فناوری لیدار آی‌فون ۱۲ فقط برای بهبود کیفیت عکس‌های نیست …

آیا می‌دانید که چه کارهای جالبی می‌توانی با فناوری لیدار کرد؟

0

حتما می‌دانید که گوشی‌های جدید آیفون ۱۲ پرو و آی‌فون ۱۲ پروی مکس، مجهز به حسگر لیدار هستند.

این حسگر تازه، کیفیت عکس‌های پرتره و حتی عکس‌های گرفته شده در شب را بیشتر می‌کند. این حسگر می‌تواند سرعت فوکوس را بالا ببرد.

فناوری لیدار Lidar  مخفف تشخیص نور و فاصله آن یا light detection and ranging است و به این صورت کار می‌کند که با تعیین زمان لازم برای ارسال و دریافت پرتو لیزر، فاصله اشیا تشخیص داده می‌شود.

البته این فناوری، یک فناوری کاملا جدید نیست و قبلا در آی‌پد پروی ۲۰۲۰ و نیز در سیستم رانندگی خودکار استفاده می‌شده است.

اما برخلاف انتظار برخی‌ها، لیدار فقط برای ارتقای کیفیت عکاسی نیست و کاربردهای جالبی می‌تواند داشته باشد که حتی از خود عکاسی هم مهم‌تر هستند.

مثلا با کمک آن می‌توانید قد اشخاص را اندازه بگیرید و تخمین دقیقی از آن داشته باشید. به این صورت که دوربین پشت را به سمت شخصی که ایستاده یا نشسته می‌گیرید، طوری که همه قامت او در داخل کادر باشد. اپلیکیشن اندازه‌گیری یا Measure گوشی خطی فرضی بین فرق شر تا نوک پای شخص ترسیم می‌کند و قد را تخمین می‌زند.

البته این کار می‌تواند خطاهایی داشته باشد، مثلا اینکه ممکن است ارتفاع پاشنه کفش یا کلاهی شخص به سر دارد، در نظر گرفته نشود. اما خب اینکه می‌توانید قد اشخاص و اصولا ارتفاع اشیا را به این شیوه با دقت خوبی مشخص کنید، بسیار جالب است.

اما کاربردهای دیگر باعث جالب‌تر می‌شوند. مثلا می‌شود اندازه مبلمان را اندازه گرفت و اگر مشخص شد که از در ورودی آپارتمان نمی‌تواند داخل شود، بی‌جهت آزمون و خطا نکرد و از اول مبلمان را نخرید.

یک مرحله به جلوتر می‌رویم، با لیدار می‌شود نقشه سه‌بعدی یک اتاق یا یک سالن را تهیه کرد. حتی  می‌شود مدل سه‌بعدی اشیا را تهیه کرد و بعد با کمک اپلییشن پلی‌کم و یک پرینتر سه‌بعدی به جاهای جالبی رسید. تصور کنید که بتوانید مجسمه حیوان خانگی خود یا سردیس یک نفر را با همین شیوه تهیه کنید.

لیدار شاید روزی به حسگر روتین گوشی‌های موبایل تبدیل شود. پتاسیل این امر، کاملا در این حسگر وجود دارد.

منبع cnet
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.