مشخصات احتمالی اولین خودروی شاسی بلند سایپا

0

دیروز خودروسازی سایپا با انتشار عکسی از یک خودروی شاسی بلند (SUV)، خبر داد در سال آینده اولین آفرود ایرانی وارد بازار خواهد شد.

سایپا هیچ‌گونه اطلاعاتی از این خودروی شاسی بلند نداده و فقط به ذکر این نکته بسنده می‌کند که در سال آینده علاوه بر تولید انبوه خودروی SP100 که اولین کراس‌اوور ایرانی به حساب می‌آید؛ تولید یک شاسی بلند ایرانی نیز در دستور کار این خودروسازی قرار گرفته است.

عکس منتشر شده از اولین شاسی بلند سایپا، شباهت زیاد این خودرو با «فودای لندفورت» را نشان می‌دهد و تاییدی است بر خبری که دو سال پیش (سال ۱۳۹۷) درباره مونتاژ یک خودروی شاسی بلند چینی در خط تولید زامیاد پخش شد.

دو سال پیش از این شاسی بلند به نام «زامیاد تیوان» نام برده می‌شد که یک کپی کامل از خودروی لندفورت شرکت چینی گوانگ دونگ فودای بود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

مشخصات احتمالی شاسی بلند سایپا

فودای لندفورت یک شاسی بلند ۷ نفره با پیشرانه ۴ سیلندر و ۲.۴ لیتری ساخت شرکت میتسوبیشی است. حداکثر قدرت این SUV به ۱۳۶ اسب بخار و گشتاور ۲۰۰ نیوتن متر می‌رسد.

مصرف سوخت خودروی چینی فودای لندفورت ۱۳.۳ لیتر در شهر و ۸.۵ لیتر در بیرون از شهر است. به طور ترکیبی می‌توان گفت مصرف سوخت این خودرو در هر صد کیلومتر حدود ۱۰.۳ لیتر است.

این خودرو در دو مدل ۲WD و ۴WD عرضه شده و دارای گیربکس ۵ سرعته دستی است.

سایپا در آن زمان خبر داده بود مدل تولیدی این شرکت با یک پیشرانه توربو عرضه می‌شود. به همین خاطر، احتمال دارد شاسی بلند سایپا از نظر فنی تفاوت‌هایی با این خودروی SUV چینی داشته باشد.

برخی سایت‌های ایرانی خبر دادند مدل توربو فودای لندفورت دارای قدرت ۲۱۵ اسب بخار و ۲ لیتری با گشتاوری ۲۸۰ نیوتن متر است. مصرف سوخت این مدل هم ۹.۶ لیتر در صد کیلومتر می‌شود.

صحبت‌های مدیران سایپا مبنی بر اینکه این خودروی شاسی بلند از یک موتور توربوی پرقدرت کم مصرف بهره می‌برد و کابینی ایمن و مستحکم دارد؛ شایعات درباره تولید ایرانی خودروی فودای لندفورت با موتور توربو را تایید می‌کند.

از نظر ظاهری، عکس منتشر شده از شاسی بلند سایپا کاملا مشابه خودروی فودای لندفورت است و این شائبه را در ذهن می‌سازد که همان خودرو ولی با آرم و برند سایپا است.

طراحی فودای لندفورت چندان به‌روز و مدرن نیست و حتی به پای خودروهای رده متوسط چینی نمی‌رسد. حالا مشخص نیست چرا سایپا از میان این همه برند خودروسازی چینی سراغ شرکت گوانگ دونگ فودای و فودای لندفورت رفته است.

قرار است در آینده نزدیک اطلاعات بیشتری درباره اولین شاسی بلند سایپا منتشر شود.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.