ارزشمندترین برندهای جهان در سال ۲۰۲۰ و تاثیرات ویروس کرونا روی بالا و پایین شدن ارزش شرکت‌ها

0

امسال هم به رسم هر ساله، شرکت «اینتربرند» (Interbrand)، فهرست ارزشمندترین برندهای جهان (Best Global Brands) را منتشر کرد.

فهرستی که نام‌های آشنایی در بالایی آن است و البته تحت تاثیر ویروس کرونا و شیوع سراسری آن در کل دنیا، نام برندهای جدیدی را در خود می‌بیند و جابه‌جایی‌هایی که هر ساله برای برندهای شرکت‌ها رخ می‌دهد.

اپل باز هم در جایگاه بهترین برند دنیا نشسته است و رتبه سال‌های گذشته خود را محکم حفظ می‌کند. ارزش برند اپل در سال ۲۰۲۰ به ۳۲۳ میلیارد دلار رسیده است و فاصله معناداری با دیگر برندهای جهان دارد.

آمازون یک رشد بزرگ در سال ۲۰۲۰ داشته و با ۶۰ درصد افزایش ارزش برند به مرز ۲۰۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است. پاندومی ویروس کرونا و هجوم مردم به فروشگاه‌های آنلاین با قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی، باعث موفقیت چشم‌گیر آمازون شده است.

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

مایکروسافت با ارزش برند ۱۶۶ میلیارد دلار در رتبه سوم است و گوگل پس از آن با ارزش ۱۶۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار قرار گرفته است. گوگل در سال ۲۰۱۹ در رتبه دوم جهان بود اما اکنون سقوطی دو پله‌ای را تجربه می‌کند.

برعکس گوگل، شرکت سامسونگ با ده‌ها زیرمجموعه و صنایع سنگین و مصرفی الکترونیکی موفق شده یک پله صعود داشته باشد و در جایگاه پنجم فهرست بهترین برندهای دنیا در سال ۲۰۲۰ قرار بگیرد. ارزش برندی سامسونگ به ۶۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.

۵ شرکت بعدی از ۱۰ برند با ارزش دنیا به ترتیب شرکت‌های کوکاکولا، تویوتا، مرسدس بنز (تنها برند آلمانی در میان ده برند نخست)، مک‌دونالد و والت دیزنی هستند.

خوب و بد کرونا برای برندها

در یک نگاه کلی می‌توان فهمید برندهای شرکت‌های فعال در حوزه شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات نسبت به گذشته، رشد کرده و وضعیت خوبی پیدا کردند. اینستاگرام در رتبه ۱۹، یوتیوب در رتبه ۳۰ و زوم در رتبه ۱۰۰ قرار گرفتند و برای اولین بار وارد فهرست بهترین برندهای دنیا شدند.

برند تسلا با ارزش تجاری ۱۲.۷۸۵ میلیون دلار بار دیگر وارد این فهرست شده و در رتبه ۴۰ قرار دارد. آخرین بار، تسلا در سال ۲۰۱۷ وارد باشگاه ۱۰۰ برند برتر دنیا شده بود.

آشکارا می‌توان تاثیر شیوع ویروس کرونا را در افزایش ارزش و محبوبیت برندهای سرگرمی و مدیا مشاهده کرد. اسپاتیفای با ۵۲ درصد رشد و رسیدن به ارزش ۸.۳۸۹ میلیون دلار در رتبه ۷۰ قرار گرفته و ۲۲ رتبه پرش داشته است.

نتفلیکس هم با ارزش ۱۲.۶۶۵ میلیون دلار در رتبه ۴۱ دنیا است و ۴۱ درصد رشد را شاهد بوده است.

هرچقدر کرونا باعث افزایش ارزش برند شرکت‌های سرگرمی، فروشگاهی آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی شده است؛ از آن سود به ارزش برند فروشگاه‌های فیزیکی ضربه زده است. برندهایی مانند زارا و اچ‌اند‌ام با رتبه‌های ۳۵ و ۳۷ شش پله سقوط کردند و پس از دو سال رشد، حالا به ترتیب با ۱۳ و ۱۴ درصد کاهش ارزش برند روبرو شدند.

مارک‌های معروف سازنده محصولات و کالاهای لوکس فیزیکی نیز با کاهش ارزش روبرو شدند و به جز برند هرمس که در رتبه ۲۸ قرار دارد؛ باقی برندها از ۱ تا ۹ درصد افت داشتند.

شرکت‌های خدمات پستی مانند UPS و FedEx و DHL حدود ۵ درصد رشد داشتند که باز تحت تاثیر مثبت کووید-۱۹ برای آن‌ها بوده است. همین‌طور، برندهایی مانند مسترکارت، پی‌پال و ویزا چندین پله در فهرست باارزش‌ترین برندهای دنیا جهش داشتند.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.