خرید آپارتمان

0

رپورتاژ

شرایط فعلی اقتصاد کشورما، مدل و روش خریدخانه را تغییر داده و از نظام پس انداز، به خرید ملک از طریق افزایش درآمد و سرمایه گذاری تبدیل کرده است. به این صورت که تا دو دهه پیش، از سنین نوجوانی مبلغی با هدف خریدخانه پس انداز می شد و در نهایت با دریافت تسهیلات بانکی و کمک خانواده ها، خرید آپارتمان درصادقیه یا محله های همتراز آن، برای جوانان امکان پذیر بود. اما در این بازه زمانی، نه درآمد بسیاری از اقشارجامعه و نه میزان تسهیلات مسکن بانکها، کفاف هزینه خرید خانه در هیچ جای شهر را نمی دهد. در نتیجه باید متولیان این بخش، راهکار و ابزارهای نوینی برای ساماندهی این حوزه ایجاد کنند.

تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم

در بازارهای کلان اقتصادی کشورهای توسعه یافته، مشکلات و چالش های به وجود آمده در رکود، باعث ایجاد روش و ابزارهای جدید شده، که برخی از آنها به صورت موقت و مابقی به صورت دائمی در آن بخش به کار گرفته می شود. به طورمثال استفاده از ابزارهای تامین مالی ساخت پروژه در بورس اوراق بهادار که در کمبود نقدینگی پیمانکاران قابل عرضه است، می تواند به صورت دائم، توسعه و رونق این بخش را به همراه بی آورد. همچنین تسهیل در قوانین لیزینگ مسکن نیز می تواند ابزاردیگر توسعه این بخش باشد و علاوه بر تاثیر موقت، در بلند مدت نیزمزایای آن برای مردم و فعالان این بخش ماندگار شود.

از سوی دیگر ایجاد بسترهای نوین و همسو با تکنولوژی، در بخش های مختلف تولید تا عرضه مسکن و فرهنگ سازی استفاده از آنها، به ساماندهی این حوزه منجر می شود. این توسعه می تواند از طریق افزایش سرعت و کاهش هزینه ساخت یک پروژه مسکونی در بخش تولید و استفاده از ابزارهای نوین در فروش آن، قیمت مسکن را به ارزش واقعی آن برساند.

گفتنی است بخش تولید ساختمان در کشورما و استفاده از ابزارهای تامین مالی در ساخت و خرید، آنطور که باید پیشرفت نکرده و علاوه بر افزایش قیمت در هزینه تمام شده ساخت، تولیدکنندگان و متقاضیان مسکن، با هیچ کمک و تسهیلات ارزانی، از سوی دولت پشتیبانی نمی شوند.

تولیدمسکن، همچون عرضه املاک به پیشرفت تکنولوژی نیاز دارد

در این راستا صرفا بخش فروش و عرضه املاک در کشور، توسط شرکت های دانش بنیان پیشرفت کرده و مشکلات متعددی که سوداگران معاملات ملکی، طی سالها فعالیت غیرتخصصی در این بخش ایجاد کرده بودند را از بین برده و تمام بخش های بازار املاک کشور را بروزرسانی کرده­اند. این مهم با ایجاد بسترهای شفاف معاملاتی و افزایش اطلاعات ملکی مردم، توسط سامانه دانش بنیان کیلید ایجاد شده است.

به این صورت که با استفاده از خدمات و اطلاعات متعدد، علاوه برکمک به مردم و مشاورین املاک، سیاستگذاران را هم برای اعمال تصمیم های دقیق و منطقه ای برای بازارمسکن، راهنمایی می کند. به زبان ساده سیاستگذار ملکی، می تواند با نظارت بر افزایش یکباره قیمت     خریدآپارتمان درنوبنیاد، با اعمال سیاست های بازدارنده و تشویقی، جلوی افزایش بیش از حد نرخ املاک این منطقه را بگیرد. همچنین این خدمات و اطلاعات ملکی را می توان در توسعه ابزارهای تامین مالی بازارسرمایه و لیزینگ مسکن به کار گرفت.

هوش مصنوعی عرضه مسکن را توسعه داده است

لازم به ذکراست تمام فرآیندهای سامانه کیلید، با استفاده از هوش مصنوعی ایجاد شده و تمام این ابزارها و خدمات، مطابق با شرایط بازار مسکن کشور، بروزرسانی شده است. گفتنی است کیلید درآخرین طرح توسعه ای خود، ابزار دیگری برای افزایش سرعت و کیفیت جستجوی ملکی ایجاد کرده و با استفاده از هوش مصنوعی، کاربران را کمک می کند سلایق و نیازهای ملکی خود را، با در نظر گرفتن کوچکترین جزئیات در سامانه وارد کرده و در کمترین زمان، به خانه رویایی خود برسند.

به این صورت کیلید ازابتدا تا انتهای انجام یک معامله ملکی، درکنار کاربر بوده و در تمام بخش ها، علاوه بر تسهیل و تسریع در فرآیند خرید، فروش یا اجاره ملک، اطلاعات ملکی کاربران را افزایش می دهد. به طوری که متقاضیان با انتخاب یک واحد مسکونی و ورود به آن بخش، می توانند تمام نوسانات قیمت مسکن در آن محله را از سال ۱۳۹۲ تاکنون مشاهده کنند. به زبان ساده متقاضی خرید آپارتمان در دولت، هنگام جستجوی ملک در بین فایل های متعدد موجود در سامانه، نموداری از روند افزایش و کاهش قیمت مسکن در این منطقه را به همراه درصد تغییر و تعداد معاملات ملکی مشاهده کرده و با در نظرگرفتن این اطلاعات، با موضع متفاوتی به مذاکره می پردازد. در ادامه نوسانات قیمت املاک ۳ منطقه پرتقاضای سامانه کیلید را با هم مرور می کنیم.

خرید آپارتمان درصادقیه

می توان یکی از محله های جوان و شلوغ شهرتهران در ۳ دهه پیش را، صادقیه یا آریاشهر دانست که این مهم، به واسطه وجود مراکز تجاری و آموزشگاه های متعدد و تردد زیاد جوانان روی داده است. از طرفی محله های مسکونی این منطقه نیز برای خانواده ها جذابیت داشته که در نهایت، این محله را با افزایش تقاضا نسبت به عرضه مواجه کرده و شیب صعود قیمت خرید آپارتمان در صادقیه را تند کرده است.

به طوری که در سال ۹۲، هر متر مربع واحد مسکونی نوساز در این محله، ۴ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان قیمت داشت که در آن بازه زمانی، در جایگاه محله های متوسط شهر جای می گرفت. به این صورت در آن زمان، پیمانکاران متعددی به این منطقه روی آورده و علاوه بر ساختمان های ۴ الی ۵ طبقه، برج های مسکونی و تجاری متعددی ساختند. به این صورت میزان تولید وعرضه مسکن در این محله، با تعادل پیش می رفت و قیمت خرید آپارتمان در صادقیه را تا سال ۹۷، همسو با تورم اقتصادی کل کشور به ۸ میلیون تومان رساند.

در این راستا بنا بر اطلاعات سامانه کیلید، ازابتدای سال ۹۷ نمودار قیمت خرید آپارتمان در صادقیه وارد فراز و نشیب های عمیق تر شد و از ۸ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان در فروردین ماه، به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در انتهای سال رسید. به این صورت سال بعد نیز عمق رکود بیشتر شد و از ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در نوروز ۹۸، به ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در انتهای سال رسید. گفتنی است سال ۹۹، نرخ املاک این منطقه نیز رکوردشکنی کرد و در ۷ ماه نخست سال، خرید آپارتمان در صادقیه از۲۴میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، به بیش از ۳۷ میلیون تومان رسید.

خرید آپارتمان در نوبنیاد

یکی از محله های بسیار آرام در شرق تهران، کوی نوبنیاد است. نکته حائز اهمیت در خصوص این محله، همراهی نام پاسداران در ذکر نام نوبنیاد، از سوی بسیاری از ساکنین تهران است که گمان می کنند، نوبنیاد فقط نام میدانی مشهور در خیابان پاسداران است. در حالی که محله ای در مجاورت پاسداران با نام کوی نوبنیاد، با شرایط و حتی قیمت متفاوتی نسبت به پاسداران قرار دارد.

به این صورت سال ۹۲ خرید آپارتمان در نوبنیاد با ۳ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان در هر متر امکان پذیر بود  که در آن بازه زمانی، نسبت به پاسداران نرخ موجه تری به حساب می آمد. این قیمت تا سال ۹۶ با شیب متوسطی در حال رشد بود و در اسفند ماه ۹۶، به ۶ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان رسید. گفتنی است این روند افزایشی با شیب تندتری همراه شد و پایان سال ۹۸ را با قیمت ۱۷ میلیون تومان به اتمام رساند.

لازم به ذکر است افزایش ۱۱ میلیون تومانی نرخ خرید آپارتمان در نوبنیاد طی دوسال، برای مردم و فعالان بازار مسکن باورپذیر نبود. به طوری که این قیمت را انتهای گرانی مسکن می دانستند. در حالی که سال ۹۹ افزایش بی سابقه قیمت ها روی داد و از ۲۰ میلیون تومان در ابتدای سال، به ۳۴ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان در مهرماه رسید.

خرید آپارتمان در دولت

خیابان دولت یا شهیدکلاهدوز، یکی از محله های  قدیمی و پرتردد شهر تهران است که در همسایگی دروس و اختیاریه قرار دارد. جانمایی و سطح اجتماعی این محله، در کنار سایرمولفه های تاثیرگذار در نرخ مسکن، قیمت خرید آپارتمان در دولت را همواره رو به رشد نگه داشته است. به طوری که در سال ۹۲ هر متر مربع آپارتمان در این محله ۶ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان ثبت شده است که این مبلغ، دوبرابر میانگین نرخ املاک تهران بود.

گفتنی است این قیمت تا سال ۹۶ به همین صورت در حال افزایش بود و تا پایان سال، به ۱۰ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان رسید. لازم به ذکر است نمودارقیمت خرید آپارتمان در دولت، فراز و نشیب های متعددی را در آن سالها تجربه کرد و در نهایت با مبلغ ۲۸ میلیون تومان وارد سال ۹۹ شد. طولی نکشید که قیمت املاک در سراسر کشور با رشد افسارگسیخته ای روبرو شد و مهرماه ۹۹، هر متر مربع آپارتمان مسکونی در محله دولت، به ۵۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

شایان ذکر است تمام این اطلاعات از بخش اطلاعات بازار مسکن سامانه کیلید برداشت شده است. همچنین جزئیات این محله ها، به همراه مشخصات مناطق دیگر تهران در این بخش، و مجله خبری کیلید”kilidmag” منتشر شده و در دسترس همه قرار دارد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.