وقت ورزش مستمر و منظم ندارید؟ پژوهش جدید نشان داده که حتی اگر زمان‌های خیل کوتاهی را به ورزش شدید اختصاص بدهید از نظر متابولیک به شما کمک می‌کند

کاربردی برای پشت‌میزنشین‌ها و دورکارها

0

ورزش منظم بسیار خوب است. بسیار خوب است که بتوانیم به باشگاه برویم و یا در فضای آزاد بدویم یا به استخر برویم.

اما اگر وقت نداشته باشیم و فرصت زمان‌بندی نداشته باشیم، چه؟ آیا ورزش‌ها با زمان خیلی کوتاه با شدت نسبتا زیاد، واقعا مفید هستند.

آیا اگر شمایی که دورکار هستید و ساعات زیاد پشت میز مثلا کد می‌زنید، اگر هر ساعت یک بار بلند شوید و چند دقیقه ورزشی بکنید، برایتان مفید است؟ یا فقط دل‌خوش‌کنک است؟

در این مورد یک پژوهش تازه انجام شده است. این مطالعه را بیمارستان عمومی ماساچوست انجام داده و نشان داده که اتفاقا این نوع ورزش از نظر متابولیک، یعنی سوخت و ساز بدن واقعا مفید است.

قبلا می‌دانستیم که ورزش‌های کوتاه شدید برای سلامت عروقی و سیستم التهابی بدن مفید هستند، اما چیز مستندی در مورد فواید متابولیک این امر نداشتیم.

در این مطالعه ۴۱۱ نفر مرد و زن میانسال بررسی شدند و به صورت جامع ۵۸۸ ماده شیمیایی با متابولیت در آنها قبل و بعد از ۱۲ دقیقه ورزش شدید اندازه‌گیری شد. مشخص شد که ورزش در مجموع در ۸۰ درصد موارد مفید بوده است.

تنها برای نمونه به دو نمونه اشاره می‌شود: یکی از این متابولیت‌ها گلوتامات بود که با دیابت و بیماری قلبی مرتبط است و در ۲۹ درصد موارد با ورزش کوتاه و شدید کاهش یافته بود. متابولیت دیگر DMGV بود که با دیابت و بیماری کبدی مرتبط است و در ۱۸ درصد موارد کاهش یافته بود.

مقاله مشروح را در ژورنال سیرکولیشن بخوانید.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.