، کادربندی، لباس، ساختمان‌های پیرامون، غذایی که صرف می‌شود، حالت چهره، برشی از یک زمان و مکان است که برای بینندگان بعدی نکته‌های دارند.برخی ازعکس‌های این مجموعه را قبلا…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده‌اند و نگرش جدیدی نسبت به تاریخ در ما ایجاد می‌کنند

عکس‌های تاریخی بسیار هستند. برخی از آنها از فرط تکرارِ دیگر روتین می‌شوند و نکته جدیدی به ما نمی‌افزایند. متاسفانه برخی از آنها در بایگانی‌های فراموش می‌شوندو کسی متوجه نکته‌شان نمی‌شود و به تدریج نابود می‌شوند و برخی هم کمتر از بقیه بها…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.