پاپ فرانسیس از مردم خواست که دعا کنند که هوش مصنوعی و روبات‌ها همیشه در خدمت بشریت باشند

0

پاپ فرانسیس در جریان دعاهای ماهانه‌ای که در یوتیوب هم با هدف ژرف کردن دعاهای مؤمنان کاتولیک، پخش می‌شود، حرف‌های متفاوتی می‌زند. موضوع سخنان ماه آوریل، بسیار متفاوت بود، این بار او از هوش مصنوعی و روبات‌ها صحبت کرد.

سخنان او گرچه به ابراز نگرانی‌های اشخاصی مانند ایلان ماسک شباهت داشت، ولی کلیشه‌ای نبود. او به جای هشدار در مورد آخرالزمانی که در آن یک هوش مصنوعی برتر، دنیا را به ورطه نابودی بکشد، در مورد عدم مساواتی که به واسطه هوش مصنوعی، همین الان در دنیا به وجود آمده، صحبت کرد. او گفت که روباتیک و هوش مصنوعی نباید به گونه‌ای استفاده شوند که شکاف ناعدالتی را باعث شوند و پیشرفت‌ها باید به شان انسان‌ها احترام بگذارند.

جالب است بدانید که در ابتدای سال میلادی جاری واتیکان با مشارکت مایکروسافت و IBM، مقررات و چهارچوبی با نام فراخوان رم برای اخلاقیات هوش مصنوعی را تنظیم کردند که شامل ۶ محور اصلی در مورد چگونگی به کارگیری هوش مصنوعی بود. چیزهایی مثل شفافیت، شمول برای همه، بی‌طرفی و قابلیت اعتماد.

پاپ در سخنرانی یوتیوبی‌اش مثال خاصی در مورد دلیل نگرانی‌اش از تشدید عدم مساوات به واسطه هوش مصنوعی ارائه نکرد. اما ما می‌توانیم نمونه‌های اخیر مانند بازداشت‌های اشتباه به خاطر اشتباه هوش مصنوعی را به یاد بیاوریم. همچنین امکان استفاده از هوش مصنوعی برای نظارت سیستماتیک بر انسان‌ها، تحلیل داده‌های جنگی و ایجاد شکاف اقتصادی گسترده بین کشورهای پیشرفته و عقب‌مانده، چیزهای دیگری هستند که احتمالا نگرانی پاپ را باعث شده‌اند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.