کف‌های شیشه‌ای این فروشگاه مواد غذایی، پنجره‌ای به قرون وسطا و تاریخ وایکینگ‌ها است

0

فروشگاه جدید Lidl در شهر دوبلین دقیقا بر ویرانه‌های خانه‌های ایرلندی‌های وایکینگ قرن دوازدهم ساخته شده است.

معماران این فروشگاه مواد غذایی خبر نداشتند که در این منطقه چه تاریخ و گنج‌های گران‌بهایی از قرون وسطا نهفته است و در هنگام خاک‌برداری و ساخت فروشگاه کم‌کم مشخص است یک قطعه باستانی و ارزشمند از نظر تاریخی است.

شاید متوقف ساختن پروژه فروشگاه یک تصمیم منطقی بود ولی مدیران Lidl خلاقیت دیگری به خرج دادند و کف فروشگاه را با کف‌پوش‌های شیشه‌ای فرض کردند تا مردم در حین خرید، نگاهی به تاریخ هم داشته باشند. در پایین فروشگاه‌ها هم نیروها مشغول خاک‌برداری و اکتشاف هستند.

تا کنون از این منطقه یک کوزه قرن سیزدهمی، یک خانه هزار ساله نیز کشف شده است که گفته می‌شود متعلق به هایبرنو-نورس (Hiberno-Norse Dubliners) است. هایبرنو-نورس از فرزندان وایکینگ‌های ایرلندی بوده که در حومه شهر دوبلین زندگی کرده و ترکیبی از اسکاندیناوی و گِیلیک است.

مشتریان این فروشگاه مواد غذایی، علاوه بر اینکه می‌توانند خانه باستانی مربوط به هزار سال پیش را تماشا کنند؛ از نزدیک کوزه کشف شده را نیز تماشا کرده و مقداری با تاریخ آشنا می‌شوند. در جای جای این فروشگاه هم تابلوها و نقاشی‌هایی از این تاریخ و وایکینگ‌ها نصب شده است.

گفته می‌شود در شهر دوبلین هرگز چنین ساختار و قطعه باستانی تا کنون کشف نشده است و از این نظر بسیار ارزشمند است. این خانه کاملا ساختاری مشابه خانه‌های وایکینگ‌ها داشته و مشخص است یک خانواده کوچک در آن زندگی می‌کردند. یک احتمال دیگر هم این است یک انباری و محل نگهداری صنایع دستی بوده باشد.

حدس زده می‌شود این سازه در حوالی سال ۱۰۷۰ پس از میلاد ساخته شده و از بلوک‌های سنگی و آهکی در ساخت آن استفاده شده است. سقف خانه هم کاه‌گلی بوده است. می‌توان تصور کرد برای صد سال و بیشتر از این خانه استفاده شده است. حداقل یک بار به طور کامل سوخته شده و دوباره با خاک رس مورد بازسازی قرار گرفته است.

در بازسازی‌ها یک مخزن آب سنگی نیز به خانه افزوده شده است و درب‌های ورودی تازه‌ای برای آن در نظر گرفتند. باستان‌شناسان هنوز نمی‌دانند در اطراف این خانه، سازه‌های قدیمی دیگری وجود دارد یا خیر.

همین‌طور در بخش‌هایی از فروشگاه Lidl بقایایی از یک صحنه تئاتر قرن ۱۸ نیز دیده می‌شود که باز مشتریان می‌توانند از طریق کف‌پوش‌های شیشه‌ای آن را تماشا کنند.

منبع: + و +


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.