پیشنهاد سریال: سریال گامبی وزیر The Queen’s Gambit دیدنی‌ترین سریال فعلی نتفلیکس

4

باز هم در ادامه معرفی مینی‌سریال‌های خوب، امشب می‌خواهم مینی‌سریال دیگری را به شما معرفی کنم. اسم این سریال گامبی وزیر The Queen’s Gambit است.

خیلی کوتاه می‌خواهم در مورد این سریال بنویسم و چیزی را هم لو ندهم، تا خودتان سریال ۷ قسمتی را تماشا کنید.

این سریال را اسکات فرانک کارگردانی کرده که پیش از این سابقه فیلمنامه‌نویسی برای کارگردان‌های بزرگی مانند سیدنی پولاک و استیون سودربرگ داشته است.

سریال از کتابی اثر والتر تویس اقتباس شده که سال ۱۹۸۳ منتشر شده بود.

کلا سریال و فیلم‌هایی که روایتگر پیشرفت باورنکردنی یک شخص از مراحل پایین و نبوغ خیره‌کننده او هستند، دلچسب از آب درمی‌آیند، البته اگر با شخصیت‌پردازی خوب همراه باشند.

سریال گامبی وزیر The Queen’s Gambit هم سر فرصت، شخصیتی به نام الیزابت هارمون را از کودکی ، یعنی ۹ سالگی تا بعد از ۲۰ سالگی در ذهن ما پرورش می‌دهد.

کودکی ۸ ساله والدینش را در یک حادثه اتوموبیل از دست می‌دهد و راهی پرورشگاهی با دیسیپلین دشوار می‌شود. آنجا برای آرام نگاه داشتن کودکان در برهه‌ای به کودکان آرامش‌بخش داده می‌شد. کودک مورد نظر آنجا در زیرزمین به تصادف متوجه می‌شود که سرایدار در ساعات فراغت با خودش شطرنج بازی می‌کند. کنجکاو می‌شود و شطرنج مقدماتی را از او می‌آموزد و …

سریال روایتگر پیشرفت هارمون و جدالش با اعتیاد با دارو و الکل است.

سریال در برخی دقایق ممکن است کند به نظر برسد، اما در هیاهوی فیلم‌ها و سریال‌های با ریتم تند یا با فلش بک و فورواردهای بی‌جهت و داستان مبهم، سریال گامبی وزیر The Queen’s Gambit داستان سرراست و مستحکمی را در ۷ قسمت روایت می‌کند.

اگر اهل شطرنج باشید، مقداری بیشتر از سریال لذت خواهید برد. سریال مشاوران برجسته‌ای برای صحیح نشان دادن مسائل شطرنج داشته. با این همه اگر اصلا از شطرنج سر درنمی‌آورید، باز هم سریال برایتان جالب خواهد بود.

این سریال فعلا در imdb نمره درخشان ۸.۹ را دارد.


 
4 نظرات
 1. پوری یا می گوید

  سلام
  مدت کوتاهیه که به شطرنج علاقه مند شدم، خیلی اتفاقی این سریال رو دیم برام جالب بود که چه همزمانی بامزه ای داشت موضوع این سریال و علاقه جدید من، سریال خوش ساختیه اما بسیار بیشتر میتونست هیجان اتفاقات و شور مخاطب رو بالا ببره با درگیر کردن بیشتر مخاطب با بازی ها. برای مثال فکر میکنم کسانی این سریال رو بیشتر پیگیر میشن که علاقه ای به شطرنج دارند و چه بهتر میشد اگر روند بازی رو هم نشون میدادن بصورت مقطعی و حل مسئله ای. یعنی ببیننده ببینه که در جریان بازی چه میگذره که بیشتر به وجود بیاد. از نظر زمان سریال هم کاملا ممکن هست چون نوعی حل مسئله در شطرنج هست -در سریال هم اشاره میشه- که در چند حرکت و چدثانیه کوتاه باید مشکلی رو حل کرد، مثلا حریف رو مات کرد، بنظرم به الین شکل سریال به مراتب جذاب تر میشد.

 2. M.Sheida می گوید

  سلام
  سریال اقتباسی است از اثر Walter Tevis
  با نام The Queen’s Gambit
  منتشر شده در سال ۱۹۸۳ توسط انتشارات
  Random House
  سه اثر دیگر نویسنده

 3. M.Sheida می گوید

  سلام
  این سریال اقتباسی است از اثر
  Walter Tevis
  با نام
  The Queen’s Gambit
  منتشر شده در سال ۱۹۸۳ توسط انتشارات
  Random House
  پیشتر نیز سه اثر دیگر از این نویسنده ی فقید مورد اقتباس سینما و تلویزیون قرار گرفته بود؛ که شاید همه با اثر سینمایی رابرت راسن (در ایران با نام بیلیارباز)
  The Hustler 1961
  با بازی پل نیومن آشنا باشند. دومین اثر مشهور نویسنده که ادامه ی داستان قبلی است با نام
  The Color of Money
  که در ۱۹۸۶ مارتین اسکورسیزی فیلمی با اقتباس از آن با نامی یکسان و بازی پل نیومن و تام کروز ساخت.
  سومین داستان نیز که ژانر ادبی علمی-تخیلی دارد با نام
  The Man Who Fell to Earth
  غیر از اقتباس سینمایی، اقتباس تلویزیونی برای سریالی با همین نام دارد. ولی از نظر من اقتباس سینمایی آن در سال ۱۹۷۶ به کارگردانی
  Nicolas Roeg
  قابل تامل است. اضافه کنم که خواننده و ستاره راک
  David Bowie
  در آن برای اولین بار ایفای نقش می کند البته به گفته ی خودش اصلا نفهمیده موضوع چیست و به گفته ی همراهان او بیشتر نشئه ی کوکائین بوده است‌!

  در ایران فقط یکی از آثار والتر تویس به نام بیلیارباز ترجمه ی زهرا باختری، در سال ۱۳۹۴ توسط انتشارات چترنگ منتشر شده است.

  اما درباره ی سریال نمیخواهم چیز بیشتری بنویسم
  تنها برای آنانی که شاید ندانند در بازی شطرنج گامبی به مهره ی سربازی گفته می شود که به آخرین خانه ی پیش رویش پیش روی می کند و به مقام ملکه می رسد.
  رمان “گامبی ملکه ” آخرین کتاب نویسنده است و به نظرم در بین تمام آثارش بهترین آنها. اثری به غایت زیباست. نثری روان و گیرا دارد که خواندن نسخه ی اصلی اش را به همه پیشنهاد می دهم.(فعلا ترجمه فارسی نشده) نقل قولی از نویسنده ی کانادایی برنده بوکر صاحب اثر”بیمار انگلیسی” در ابتدای معرفی همراه با ستایش خود می آورم:
  این کتاب سرگرمی محض است. هر چند سال یک بار آن را برای لذت و مهارت ناب اش بازخوانی می کنم.”
  داستان آنقدر مسحور کننده است که متوجه نمی شوید چندبار انگشت به دهان بردید تا ورق بزنید! لازم نیست شطرنج باز قهاری باشید تا مسابقات خانم نابغه را لابلای صفحات کتاب دنبال کنید و ترغیب شوید به اینکه بازیکن بهتری شوید و چه بهتر که کتاب را در سنی بخوانید که وقت کافی برای دنبال کردن رویا داشته باشید. آنقدر فضای تعلیق در بخش های مسابقه بالاست که باید چند بار موقعیت خود را و شکل در دست گرفتن کتاب را تغیر دهید (نوشیدنی را نزدیک خود بگذارید بخشی از عطش را فرو می نشاند).
  اما مجبورم برای مطلبی که سعی در نوشتن آن دارم به مقاله ی علمی-تجاربی مهمی از محققان روانشناسی: لورن الوی و لون ایوان آبرامسون در سال ۱۹۷۹ با عنوان ” افسرده تر اما داناتر”* اشاره کنم. ایشان می نویسند “واقعیت در نظر افراد افسرده و غمگین، وضوح و شفافیت بیشتری دارد. آنان نسبت به واقعیت خویش کمتر متوهم هستند از طرف دیگر درباره ی میزان کنترل خود مبالغه می کنند و اعتماد به نفس کاذبی دارند که بیشتر به فریب دادن خود مشغول هستند.”
  برای تشریح موضوع، افسردگی و اندوه بشر، به ویژه در اهل هنر و اندیشه بیشتر از آنکه بیماری باشد دلیلی یا محرکی است برای آفریدن، پر کردن آن خلا هستی شناسانه و فلسفی وجودی خویش، که شاید در ابتدا بسیار فردی و وابسته به تجارب روانی شخص باشد؛ اما مثل هر درد و عادتی قابل بسط دادن است و وقتی صحبت بدبختی و کمبود باشد هر چه تعداد بیشتر سهم افراد کمتر. بالعکس اگر صحبت شادی و رفاه باشد هر چه تعداد کمتر سهم افراد از شادی بیشتر!
  قهرمان نابغه ی داستان ما نیز اندوهگین است. غیراجتماعی است، دزدی می کند ( از کیف پول مادرخوانده اش و یکی از دختران مدرسه ای که می رود)سو مصرف مخدر دارد، الکلی می شود، تا نابودی پیش می رود. الیزابت هارمن با غرق شدن در بازی شطرنج ماءمنی برای خودش می سازد. احساس امنیت را صفحه ی شطرنج به او می دهد.
  امیدوارم از دیدن سریال لذت ببرید یا برده باشید و این دلیلی باشد برای خواندن کتابی که از آن اقتباس شده است. و باور کنید که خیلی بهتر از سریال اقتباسی از آن است چرا که خیالپردازی شما دیگر مرزی ندارد.
  ارادتمند
  م.شیدا

  1. علی می گوید

   سلام . ایا فایل پی دی اف یا ebook از کتاب در دسترس دارید بتونید واسم به اشتراک بزارید. ممنون میشم .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.