نگاهی به ویژگی‌های جذاب کارت‌های گرافیک قدرتمند AMD RX 6000

0

شرکت AMD به انتظار طولانی علاقه‌مندانش پایان داد و سه کارت گرافیک خانواده RX 6000 از معماری RDNA 2 با ویژگی‌هایی جذاب را معرفی کرد.

ارزان‌ترین و رده پایین‌ترین کارت گرافیک این خانواده RX 6800 نام دارد. عضو بعدی RX 6800 XT نام دارد و یک کارت گرافیک نسبتا رده بالا محسوب می‌شود و پرچم‌دار این خانواده RX 6900 XT است.

این کارت‌های گرافیک AMD به طور مستقیم با کارت‌های پرقدرت سری RTX 30 انویدیا رقابت دارند و محک‌زنی‌هایی که ای‌ام‌دی منتشر کرده است؛ نشان می‌دهد رقیبی بسیار سرسخت در بخش گیمینگ هستند.

کارت‌های گرافیکی سری RX 6000 ای‌ام‌دی، عملا سریع‌ترین کارت‌های گرافیکی این شرکت تا به امروز هستند و از فناوری‌هایی مانند رهگیری پرتو نور (Ray Tracing) و تکنیک‌هایی برای کاهش مصرف انرژی ولی ارائه عملکرد بالاتر نسبت به نسل‌های پیشین بهره می‌برند.

عملکرد بهتر با همان مصرف انرژی و تولید حرارت

ای‌ام‌دی می‌گوید این کارت‌های گرافیکی می‌توانند ۳۰ درصد فرکانس بیشتر بدون افزایش توان مصرفی یا تولید حرارت بیشتر داشته باشند. افزون بر این، این کارت‌ها از ۳۰ درصد افزایش کارایی در هر سیکل، بدون افزایش توان مصرفی برخوردار هستند.

شرکت AMD با کمک فناوری Infinity Cache پهنای‌باند را ۲.۴ برابر بیشتر از مدل‌های قبلی در هر وات (GDDR6) کرده است. این بهبود کمک می‌کند بدون اینکه از تراشه‌های سریع‌تر GDDR6x استفاده شود؛ پهنای باند و سرعت بیشتری در بخش VRAM به دست بیاید.

ویژگی جذاب بعدی این خانواده، عضویت در اکوسیستم AMD Smart Access Memory است؛ فناوری انحصاری و اختصاصی پردازنده‌های سری رایزن ۵۰۰۰ ای‌ام‌دی که با مادربوردهای X570 و B550 سازگار است. این فناوری اجازه دسترسی به حافظه‌های GDDR6 را برای افزایش سرعت می‌دهد. به عنوان مثال، کارت گرافیک AMD Radeon RX 6800 XT در این فرآیند، با بازی Forza Horizon 4 تا ۱۳ درصد سریع‌تر (در رزولوشن UHD/4K) خواهد بود.

کارت‌های گرافیک RX 6000 از منبع تغذیه ۸ پینی و طول ۲۶۷ میلی‌متری برخوردار هستند تا با غالب کیس‌های کامپیوتر امروزی سازگاری داشته باشند. این کارت‌ها را می‌توان با پاورهای ۶۵۰ تا ۷۵۰ وات جفت کرد و از فناوری‌های مهم دیگری مانند DirectX 12 Ultimate پشتیبانی می‌کنند.

قیمت پایین‌تر و عملکرد بهتر نسبت به انویدیا

ای‌ام‌دی همزمان با معرفی سری کارت‌های RX 6000 خود، نتایج محک‌زنی این کارت‌ها و همین‌طور مقایسه با کارت‌های RTX 3000 انویدیا را در ده بازی منتشر کرد. ای‌ام‌دی مدعی است قدرت کارت‌های RX 6000 بیشتر از RTX 3000 انویدیا است.

البته، نتایج نشان می‌دهند در همه معیارها این کارت‌ها عملکرد بهتری نسبت به رقیب دیرینه خود ندارند و در برخی بازی‌ها و فریم‌ها انویدیا برنده است.

همیشه AMD نتایج محک‌زنی نسبتا درستی منتشر کرده است و حداقل به واقعیت نزدیک بودند. همین موضوع باعث شده گیمرها و طرفداران محصولات AMD برای خرید این کارت‌ها لحظه‌شماری کنند تا شخصا این قدرت و برتری را به چشم ببینند.

دو کارت گرافیک RX 6800 و RX 6800 XT از ۲۸ آبان ماه (۱۸ نوامبر) به ترتیب با قیمت‌های ۵۷۹ و ۶۴۹ دلار وارد بازار می‌شوند اما کارت گرافیک پرچم‌دار RX 6900 XT با قیمت ۱۰۰۰ دلار از ۱۸ آذر (۸ دسامبر) به طور رسمی عرضه می‌شود.

AMD برچسب‌های قیمتی کمتری نسبت به کارت‌های گرافیک سری ۳۰۰۰ انویدیا انتخاب کرده است تا بتواند بازارهای بیشتری را پوشش دهد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.