حمله ایلان ماسک به نتفلیکس، او می‌گوید که نتفلیکس به یک نوع ویروس برنامه‌سازی مبتلا شده و غیرقابل تماشا است

0

خبر بزرگ سه‌شنبه مربوط به نتفلیکس بود که گزارش درآمد ناامیدکننده‌اش در سه ماهه اول نشان می‌داد که این غول استریم بیش از ۲۰۰ هزار مشترک از دست داده است. اولین باری است که در ۱۰ سال گذشته، نتفلیکس از دست دادن مشترک را گزارش کرده.

پیش از این تخمین زده می‌شد که نتفلیکس در سه ماهه اول ۲.۵ میلیون مشترک به دست خواهد آورد. البته باید در نظر داشته باشیم که تعلیق نتفلیکس در روسیه، به قیمت از دست رفتن ۷۰۰ هزار مشترک تمام شده.

گزارش درآمد ناامیدکننده نتفلیکس باعث شد که قیمت سهام آن حدود ۲۳ درصد کاهش یابد و یکی از افرادی که ظاهراً این خبر خوشحالش کرده، ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، ثروتمندترین مرد جهان با دارایی خالص بیش از ۲۶۰ میلیارد دلار است.

ماسک در موضع‌گیری نسبت به گزارشی درباره آمار ناامیدکننده نتفلیکس، اواخر شب سه‌شنبه توییت کرد: «ویروس ذهن بیدار، نتفلیکس را غیرقابل تماشا کرده.»

وقتی کاربری به ماسک پاسخ داد که “ویروس به اصطلاح Woke mind بزرگترین تهدید برای تمدن است”، ماسک موافقت کرد و پاسخ داد: “بله”.

کاربر دیگری در توییتی برای ماسک نوشته که نه فقط نتفلیکس، بلکه به طور کلی فیلم‌ها، بازی‌های ویدئویی، برنامه‌های تلویزیونی، همه این‌ها، مجبور هستند که از مد روز تبعیت کنند و مواظب باشند که به هیچ قشری توهین نکنند. اینها باعث شده که هیچ چیزی دیگر «اصلی» نباشد، مگر محتواهایی که از جاهایی مانند ژاپن یا کره بیرون می‌آیند.

ماسک مجدداً پاسخ داد: “درست است.”

ماسک تازه درگیر ماجرای تلاش برای خرید کل سهام توییتر شده بود. تلاشی که منجر به نتیجه شد. ظاهرا یکی از انگیزه‌های فرعی او تغییر روندهای کلان در توییتر بود. اما او آیا بعد آن ناکامی متوجه خرید یک رسانه تاثیرگذار در بخش سرگرمی مثل همین نتفلیکس شده یا به سادگی، انتقادی را که در ذهن همه ماست، برجسته کرده؟

جالب است که او شریک نتفلیکس در تولید برخی مجموعه‌های مستند مانند Countdown: Inspiration4 Mission to Space، مستندی که در مورد مأموریت مداری اسپیس ایکس Inspiration4 و Return to Space است.

با نگاهی به ویکی پدیا شاید بتوانیم آنچه را که در ذهن ماسک است، بهتر متوجه شویم. واژه Woke به عنوان داشتن ذهن آماده و بیدار و به‌روز برای تشخیص و رفع انواع بی‌عدالتی‌ها و تبعیض‌ها است.

می‌شود تفسیر کرد که ایلان ماسک ادعا دارد که این آش بیش از حد شور شده و صاحبان رسانه‌های خبری و سرگرمی‌ساز، الان به اصطلاح «ریا» آلوده شده‌اند و تصنعی و سفارشی برنامه می‌سازند تا مثلا از اقلیت‌های جنسی دفاع کنند. البته در همین نتفلیکس تک‌برنامه‌هایی مانند استندآپ دیو چاپل پخش شده بود که دارای مضمون متفاوتی بود.

ماسک دقیقا در این مورد توضیح نداده و شاید او بیشتر با ذهن یک بیننده عادی و نه فعال رسانه و حوزه سرگرمی و سینما و یک منقد برجسته به داستان نگاه می‌کند. اما شاید توییت هم او، چیز بیراهی نباشد.

منبع: دیلی بیست

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.