حمله دوباره ایلان ماسک به اپل بابت سیاست‌های غیر اخلاقی و انحصارگرانه در اپ‌استور و تولید باتری‌ها

چرا اپل هنوز از کبالت در باتری‌های آیفون و مک استفاده می‌کند؟

0

شرکت تسلا گزارش درآمدهای خود در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد. به همین بهانه، ایلان ماسک طی گفت‌وگویی با رسانه‌ها، از دعوت به مشارکت شرکت‌های شخص ثالث در شبکه Supercharging خبر داد.

مدیرعامل تسلا می‌گوید هدف این شرکت ساخت یک «باغ با دیوار» نیست؛ بلکه می‌خواهد از ظهور انرژی‌های پایدار حمایت کند. ایلان ماسک دوباره به طور علنی از سیاست‌های عیراخلاقی و انحصارگرایانه شرکت اپل انتقاد کرد و گفت چرا اپل هنوز از کبالت در باتری‌های محصولات آیفون و مک خود استفاده می‌کند.

ایلان ماسک می‌گوید باتری‌های این شرکت خیلی کم از ماده کبالت استفاده می‌کنند ولی باتری‌های شرکت اپل هنوز ۱۰۰ درصد از کبالت بهره می‌برند. مدیرعامل تسلا صریحا می‌گوید باتری‌های تلفن همراه و لپ‌تاپ‌های اپل کاملا وابسته به کبالت هستند ولی تسلا تقریبا هیچ کبالتی در بسته‌های فسفات آهن یا ترکیبات شیمیایی پایه نیکل استفاده نمی‌کند.

او می‌گوید براساس میانگین وزنی، ممکن است ۲ درصد کبالت در هر باتری استفاده شده باشد ولی ۱۰۰ درصد باتری‌های اپل کبالت هستند. بنابراین، آن‌طور که اپل نشان می‌دهد حامی انرژی‌های پاک و پایدار نیست.

شرکت اپل در گذشته به خاطر استفاده از کبالت با انتقاد و پرسش‌های زیادی روبرو شده است. در سال ۲۰۱۹، گزارشی بر ضد اپل منتشر شد که نشان می‌داد کودکان به کار اجباری در معادن برای استخراج کبالت اپل وادار می‌شوند. اپل در پاسخ به این گزارش، اظهار داشت که تمام تصفیه‌خانه‌های کبالت او در زنجیره تامین، شامل ممیزی‌های شخص ثالث می‌شوند و هرگونه کار اجباری یا فشار به نیروی کار برای استخراج کبالت را منکر شد.

ادامه جنگ علنی ایلان ماسک و اپل

هدف بلندمدت اپل این است که از مواد بازیافتی برای ساخت باتری‌های خود استفاده کند و نیاز به استخراج موادی مانند کبالت از معادن را کنار بگذارد. کارشناسان می‌گویند این یک هدف جاه‌طلبانه گسترده و بسیار بزرگ است که به این زودی‌ها عملی نخواهد شد.

انتقادات ایلان ماسک به اپل و مدیرعامل آن تیم کوک، در حالی ادامه دارد که اپل همچنان برنامه ساخت ماشین الکتریکی خود را پیش می‌برد. در گزارشی تازه، مشخص شده اپل یکی از مدیران برجسته سابق شرکت BMW را برای توسعه خودروهای برقی استخدام کرده است. این فرد، در BMW مسئول توسعه اتومبیل‌های الکتریکی و هیبریدی i3 و i8 بوده است.

همین‌طور، اپل طی سال‌های گذشته، تعدادی از کارمندان شرکت تسلا را به استخدام خود درآورد که باعث شد ایلان ماسک از اپل به عنوان «قبرستان تسلا» نام ببرد.

پیش‌تر، ماسک گفته بود در تاریک‌ترین روزهای ساخت خودروی تسلا مدل ۳، سعی کرده تسلت را به اپل بفروشد ولی تیم کوک جواب ایمیل او را نمی‌دهد.

ایلان ماسک به سیاست‌های انحصاری اپ‌استور اپل هم حمله کرده و اپل را متهم به کنترل بیش از حد نرم‌افزارها روی پلتفرم‌هایش می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.