گوگل با استفاده از داده‌های مکانی موبایل نشان می‌دهد مردم در کدام مکان‌های شهر قرنطینه و دوری اجتماعی را رعایت کرده‌اند

0

گوگل از داده‌های مکانی جمع‌آوری شده از گوشی‌های موبایل کاربران برای مهار ویروس کرونا استفاده می‌کند.

این داده‌های مکانی به مقامات دولتی و بهداشتی کشورها کمک می‌کنند تا واکنش و حرکات مردم نسبت به همه‌گیری ویروس کرونا و ماندن در خانه و قرنطینه را بهتر رصد کنند.

گوگل یک گزارش کلی از وضعیت حرکات مردم در قبل و پس از شیوع کرونا و قرنطینه در کشورهای مختلف تهیه کرده است که از این لینک برای هر کشور به صورت یک فایل PDF قابل دانلود است. کشور ایران به خاطر تحریم بودن در این فهرست نیست.

گوگل توضیح می‌دهد این داده‌های مکانی از گوشی هوشمند افرادی جمع‌آوری شده است که اجازه دادند تاریخچه موقعیت‌های مکانی آن‌ها در گوگل ذخیره شود تا به کمک مردم و دولت‌ها برای مهار ویروس کرونا بیاید.

این داده‌ها نشان می‌دهند مردم در هفته‌های مختلف چه واکنشی به دستورات قرنطینه، جداسازی اجتماعی، ماندن در خانه، دورکاری و رعایت محدودیت‌های ترددی در بیرون از خانه داشتند.

گوگل در وبلاگش گفت: «در حالی‌که همه کشورهای جهان درگیر ویروس COVID-19 شده‌اند و استراتژی‌های بهداشتی مبتنی بر دوری اجتماعی برای کاهش سرعت انتقال است؛ این شرکت در گوگل مپس از داده‌های ناشناس برای نشان دادن وضعیت مکان‌های مختلف در کشورها و شهرها استفاده می‌کنیم.»

گوگل توضیح می‌دهد با استفاده از این داده‌ها می‌توان فهمید در هر مکان چقدر تردد وجود دارد و نسبت به روزها یا هفته‌های گذشته چقدر کاهش داشته است. این داده‌ها کمک می‌کنند مکان‌های پر تردد شهری زودتر کشف شده و به مقامات مربوطه گزارش شود.

نقشه‌هایی برای هدفمندسازی مبارزه با کرونا

این داده‌ها در تصمیم‌گیری‌های آتی کشورها و دولت‌ها اثرگذار است. گوگل تا کنون گزارش ۱۳۱ کشور را آماده‌سازی و به صورت عمومی منتشر کرده است. در این گزارش‌ها، کاربران می‌توانند دقیقا یک کشور، شهر و منطقه را انتخاب و وضعیت تردد مردم را بررسی و با گذشته مقایسه کنند.

به طور کلی، هر گزارش حاوی اطلاعاتی درباره الگوی تردد مردم در شش نقطه است:

خرده‌فروشی‌ها و مراکز تفریحی مانند رستوران‌ها، کافه‌ها، سالن‌های سینما و مکان‌های مشابه …

عطاری‌ها و داروخانه‌ها، مراکز فروش مواد و وسایل بهداشتی

پارک‌ها، ساحل‌ها، پلاژها، محل‌های گردش حیوانات اهلی و مشابه

ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی مانند ایستگاه‌های مترو، فرودگاه‌ها، اتوبوس و قطار

مکان‌های کاری و دفاتر شرکت‌ها

اقامت‌گاه‌ها، خانه‌ها و مجتمع‌های مسکونی

گزارش‌ها آخرین وضعیت مکان‌ها در ۴۸ تا ۷۲ ساعت گذشته را نشان می‌دهند و اولین گزارش‌ها مربوط به اواخر ماه ژانویه است. این گزارش‌ها دقیقا نشان می‌دهند در یک شهر کدام پارک شلوغ‌تر و کدام‌یک خلوت‌تر است؛ کدام خیابان هنوز ترددها و ترافیک بالایی دارد یا کدام مناطق شهری بهتر دستوران دوری اجتماعی را اجرا کردند.

مزیت دیگر این گزارش‌های گوگل، نشان دادن وضعیت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است تا مشخص شود مردم به کدام بیمارستان بیشتر مراجعه کرده و تجمع بیماران، مراجعه‌کنندگان، پرستاران و پزشکان در کدام‌یک کمتر است.

برای نمونه، این گزارش‌ها نشان می‌دهند در کشور ایتالیا پس از اینکه قرنطینه اجباری برقرار شده است؛ رفتن به رستوران‌ها و کافه‌‌ها ۹۴ درصد کاهش داشته است. همین‌طور، مردم ایتالیا ۶۳ درصد کمتر به سر کار رفتند. بعد همین گزارش نشان می‌دهد مردم ۲۴ درصد تردد بیشتری در بخش‌های مسکونی و اقامت‌گاهی داشتند.

گوگل تاکید می‌کند این گزارش‌ها و جمع‌آوری داده‌ها اصلا برای اشخاص نیست و نمی‌توان از روی آن‌ها فهمید یک فرد در چه روزها به کدام مکان‌ها رفته است.

این گزارش‌های به دست آمده از داده‌های مکانی خطری برای حریم شخصی کاربران نیستند و فقط قرار است مقامات بهداشتی را کمک کنند تا زودتر سرعت انتقال ویروس کرونا را کاهش دهند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.