رعایت نکات بهداشتی درهنگام سفر

0

رپورتاژ

رعایت نکات بهداشتی در همه حال لازم است اما دلیل این که ما برای سفر کردن بر در نظر گرفتن بیشتر این نکات تاکید می‌کنیم مواردی مثل کم شدن مقاومت بدن در سفر به واسطه کم خوابی، راه طولانی و خسته کننده و کمی استراحت می‌باشد.

اول از همه با توجه به اینکه در دوران بیماری کرونا هستیم توصیه به سفر و گردشگری نداریم و حتی المقدور سعی کنید برای تفریح به مسافرت نروید. ولی اگر ناچار شدید و برای کارهای ضروری مجبور هستید به سفر بروید نکات زیر را رعایت کنید.

چه مسافرت راه دور بروید چه به مکانی نزدیک سفر بکنید در هر صورت سلامتی شما بسیار مهم است. اگر تندرستی شما خدشه‌دار شود سفر به شما خوش نخواهد گذشت.

مسافرت، به علت استراحت کم، خستگی راه، تغییر شرایط آب و هوایی و تهیه آب و مواد غذایی از منابع گوناگون در شهرها و روستاهای مختلف مسیر سفر، کاهش مقاومت بدن را به همراه دارد و از طرفی مسافر بیش از سایر مواقع در معرض بیماریها قرار میگیرد و عوامل خطرآفرین بیش از همیشه او را احاطه میکنند. لذا رعایت ضوابط و نکات ایمنی و بهداشتی ضرورت بیشتری مییابد و با حساسیت مضاعف باید مورد توجه قرار گیرد. سفر خواه ناخواه تغییراتی را در الگوی غذایی ما به وجود می آورد. از آنجایی که آب و غذا همیشه می تواند منبع آلودگی باشد، انتخاب درست مواد غذایی در سفر و رعایت اصول بهداشتی در تهیه و مصرف غذا، به ما کمک می کند از ابطال به مسمومیت های غذایی و مشکلات ناشی از آلودگی های غذایی پیشگیری کرده و سفر سالم و خاطره انگیزی را تجربه کنیم.

بهداشت فردی :

۱ .شستشوی مرتب دست ها – شستشو با آب و صابون و داشتن مواد الکلی ضدعفونی کننده – به همراه داشتن دستکش و ماسک

۲ .به همراه داشتن و استفاده از وسایل شخصی – لیوان، قاشق، بشقاب، حوله، وسایل اصلاح، پتوی مسافرتی و….

۳ .استفاده از سجاده، مهر، تسبیح و چادر نماز شخصی در اماکن زیارتی

۴ .همراه داشتن ملحفه تمیز در مسافرت و در هتل

۵ .استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه

۶ .استفاده از لباس کافی و مناسب فصل جهت جلوگیری از سرماخوردگی

۷ .استفاده از کلاه لبه دار، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی در فصل تابستان و زمان هایی که مجبوریم مدت طولانی در معرض تابش شدید نور خورشید قرار بگیریم.

۸ .خودداری از مطالعه در وسیله نقلیه در حال حرکت زیرا باعث خستگی چشم می شود.

۹ .شستشوی مرتب پاها و جوراب ها

۱۰. خودداری از ریختن زباله در معابر، اماکن، نهرهای آب، کنار جاده و خیابان.

بهداشت مواد غذایی :

۱ .هنگام خرید مواد غذایی به تاریخ استفاده و نحوه نگهداری آن که بر روی بر چسب بستهبندی غذا نوشته شده است دقت کنید و از نگهداری و مصرف مواد غذایی اضافه آمده خودداری کنید. غذاهای محلی ایران در هر شهر و روستایی شناخته شده هستند و معمولا به لحاظ تبحر و آوازه ای که در تهیه آن دارند سالمتر از غذاهای دیگر می تواند باشد.

۲ .در طول سفر از غذاهای ساده استفاده کنید.

۳ .از فروشنده های خیابانی و دوره گرد مواد غذایی نخرید.

۴ .همیشه دست های خود را قبل از صرف غذا با آب و صابون بشویید.

۵ .غذا را به اندازه مصرف یک وعده تان بپزید.

۶ .فقط غذاهایی را که کاملا پخته و داغ هستند، مصرف کنید و از غذاهای نیم پز اجتناب کنید؛ به خصوص گوشت اگر در قطعات ضخیم به صورت کبابی یا سرخ شده پخته شود، ممکن است مرکز آن حرارت کافی نبیند و این خود خطر ابطال به بیماری های خطرناک را به همراه دارد. بارها دیده شده که روی )سطح( کباب به حالت سوخته درآمده اما درون آن همچنان نپخته مانده است. حتی گاهی اوقات در بعضی از رستورانهای درون شهری هم، چنین اتفاقی رخ داده، یعنی گوشت نزدیک استخوان خوب نپخته و خونآلود است، در چنین مواردی باید گوشت را مجددا روی آتش قرارداد تا به اصطلاح مغز پخت شود. همچنین ماهی، زمانی پخته است که گوشت آن به صورت مناسب درآید. در مورد پخت مرغ آبپز، وقتی آب مرغ شفاف و گوشت مرغ سفید شود مرغ پخته و آماده شده است.
۷ .الزام است افراد در رستورانها و هتلها از غذاهای ساده استفاده کنند و غذاهایی را مصرف نکنند که احتمال پخت مجدد آنها وجود داشته باشد.

۸ .مصرف کباب کوبیده در رستورانها و هتلها توصیه نمیشود چون برای پخت آنها از مواد افزودنی زیادی استفاده میشود. البته مسافران میتوانند جوجه کباب مصرف کنند اما بهتر است مرغ نخورند. چون احتمال گرم کردن چندین باره مرغ وجود دارد.
۹ .در رستورانهای بین راهی رعایت نکات بهداشتی حائز اهمیت است. بهتر است در رستوران از مواد غذایی پخته نشده مثل سالاد و سبزی استفاده نکنید و اگر لیوان یا ظروف یکبار مصرف دیگر در اختیارتان قرار گرفت پس از مصرف آنها را با فشار دست بشکنید تا امکان استفاده مجددش برای سودجویان وجود نداشته باشد.

۱۰ به منظور حفظ سلامت غذا از بکار بردن ظروف یکبار مصرف جهت نوشیدنی های داغ و غذاهای گرم و چرب بطور جدی خودداری نمایید.

۱۱. بهتر است در طول سفر از مواد غذایی خام یا نیم پز استفاده نکنید زیرا ممکن است آلوده به عوامل عفونی باشد. حرارت بالا یکی از راههای از بین بردن عوامل عفونی در مواد غذایی است.

۱۲. چنانچه مجبور به خوردن غذا در رستورانهای بین راهی هستید، درصورت امکان از رستورانهای معتبر و مورد اطمینان و تایید مرکز بهداشت استفاده کنید، اگر چه در صورت استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس، رانندگان، در محلهای مورد نظر خود رستورانهای خاص توقف میکنند و استفاده از رستورانهای بهتر، مقدور نیست، ولی برای ارزیابی سطح رعایت بهداشت در این گونه واحدها باید به وضعیت دستشوییها، لباس کارگران، نظافت میزها، حضور مگسها و سایر حشرات، وسایل صرف غذا مانند چنگال، قاشق، لیوان، پارچ آب و غیره توجه کرد.

۱۳. مصرف سبزی و سالاد در رستوران توصیه نمی شود، مگر اینکه از نوع بسته بندی دارای مجوزهای بهداشتی باشد.

۱۴. در صورتی که قصد استفاده از غذاهای کنسرو شده را دارید مراقب باشید که قوطیها برآمده یا فرورفته نباشند و نشتی یا شکستگی نداشته باشند. قوطی کنسرو را پیش از بازکردن و مصرف، ۲۱ دقیقه بجوشانید. از مصرف مواد غذایی سرخ کرده، سنگین و پرحجم هم خودداری کنید.

۱۵. حتی الامکان میوه هایی را که خودتان پوست گرفته اید، مصرف کنید.

منبع : نکات بهداشتی در سفر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.