اولین آزمایش هایپرلوپ ویرجین با مسافران واقعی انجام شد اما هنوز برای سفرهای تجاری خیلی زود است

0

روز یک‌شنبه، هایپرلوپ ویرجین اولین تست عملیاتی خود را با مسافران واقعی در شهر لاس‌وگاس انجام داد ولی هنوز سال‌های زیادی طول می‌کشد تا مردم بتوانند به طور عمومی سوار هایپرلوپ با سرعت بالا شوند.

هایپرلوپ یک فناوری و سیستم حمل و نقل نسل آینده است که مردم سوار خودروهایی می‌شود که در لوله‌ها و تونل‌های خلاء و با سرعتی نزدیک به ۶۰۰ مایل در ساعت حرکت می‌کنند.

سیستم هایپرلوپ ویرجین مبتنی بر شناورهای مغناطیسی است؛ دقیقا همانند پروژه‌های ریلی پیشرفته و با سرعت بالا در کشورهایی مانند ژاپن و آلمان. از سال ۱۹۷۰ در برخی از سیستم‌های حمل و نقل قطاری از شناورهای مغناطیسی استفاده شده است.

شناورهای مغناطیسی سعی می‌کنند یک واگن قطار را در سطحی بالاتر از زمین یا مسیر حرکت نگه دارند و قطب‌های آهن‌ربا مانع از افتادن واگن روی زمین می‌شوند. قطب مخالف آهن‌ربا نیز این واگن را به شدت زیادی به سوی خود می‌کشد و همین موضوع باعث حرکت سریع قطار به سوی جلو می‌شود.

فعلا فناوری و سیستم هایپرلوپ ویرجین به سرعت ۱۰۰ مایل در ساعت رسیده است ولی مدت‌ها است که این شرکت وعده مسافرت‌های درون شهری با سرعت ۶۰۰ مایل در ساعت را داده است.

در آزمایش انجام شده، قطار هایپرلوپ فقط مسیری ۵۰۰ متری را طی کرده است و هنوز موانع زیادی برای حرکت در مسیرهای طولانی دارد. اما مدیران ویرجین به همین آزمایش بسیار خوش‌بین هستند و آن را نقطه عطفی بزرگ برای تجاری‌سازی فناوری هایپرلوپ می‌دانند.

دو مسافری که سوار اولین تست واقعی هایپرلوپ ویرجین شدند؛ جوش گیگل مدیر ارش فناوری این شرکت و سارا لوچیان، مدیر تجربه مسافران ویرجین بودند. آن‌ها در یک غلافی دو نفره نشستند که شامل کمربند ایمنی، صندلی‌های مخملی مناسب خواب و پنجره‌های کوچک است.

اولین سفرهای تجاری شاید اواخر دهه

گیگل می‌گوید غلاف‌های هایپرلوپ می‌توانند با سرعت هواپیما حرکت کنند ولی انرژی مصرفی آن‌ها بسیار کمتر است. او می‌گوید غلاف‌های آینده می‌توانند ظرفیت ۲۰ الی ۳۰ مسافر را داشته باشند و بین شهرها حرکت کنند. پیش‌بینی می‌شود در آینده این فناوری بتواند ده‌ها هزار مسافر را در ساعت از یک شهر به شهر دیگری منتقل کند.

سیستم‌های هایپرلوپ می‌توانند در سطح زمین یا زیرزمین کار کنند. فعلا شرکت ویرجین روی سیستم‌های روی زمین تمرکز کرده است؛ چون تونل زدن در زیرزمین می‌تواند زمان‌بر و پرهزینه باشد.

پیش از ساخت هایپرلوپ‌های تجاری، شرکت ویرجین با چندین مانع بزرگ دیگر روبرو است و فقط بحث توسعه فناوری مطرح نیست. نخست، نیاز به پول و سرمایه‌گذاری بیشتر برای اجرای پروژه‌های بعدی دارد.

آن‌ها می‌خواهند یک مرکز آزمایشگاهی ۶ مایلی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار در ویرجینیای غربی دایر کنند. برای افزایش سرعت غلاف‌های هایپرلوپ به این مرکز آزمایشگاهی نیاز شدیدی دارند تا بتوانند تست‌های بیشتری انجام دهند.

مدیران ویرجین امیدوار هستند سیستم هایپرلوپ آن‌ها در سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ گواهی‌نامه‌ها و مجوزهای لازم را دریافت و در اواخر همین دهه، مسافران را در مسیرهای مختلف جابه‌جا کند.

ویرجین تنها شرکتی نیست که به فناوری و سیستم هایپرلوپ علاقه‌مند است. ایلان ماسک، بنیان‌گذار شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس از جمله افرادی است که ایده حمل‌ونقل مبتنی بر هایپرلوپ را در سال ۲۰۱۳ مطرح کرد.

سپس، در سال ۲۰۱۷ توئیت کرد در صدد ساخت تونل زیرزمینی بین دو شهر واشنگتن‌ و نیویورک است تا مسافران بتوانند این مسر را ۲۹ دقیقه‌ای طی کنند. این پروژه در فاز اول تحت بررسی‌های زیست‌محیطی است و هیچ زمان مشخصی برای شروع آن اعلام نشده است.

شرکت Boring ایلان ماسک قرار است سیستم هایپرلوپ را در زیر شهرها پیاده‌سازی کند و فعلا مشغول احداث این سیستم در زیر شهر لاس‌وگاس تحت نام «Loop» است.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.