گوگل با استفاده از داده‌های مکانی موبایل نشان می‌دهد مردم در کدام مکان‌های شهر قرنطینه و دوری اجتماعی را رعایت کرده‌اند

0

گوگل از داده‌های مکانی جمع‌آوری شده از گوشی‌های موبایل کاربران برای مهار ویروس کرونا استفاده می‌کند.

این داده‌های مکانی به مقامات دولتی و بهداشتی کشورها کمک می‌کنند تا واکنش و حرکات مردم نسبت به همه‌گیری ویروس کرونا و ماندن در خانه و قرنطینه را بهتر رصد کنند.

گوگل یک گزارش کلی از وضعیت حرکات مردم در قبل و پس از شیوع کرونا و قرنطینه در کشورهای مختلف تهیه کرده است که از این لینک برای هر کشور به صورت یک فایل PDF قابل دانلود است. کشور ایران به خاطر تحریم بودن در این فهرست نیست.

گوگل توضیح می‌دهد این داده‌های مکانی از گوشی هوشمند افرادی جمع‌آوری شده است که اجازه دادند تاریخچه موقعیت‌های مکانی آن‌ها در گوگل ذخیره شود تا به کمک مردم و دولت‌ها برای مهار ویروس کرونا بیاید.

این داده‌ها نشان می‌دهند مردم در هفته‌های مختلف چه واکنشی به دستورات قرنطینه، جداسازی اجتماعی، ماندن در خانه، دورکاری و رعایت محدودیت‌های ترددی در بیرون از خانه داشتند.

گوگل در وبلاگش گفت: «در حالی‌که همه کشورهای جهان درگیر ویروس COVID-19 شده‌اند و استراتژی‌های بهداشتی مبتنی بر دوری اجتماعی برای کاهش سرعت انتقال است؛ این شرکت در گوگل مپس از داده‌های ناشناس برای نشان دادن وضعیت مکان‌های مختلف در کشورها و شهرها استفاده می‌کنیم.»

گوگل توضیح می‌دهد با استفاده از این داده‌ها می‌توان فهمید در هر مکان چقدر تردد وجود دارد و نسبت به روزها یا هفته‌های گذشته چقدر کاهش داشته است. این داده‌ها کمک می‌کنند مکان‌های پر تردد شهری زودتر کشف شده و به مقامات مربوطه گزارش شود.

نقشه‌هایی برای هدفمندسازی مبارزه با کرونا

این داده‌ها در تصمیم‌گیری‌های آتی کشورها و دولت‌ها اثرگذار است. گوگل تا کنون گزارش ۱۳۱ کشور را آماده‌سازی و به صورت عمومی منتشر کرده است. در این گزارش‌ها، کاربران می‌توانند دقیقا یک کشور، شهر و منطقه را انتخاب و وضعیت تردد مردم را بررسی و با گذشته مقایسه کنند.

به طور کلی، هر گزارش حاوی اطلاعاتی درباره الگوی تردد مردم در شش نقطه است:

خرده‌فروشی‌ها و مراکز تفریحی مانند رستوران‌ها، کافه‌ها، سالن‌های سینما و مکان‌های مشابه …

عطاری‌ها و داروخانه‌ها، مراکز فروش مواد و وسایل بهداشتی

پارک‌ها، ساحل‌ها، پلاژها، محل‌های گردش حیوانات اهلی و مشابه

ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی مانند ایستگاه‌های مترو، فرودگاه‌ها، اتوبوس و قطار

مکان‌های کاری و دفاتر شرکت‌ها

اقامت‌گاه‌ها، خانه‌ها و مجتمع‌های مسکونی

گزارش‌ها آخرین وضعیت مکان‌ها در ۴۸ تا ۷۲ ساعت گذشته را نشان می‌دهند و اولین گزارش‌ها مربوط به اواخر ماه ژانویه است. این گزارش‌ها دقیقا نشان می‌دهند در یک شهر کدام پارک شلوغ‌تر و کدام‌یک خلوت‌تر است؛ کدام خیابان هنوز ترددها و ترافیک بالایی دارد یا کدام مناطق شهری بهتر دستوران دوری اجتماعی را اجرا کردند.

مزیت دیگر این گزارش‌های گوگل، نشان دادن وضعیت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است تا مشخص شود مردم به کدام بیمارستان بیشتر مراجعه کرده و تجمع بیماران، مراجعه‌کنندگان، پرستاران و پزشکان در کدام‌یک کمتر است.

برای نمونه، این گزارش‌ها نشان می‌دهند در کشور ایتالیا پس از اینکه قرنطینه اجباری برقرار شده است؛ رفتن به رستوران‌ها و کافه‌‌ها ۹۴ درصد کاهش داشته است. همین‌طور، مردم ایتالیا ۶۳ درصد کمتر به سر کار رفتند. بعد همین گزارش نشان می‌دهد مردم ۲۴ درصد تردد بیشتری در بخش‌های مسکونی و اقامت‌گاهی داشتند.

گوگل تاکید می‌کند این گزارش‌ها و جمع‌آوری داده‌ها اصلا برای اشخاص نیست و نمی‌توان از روی آن‌ها فهمید یک فرد در چه روزها به کدام مکان‌ها رفته است.

این گزارش‌های به دست آمده از داده‌های مکانی خطری برای حریم شخصی کاربران نیستند و فقط قرار است مقامات بهداشتی را کمک کنند تا زودتر سرعت انتقال ویروس کرونا را کاهش دهند.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های بسیار جالبی از روز‌های اولیه هوانوردی، دهه‌های 1890-1930

در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20، جهان شاهد تغییر ژرفی در فناوری شد. رویاپردازانی مانند برادران رایت، اتو لیلینتال و آلبرتو سانتوس-دومونت که با میل سیری ناپذیر برای تسخیر قلمرو‌های ناشناخته پرواز می‌کوشیدند، با جسارت و عزم تزلزل ناپذیر داستان…

خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی- قسمت دوم

در قسمت دوم خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف ما باز غذاهای لذیذ و گاه عجیبی از کشورهای مختلف می‌بینیم. این تصاویر توسط میدجرنی با اطلاعاتی که به آن داده‌اند، بازسازی شده‌اند.قسمت اول این پست را در اینجا ببینید.شیلیبلژیک:…

تصور دهشت نبرد «واترلو» با هوش مصنوعی میدجرنی

نبرد واترلو، که در ۱۸ ژوئن ۱۸۱۵ رخ داد، یک درگیری نظامی مهم در طول جنگ‌های ناپلئون بود. این جنگ بین ارتش فرانسه به رهبری امپراتور ناپلئون بناپارت و اتحادی از نیرو‌های بریتانیایی، هلندی و پروس به فرماندهی دوک ولینگتون و فیلد مارشال گبهارد…

خانه‌هایی با طراحی عجیب که باید در مورد فلسفه وجودی‌شان فکر کرد!

سلیقه است دیگر. وقتی که کسی پول کافی داشته باشد و تنها حرف و سلیقه خودش برایش مهم باشد و اعتمایی به مد روز و حرف مردم نکند، ممکن است خانه‌اش را عجیب و غریب طراحی کند.البته گاهی این کاربری‌های متفاوت هستند که باعث ایجاد این خانه‌های عجیب…

خودکشی دسته جمعی در دمین آلمان در پایان جنگ جهانی دوم

خودکشی دسته جمعی در دمین به رویداد غم‌انگیزی اشاره دارد که در پایان جنگ جهانی دوم در شهر دمین آلمان رخ داد. در اواخر‌آوریل و اوایل ماه مه 1945، هنگامی که نیرو‌های شوروی در حال پیشروی به سمت شهر بودند، بسیاری از ساکنان آن، از جمله زنان،…

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5