ماشین ظرفشویی صنعتی

0

رپورتاژ

ژوزفین گاریس یک زن مستقل در طبقه ی نسبتا مرفه در اواسط ۱۸۰۰ میلادی بود. زمانی که او متوجه شد هیچ کس تا به حال یک ماشین ظرفشویی مناسب نساخته است، خودش دست بکار شد و اولین ماشین ظرفشویی صنعتی اتوماتیک را اختراع کرد.

او مدت ها به این موضوع فکر می کرد که چرا تا بحال کسی ماشینی اختراع نکرده که خودش ظرف ها را بشوید. اما طولی نکشید که او ایده ای که برای ماشین ظرفشویی در سرش بود را عملی کرد و اولین ماشین ظرفشویی صنعتی اتوماتیک را اختراع کرد. البته آن زمان این ماشین ظرفشویی برای استفاده در منزل و برای مصارف خانگی طراحی شده بود.

ژوزفین در طراحی ماشین ظرفشویی صنعتی خود از فشار بالای آب برای تمیز کردن ظروف استفاده کرده بود، همانطور که در ماشین ظرف شویی های صنعتی امروزی استفاده می شود.

اختراع او به درستی کار می کرد. اما ژوزفین به سختی در تلاش بود تا مکانیکی را برای ساختن این دستگاه طبق خواسته هایش پیدا کند او بالاخره توانست مردی را به اسم جورج باترز پیدا کرده تا بتواند در این زمینه با او همکاری کند. در نهایت ماشین ظرفشویی گاریس در سال ۱۸۸۶، ثبت اختراع شد. ژوزفین تصور می کرد که اختراعش به دیگر زنان خانه دار کمک می کند، اما بیشتر با هتل ها و رستوران ها در ارتباط بود، شاید به خاطر اینکه هزینه خرید این دستگاه برای یک خانواده معمولی بصرفه نبود.

او کارخانه خود را در سال ۱۸۹۷ تاسیس کرد و خودش شخصا ماشین های ظرف شویی خود را تا زمان مرگش در سال ۱۹۱۳، میفروخت. در سال ۱۹۲۶، شرکت او توسط  هوبارت خریداری شد، که در نهایت ماشین ظرفشویی صنعتی به بزرگترین اختراع تجهیزات آشپزخانه صنعتی تبدیل گردید.

دستگاهی که او برای مصرف خانگی خود و دیگر زنان طراحی کرده بود عملا به یک ماشین ظرفشویی صنعتی تبدیل شد که بعدها در تمام مکانهایی چون آشپزخانه های صنعتی، رستورانها، بیمارستانها، هتل ها و… مورد استفاده قرار گرفت و تا به امروز شاهد استقبال همگان برای استفاده از ماشین ظرفشویی صنعتی هستیم.

کاربردهای ماشین ظرفشویی صنعتی

ماشین ظرفشویی صنعتی همانطور که از اسمش پیداست دستگاهی با طراحی صنعتی میباشد که برای شست و شوی ظروف در مکانهایی با مصارف بسیار، که صرفه جویی در مصرف انرژی برق و آب و کاهش زمان از اهمیت بالایی در چنین مکانهایی برخوردار است، تولید گردیده است.

ماشین ظرفشویی صنعتی به طور خاص برای مصارف صنعتی و برای شستشوی سریع ظروف در مقادیر زیاد طراحی شده است.

در آشپزخانه های صنعتی و مکان هایی همجون رستورانها و … که از ماشین ظرفشویی صنعتی استفاده نمیکنن و از روش سنتی برای شست و شوی ظروف استفاده میشود در طول روز زمان زیادی برای شستشوی ظروف و وسایل مورد استفاده در پخت و پز صرف میشود این در حالی است که علاوه بر اتلاف وقت بسیار زیاد و استفاده از نیروی انسانی با عنوان ظرف شور و مصرف بسیار بالای آب نیز یکی از بزرگ ترین معضلات در این نوع مکانها و برای صاحبان آنها میباشد.

اما این معضلات را به راحتی میتوان با انتخاب درست و استفاده از یک ماشین ظرفشویی صنعتی استاندارد بر اساس ظرفیت موجود در آشپزخانه صنعتی حل و در مصرف انرژی و زمان صرفه جویی کرد.

 

دردنیای صنعتی امروز از ماشین ظرفشویی های صنعتی در سه ظرفیت استاندارد و پرکاربد استفاده میشود که تولید آن نیز بر همین ظرفیت ها انجام میپذیرد که انواع آن به شرح ذیل میباشد:

ماشین ظرفشویی صنعتی با ظرفیت های ۵۴۰ تکه در ساعت یا ماشین ظرفشویی زیر کانتری،ماشین ظرفشویی ۱۲۰۰ تکه در ساعت یا ماشین ظرفشویی هود تایپ و ماشین ظرفشویی۲۰۰۰ تکه در ساعت ریلی یا ماشین ظرفشویی اتوماتیک، همچنین نوع دیگری از ماشین ظرفشویی صنعتی ریلی تولید میشود که با عنوان ماشین ظرفشویی ۲۰۰۰ تکه اتوماتیک خشک کن دار شناخته میشود و کاربرد فراوانی نیز دارد.

همانطور که مسلما در هر خانه ای رعایت بهداشت از اهمیت بالایی برخوردار است در آشپزخانه های صنعتی نیز مسئله رعایت بهداشت از اولویت های مهم در فضای پخت و پز بوده و در بخش شستشو و نظافت ظروف یکی از ابتکاراتی بسیار مهم بوده و یکی از کاربردی ترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی بوده اختراع ماشین ظرفشویی صنعتی می باشد.

ماشین ظرفشویی صنعتی زیر کانتری (۵۴۰ تکه)

منظور از ماشین ظرفشویی صنعتی زیر کانتری یا ۵۴۰ تکه یعنی ابعاد این نوع دستگاه به طوری است که فضایی به اندازه ی یک ماشین ظرفشویی خانگی را اشغال میکند و ارتفاع آن به اندازه ی یک کانتر آشپزخانه میباشد و ظرفیت شستشوی ۵۴۰ تکه ظروف مانند بشقاب، لیوان، دیس و قاشق و چنگال را در یک ساعت دارد.

به طوری که ظروف را در سبد های مخصوص ماشین ظرفشویی صنعتی قرار داده و داخل دستگاه گذاشته و عمل شست وشو انجام میپذیرد. لذا برای این کار به یک اپراتور برای پر و خالی کردن سبدها و قرار دادن آنها داخل ماشین ظرفشویی صنعتی نیاز است.

ماشین ظرفشویی صنعتی هود تایپ (۱۲۰۰ تکه)

ماشین ظرفشویی صنعتی نیمه اتوماتیک ۱۲۰۰ تکه یا هود تایپ با ظرفیت شستشوی ۱۲۰۰ تکه ظرف در یک ساعت و ابعادی به اندازه ی تقریبی یک یخچال فریزر خانگی میباشد. این نوع ماشین ظرفشویی صنعتی به دو میز در دو طرف خود برای پر و خالی کردن سبدها و وارد و خارج کردن آنها احتیاج دارد و معمولا از یک هود صنعتی بالای ماشین ظرفشویی ۱۲۰۰ تکه برای خروج بخارات از فضای آشپزخانه صنعتی استفاده میکنند.

از این نوع ماشین ظرفشویی صنعتی برای شستشوی ظروفی مانند: ظروف سلف سرویس، دیس ها، بشقاب ، لیوان و قاشق و چنگال استفاده میشود و در مکانهایی مانند بیمارستانها و هتلها ، ادارجات و آشپزخانه صنعتی استفاده فراوانی دارد.

ماشین ظرفشویی صنعتی تمام اتوماتیک ریلی (۲۰۰۰ تکه)

ماشین ظرفشویی تمام اتوماتیک ریلی همانطور که از اسمش پیداست دارای مکانیزم تمام اتوماتیک است که به  صورت ریلی سبد ها را  از قسمت ورودی به داخل دستگاه برده و پس از شستشوی کامل از قسمت خروجی به صورت اتوماتیک خارج کرده و ظرفیت شستشوی ۲۰۰۰ تکه ظرف در یک ساعت را دارد.

این نوع ماشین ظرفشویی صنعتی که در دو نوع اتوماتیک بدون خشک کن و اتوماتیک خشک کن دار تولید میگردد در سرعت بخشیدن و صرفه جویی در انرژی برای شست و شوی ظروف بسیار تاثیر گذار بوده و با نام های ماشین ظرفشویی صنعتی اتوماتیک خشک کن دار و بدون خشک کن شناخته میشود.

مهمترین دلیل انتخاب این نوع ماشین ظرفشویی صنعتی هم بحث ظرفیت و هم بحث اتوماتیک بودن آن است، در مدلهای دیگر روش شست و شو به این روش نمی باشد و نیروی کار بیشتری جهت شستن ظروف مورد نیاز است که یکی از ایرادات گرفته شده به این مدلها نیز می باشد.

ولی بسیاری از مکان هایی که نیاز به یک ماشین ظرفشویی صنعتی دارند به دلیل کمبود فضا و همچنین از لحاظ هزینه ایی اقدام به خرید ماشین ظرفشویی صنعتی ۵۴۰ یا ۱۲۰۰ می نمایند.

ولی در صورت داشتن فضای مناسب و هزینه کافی به طور قطع به یقین استفاده از ماشین ظرفشویی صنعتی تونلی یا همان تمام اتوماتیک پیشنهاد می گردد.

برای طراحی آشپزخانه صنعتی ، استعلام قیمت ماشین ظرفشویی صنعتی و خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی با شرکت تجهیزگستر با آدرس اینترنتی https://industrial-kitchen.com تماس بگیرید.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.