فناوری لیزری لیدار، ۱۱ سکونتگاه پنهان تاریخی را در زیر جنگل‌های آمازون کشف کرد

0

جنگل بارانی آمازون یک جنگل انبوه، منحصر به فرد و وسیع است که بیش از ۲ میلیون مایل مربع وسعت دارد و از نظر زیست محیطی برای زمین ما حیاتی است، همچنین جواهری از تاریخ بشر است.

خرابه‌های سکونتگاه‌ها در زیر پوشش گیاهی انبوه پنهان شده‌اند، اما فناوری لیزر مدرن می‌تواند به رسیدن به کف جنگل و جستجوی شواهدی از تمدن گذشته کمک کند. بر اساس  یک تحقیق جدید که نتایج آن در نشریه نیچر منتشر شده، ۱۱ شهرک تاریخی جدید در Llanos de Mojos، منطقه‌ای از آمازون بولیوی کشف شده است. این مکان‌ها دارای سیستم‌های آبی و سازه‌های هرم مانند پیچیده بودند.

محققان این سکونتگاه‌ها را با استفاده از لیدار LIDAR ، یک فناوری لیزری کشف کردند که می‌تواند مناطق وسیعی را اسکن کند و از ورای پوشش گیاهی، زمین زیرین را مشخص کند.

این تیم با استفاده از لیدار نصب شده روی هلیکوپترها، منطقه ای به وسعت ۱۷۳۷ مایل مربع را پوشش داد. در این محدوده آنها ۲۴ سکونتگاه کوچکتر را ثبت کردند که ۱۱ مورد از آنها قبلا ناشناخته بودند. آنها همچنین کوتوکا و لندیوار، دو سکونتگاه بزرگتر در منطقه را اسکن کردند. این مکان‌های بزرگ‌تر دارای تپه‌های با محوطه صاف شده در بالای آنها و اهرام مخروطی شکل با ارتفاع ۲۲ متر بودند.

این شهرک‌ها توسط تمدن کاسارابه Casarabe ساخته شده‌اند و قدمت آن‌ها بین سال‌های ۵۰۰ تا ۱۴۰۰ میلادی است. آنها خندق‌های دفاعی، کانال‌هایی برای حمل آب و ساختمان‌های گلی در مقیاس بزرگ ساختند.

حفظ این میراث تاریخی لزوم توقف جنگل زدایی آمازون را بیش از پیش برجسته می‌کند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.