وزیر ارتباطات خبر داد: ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان برای کاربران اینترنت ثابت

0

صبح امروز، وزیر ارتباطات با یک توییت به صدر اخبار اینترنت بازگشت و حداقل برای ساعتی اخبار کرونا در سایه قرار گرفتند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران که به توییت‌های غافل‌گیرکننده‌اش در فضای مجازی مشهور است؛ در توییتی از اهدای ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان به کاربران تا پایان سال خبر داد.

وزیر ارتباطات از قول کاربران نوشته است که این روزها نیاز به اینترنت دارند و آن‌ها از سرویس‌دهنده‌های اینترنتی درخواست کردند از فردا تا پایان سال جاری برای همه کاربران سرویس‌های اینترنت ثابت یک بسته هدیه رایگان ۱۰۰ گیگابایتی فعال کنند.

آذری جهرمی در پایان این توییت با نوشتن شعار «تجمع کمتر، پیشگیری بیشتر» به وضعیت این روزهای ایران پس از اپیدمی کرونا در بیش از ۱۰۰ شهر کشور اشاره کرده است و اینکه در خانه ماندن بهترین راهکار است.

معاون وزیر هم اعلام کرده است این بسته اینترنتی به طور خودکار از فردا برای کاربران اینترنت ثابت فعال می‌شود.

هدیه‌ای برای ۱۰ درصد کاربران

اینترنت ثابت شامل اینترنت DSL (ای‌دی‌اس‌ال و وی‌دی‌اس‌ال) و اینترنت TD-LTE می‌شود. وزیر جوان توضیحات بیشتری نداده است که دقیقا بسته ۱۰۰ گیگابایتی رایگان شامل کدام سرویس‌ها می‌شود و مثلا آیا مشترکان ایرانسل و مبین‌نت روی تی‌دی‌ال‌تی هم از این بسته برخوردار می‌شود یا خیر!

همین‌طور در شبکه‌های اجتماعی صدای کاربران اینترنت موبایل درآمده است که چرا فقط بسته اینترنت رایگان به کاربران اینترنت ثابت تخصیص یافته است و کاربران موبایل نادیده گرفته شدند.

احتمالا انتخاب کاربران اینترنت ثابت از اینجا نشات می‌گیرد که مردم از این نوع اینترنت بیشتر برای بازی، تماشای فیلم و سریال، دانلود و استریم ویدیو استفاده می‌کنند و این یک امتیاز برای در خانه ماندن، دورکاری و نشستن پای اینترنت برای سفر نکردن است. البته، این کاربران فقط ۱۰ درصد کل کاربران اینترنت را تشکیل می‌دهند و بیشتر کاربران مشتری اینترنت همراه هستند.

در هفته‌های اخیر و با شیوع ویروس کرونا در ایران، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و حتی بسیاری از کسب‌وکارها، ترافیک مصرفی کاربران اینترنتی بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. در واقع، اینترنت اکنون تنها سرگرمی مردم در خانه و روزهای آخر سالی متنهی به تعطیلات نوروز است.

گزارش‌های رسیده به وزارت ارتباطات هم نشان می‌دهد مراکزداده سرویس‌دهنده‌ها با بالاترین حجم ترافیکی و ظرفیت خود کار می‌کنند و حتی برخی از آن‌ها دچار اختلالاتی هم شدند که یک فرصت یک روزه به آن‌ها داده شد تا دوباره به کیفیت سابق خود برگردند.

همه اعضای خانواده در خانه هستند و به اینترنت وصل می‌شوند. پس، طبیعی است که بسته اینترنت رایگان ۱۰۰ گیگابیتی می‌تواند یک مشوق بزرگ برای در خانه ماندن و تن دادن به قرنطینه خانگی اختیاری باشد.

احتمالا در ساعت‌های آینده جزئیات بیشتری از این طرح منتشر می‌شود که ما هم اینجا ذکر خواهیم کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.